Ziobro chce kontrolować komorników

Opublikowano: 30.12.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Komornicy (…) uważają, że restrykcje, które zamierza wdrożyć resort sprawiedliwości są niezgodne z Konstytucją i naruszają ich prawo do swobodnego wykonywania zawodu. Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, z ulgą odetchną z pewnością zwykli obywatele, którzy padają często ofiarami nadużyć. (…)

Brutalna działalność komorników – wyrzucanie lokatorów na bruk w asyście policji, wykonywanie eksmisji bez wyroku czy konfiskata podstawowych artykułów spożywczych – stała się symbolem niesprawiedliwości społecznej III RP.

Teraz jednak komornicy poczuli się zagrożeni, gdyż ministerstwo sprawiedliwości zamierza chronić obywateli przed samowolą. Wszystkie czynności mają być obowiązkowo rejestrowane. Filmy z interwencji będą mogły służyć za dowód na nieprawidłowości ze strony egzekutorów. W postępowaniach mają być elementem dowodowym, włączanym do protokołu.

Komornicy robią wszystko, by planowane zmiany zablokować. Ich zdaniem nowe prawo naruszy gwarancje konstytucyjne i przepisy o ochronie danych osobowych. Tak twierdzi Krajowa Rada Komornicza. Według opinii udostępnionej przez KRK przepis ingeruje w prawo do prywatności oraz prawo do ochrony danych osobowych. Komornicy argumentują, że nowe regulacje naruszać będą konstytucyjną zasadę niezbędności, gdyż jedynym uzasadnieniem monitorowania ich działań będzie możliwość wystąpienia nieprawidłowości. A egzekutorzy mają o sobie znakomitą opinię.

W krytyce zmian pojawia się również argument ochrony danych osobowych. „Ze względu na specyfikę i dynamikę niektórych czynności egzekucyjnych w obszarze działania urządzenia rejestrującego znajdą się także osoby trzecie (np. pracownicy dłużnika, domownicy lub przebywający z innych tytułów w lokalu dłużnika), a nawet osoby przypadkowe. Nagranie może objąć także ich wizerunki i zachowanie, co nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia na gruncie zasady niezbędności, bowiem ich obecność nie jest związana z prowadzonymi przez komornika czynnościami egzekucyjnymi” – czytamy w opinii KRK.

Projekt nowelizacji już w czerwcu skomentowała premier Beata Szydło. “Państwo zawsze musi stać po stronie obywateli. Ma w obowiązku zapewniać im bezpieczeństwo, chronić ich” – mówiła Beata Szydło, uzasadniając wprowadzenie zmian. “Nawet w najtrudniejszych sytuacjach państwo powinno wyciągać ku obywatelom rękę, a nie stawać przeciwko nim (…). To jest nasze zobowiązanie wyborcze. Jak najszybciej chcemy wprowadzić te przepisy w życie” – mówiła szefowa rządu.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Widać że sitwa broni sie przed prwem im niewygodnym. Argument o ochronie danych osobowych jest wręcz smieszny, bo przeciez te filmiki nie będa umieszczane w necie, a tylko jako dowód w dokumentacji przeprowadzonego działania komorniczego, i ewentualnie ws sądzie jako dowód przeciwko NIEMU. Sąd może nakazć zamazanie twarzy czy postaci osób które sobie tego życzą, ba, ich obecnośc na “planie” uniemozliwi kłąmstwa, że nie było go tam, itd.
“Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi”.. zatem uczciwy, postepujacy zgodnie z prawem z poszanowaniem dłuznika, nie ma czego sie obawiac. Obawy maja ludzie których, jesli nie mieliby tytułu “komornik” moznaby nazwac zwyczajnie… bandytami

8pasanger
Użytkownik

Ach ci komornicy czuli na ludzką krzywdę i chroniący dane osobowe….. Problem, że ci, których znam z praktyki bez mrugnięcia okiem okradli staruszkę na ostatnie 47000 jakie miała.Wszyscy ich kochamy a co kochamy to wiadomo. NIe jestem wielbicielem Zbigniewa ani PiS ale ten pomysł jest bardzo dobry. Wielokrtotnie już się okazywało, że nagrywanie czynności urzędników czy funkcjonariuszy dowodziło nieprawidłowości.Nagrywanie rozpraw nauczyło kulturalnego zachowania wielu sędziów……

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Ja chamów nie żałuję.