Zjednoczeni osiągniemy wszystko!

Opublikowano: 19.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1361

Przywódcy krajów latynoamerykańskich zainaugurowali wczoraj 6. szczyt Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Przemówieniom zebranych przyświecała wspólna myśl przewodnia – potrzeba głębszej współpracy krajów regionu, której znaczenie brutalnie uświadomiła wszystkim pandemia COVID-19.

CELAC to powołana w 2010 roku organizacja, zrzeszająca 33 kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Celem jej działalności jest pogłębianie dialogu i integracji państw regionu w kwestiach takich jak rozwój społeczny, edukacja, rolnictwo, kultura, finanse, energia i ochrona środowiska.

Odbywający się obecnie w Pałacu Narodowym w Meksyku szczyt jest największym od 5 lat spotkaniem przedstawicieli państw tej grupy – przybyły delegacje z ponad 30 krajów, w tym aż 18 głów państw.

Wśród przemawiających podczas inauguracji był m.in.: prezydent Peru Pedro Castillo. „Musimy zrozumieć, że zjednoczeni osiągniemy wszystko, podzieleni – nic” – powiedział. Podkreślił, iż wiąże duże nadzieje z agendą szczytu, który ma się zająć kwestiami wzmocnienia demokracji, bezpieczeństwa żywnościowego, powszechnego dostępu do edukacji, zrównoważonego rozwoju, jak również przeciwdziałania zmianom klimatycznym, korupcji, przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi. „Musimy walczyć o ochronę praw człowieka, wolność wszystkich ludzi, równość płci, szacunek dla ludów tubylczych i afro-potomnych” – zadeklarował Castillo. „Integracja Ameryki Łacińskiej i Karaibów musi być stałym zadaniem, codziennym działaniem. (…) Integracja Ameryki Łacińskiej i Karaibów nie jest sprawą tymczasową, ale wielką potrzebą. Tylko tak będziemy mogli spełnić marzenie Bolivara, San Martína i Túpaca Amaru” – dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Kuby, Miguel Díaz-Canel. Nie ograniczył się przy tym wyłącznie do słów, ale zaoferował wszystkim państwom CELAC kubańskie szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, że opracowane w Instytucie Szczepień im. C. J. Finlaya Soberana 02 i Soberana Plus oraz powstała w Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii Abdala mogą być skutecznym narzędziem w walce z pandemią w regionie. Prezydent zwrócił przy tym uwagę, że sukces, jakim było ich opracowanie, to w sporej mierze zasługa starań Fidela Castro na rzecz rozbudowy ośrodków naukowych i wpierania rozwoju technologicznego na wyspie.

Gospodarz wydarzenia, prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador, w swoim przemówieniu mówił o tym, że latynoamerykańska integracja musi mieć charakter prospołeczny oraz koncentrować się wokół budowania dobrobytu i urzeczywistniania sprawiedliwości społecznej. „Mamy wrażenie, że integracja Ameryki Łacińskiej stanie się rzeczywistością, kiedy przemyślimy i dojdziemy do porozumienia w trzech podstawowych kwestiach: nieinterwencji i samostanowienia, współpracy na rzecz rozwoju oraz wzajemnej pomocy w walce z nierównościami i dyskryminacją” – powiedział AMLO. Prezydent podkreślił, że niezbędne ku temu jest odrzucenie stosowania we wzajemnych relacjach między państwami wrogich praktyk, takich jak m.in.: nakładanie sankcji, używanie siły czy manipulatorskie kampanie medialne.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.