Zjazd rosyjskiej opozycji w Polsce

Opublikowano: 08.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1850

Spotkanie byłych rosyjskich parlamentarzystów sprzeciwiających się działaniom prezydenta Putina i wojnie na Ukrainie odbyło się pod Warszawą jako alternatywa dla obecnej rosyjskiej Dumy. Byli rosyjscy parlamentarzyści, którzy chcą przejąć władzę po – jak twierdzą – upadku rządu Władimira Putina, spotkali się w weekend w Jabłonnie pod Warszawą.

Wszyscy są przeciwnikami wojny na Ukrainie, ale zgromadzenie nie jest w pełni reprezentatywne dla rosyjskich ugrupowań opozycyjnych. „W praktyce nie ma tu jednak nawet części nurtów rosyjskiej opozycji” – zauważył na „Twitterze” polski dziennikarz Michał Potocki.

Według portalu telewizji Biełsat, w zgromadzeniu wzięło udział 22 polityków. Wśród nich był założyciel ruchu Artpodgotowka, lewicowej nacjonalistycznej grupy Wiaczesław Malcew, który był w 2016 roku kandydatem ruchu opozycyjnego PARNAS. Malcew jest przeciwny wojnie na Ukrainie i wzywa do obalenia rządu Putina.

Malcew powiedział, że jego zdaniem konsekwencją tej wojny będzie wojna domowa w Rosji. Wśród innych polityków obecnych na sali był były deputowany Ilja Ponomariow, który w 2014 roku jako jedyny członek rosyjskiej Dumy głosował przeciwko aneksji Krymu, a obecnie mieszka w Kijowie.

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Agnieszka Legucka powiedziała PAP, że jest „wysoce dyskusyjne”, czy zgromadzenie w Jabłonnie to kongres ”Wolnej Rosji”. W rzeczywistości jest to zgromadzenie byłych deputowanych, którzy konsekwentnie sprzeciwiali się rosyjskim działaniom na Ukrainie. Oznacza to, że wykluczeni są politycy, tacy jak Nawalny i jego współpracownicy, którzy poparli aneksję Krymu, choć teraz sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie. Ponadto wielu z nich to emigranci, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Rosji z powodów politycznych.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Salon24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Irfy 08.11.2022 20:46

  Problem polega tylko na tym, że zebrało się tam grono kanapowych dyskutantów. Takich, którzy całymi godzinami potrafią bardzo mądrze dyskutować o bardzo mądrych rzeczach. Na przykład o tym, co będzie, jak już obalą złego cara. Tylko że do takiego obalenia niezbędne są dywizje i miliardy. Oni nie mają ani jednego, ani drugiego.

  Co do dywizji, wszystko jasne. Co do miliardów, również. Gdyby je mieli, nie spotykaliby się w Jabłonnie, tylko w Lozannie. Albo Zurychu. Bo tam rozmawiają ludzie, których finansowo stać na obalanie carów. W Jabłonnie natomiast dyskutują tacy, którzy mogą co najwyżej obalić kilka flaszek.

  Nie wiem, o czym dyskutowali. Mógłbym się bez problemu dowiedzieć, bo znam rosyjski, część prelegentów nawet kojarzę. Tyle że to bez sensu, bo oni władzy w imperium nawet nie powąchają. I cara też nie obalą, z przyczyn już przytoczonych.

 2. Jefferson 08.11.2022 20:57

  Oni nawet już Mateczki Rosji nie zobaczą… Chyba że z okna kibitki.

 3. Baltazar Bombka 09.11.2022 07:40

  Tela mocie, co se pogodocie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.