Ziobro cofa się w obawie przed kompromitacją?

Opublikowano: 18.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Oczywiście oficjalne tłumaczenie ministra jest diametralnie inne: naukowcy boją się starcia przed sądem z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w jednym.

Poszło, jak pamiętamy, o nowelizację „Kodeksu karnego” zaproponowaną przez resort Zbigniewa Ziobry. Naukowcy teoretycy prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego napisali druzgocącą opinię w sprawie proponowanej nowelizacji. Poszło m.in. o to, że, według naukowców, odpowiedzialność karna wobec prezesów spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa za zachowania korupcyjne, została w istocie złagodzona.

W opinii Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego „przepisy dotyczące przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym mogą nie mieć zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem Skarbu Państwa, co prowadzi do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych”.

Reakcja ministerstwa sprawiedliwości była nerwowa i nieoczekiwanie brutalna. Naukowcom zarzucono „kłamstwo” oraz „uderzenie w wymiar sprawiedliwości”. Resort Ziobry zapowiedział skierowanie sprawy do sądu cywilnego, ponieważ uznał, że w proponowanej przezeń nowelizacji odpowiedzialność za łapownictwo została zaostrzona.

Po zapowiedzi postawienia naukowców przed sądem, przez media przetoczyła się fala krytyki pod adresem Ministerstwa Sprawiedliwości i jego szefa, że działając w ten sposób blokuje swobodę dyskursu naukowego i publicznej debaty w Polsce.

Oczywiście minister Ziobro nie przyznał racji krytykom, lecz odstąpił od niewydarzonego pomysłu argumentując mętnie, że ”nerwowa reakcja i strach przed tym, żeby stanąć przed niezawisłym sądem cywilnym jest wystarczającą już informacją”, jak zakomunikował. Nie poinformował, o jaką informację chodzi i do kogo ona miała być skierowana.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w Polsce nie będzie procesu za poglądy naukowe. Na razie.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Cofa się przed… kolejną kompromitacją. Już chyba nie ma nikogo w tym państwie nie mówiąc o Partii Interesu Syjonistycznego, kto by nadążał za zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Bajzel był od lat a od 2015 jest totalny chaos.