Złapano największego bossa narkotykowej mafii w Meksyku

Opublikowano: 10.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1121

„Mamy go” – napisał na swoim Twitterze prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto. Joaquin „El Chapo” Guzman, lider potężnego kartelu narkotykowego Sinaloa, sześć miesięcy temu zdołał uciec z więzienia o zaostrzonym rygorze.

Gangster został zatrzymany w swoim rodzinnym stanie Sinaloa, w mieście Los Mochis. Willa, w której ukrywał się Guzman, została o świcie zaatakowana przez wojsko. Członkowie kartelu ostro się bronili, doszło do strzelaniny, która – tym razem – zakończyła się sukcesem strony rządowej. Zginęło pięć osób – wszystkie z Sinaloa, sześciu członków gangu zostało schwytanych i trafiło do aresztu. Jeden żołnierz został ranny; jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W willi znajdował się cały arsenał – dwa wozy pancerne, wyrzutnia granatników i kilka sztuk broni krótko- i długolufowej.

Za podanie informacji na temat miejsca pobytu Guzmana rząd zaoferował nagrodę w wysokości 60 mln pesos, czyli ponad 13 mln zł.

Kartel Sinaloa istnieje od ponad 25 lat i jest uważany za najpotężniejszą organizację, zajmującą się handlem narkotykami na świecie. W ciągu swojego istnienia przemycił do USA ponad 200 ton samej kokainy, rocznie osiąga przychód w wysokości ok. 3 mld dol. O współpracę z Sinaloa oskarżano zarówno rząd samego Meksyku, jak i Stanów Zjednoczonych. Sinaloa, poza działalnością czysto biznesową, prowadzi krwawe wojny z innymi kartelami – to właśnie spory pomiędzy gangami sprawiają, że meksykańskie miasta, takie jak Acapulco, Culiacan (stolica stanu Sinaloa i macierz kartelu) Ciudad Juarez czy Cuernavaca są miastami o największym wskaźniku przemocy i morderstw na świecie. W Temixco, nieopodal Cuernavaki, gangi narkotykowe zamordowały 2 stycznia nowowybraną burmistrz, Gisele Mota. Od 2006 roku w wojnie narkotykowej zginęło ponad 50 tys. ludzi.

Sam Guzman rządzi kartelem od 2003 roku. Ma 55 lat – w świecie mafii narkotykowej wejście w wiek średni nie jest rzeczą łatwą. Na koncie ma dwie spektakularne ucieczki z więzienia o zaostrzonym rygorze – po raz pierwszy z Puente Grande, gdzie Sinaloa udało się przekupić strażników, którzy pomogli mu w ucieczce w wózku z brudnym praniem. Ponownie trafił do więzienia w 2014 roku; USA domagały się jego ekstradycji, której jednak udało mu się uniknąć. Trafił do najlepiej chronionego więzienia w Meksyku, Altiplano, skąd uciekł przez tunel, wykopany w prysznicu – łazienka i toaleta, ze względu na prawo do prywatności, nie były monitorowane przez całą dobę, jak reszta jego celi. Żeby zagłuszyć odgłos kopania, włączał głośno telewizor. Jego ucieczka uznana została za kompromitację i upokorzenie meksykańskiego systemu więziennictwa.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.