Ziobro bierze się za satyryków?

Opublikowano: 18.05.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 597

Antoni Szpak, felietonista Angory i jeden z twórców kabaretu „Klika” może trafić do sądu za to, że „znieważył naród polski”. Właśnie usłyszał zarzuty od łódzkiego prokuratora. Co takiego napisał? „Durny, kołtuński kraj”.

Poszło o felieton w „Angorze”, który ukazał się w grudniu 2017. Szpak skrytykował w nim polityków partii rządzącej, którzy gremialnie stawili się na obchodach urodzin Radia Maryja.

„Ojcu Rydzykowi hołdy i dary składali, tudzież pokłony bili ministrowie: Macierewicz, Ziobro, Błaszczak, Szyszko, Kempa, oraz towarzyszący im liczni parlamentarzyści i samorządowcy. Listy z gratulacjami i życzenia przysłali: prezes, prezydent i premier. Całą tę wazeliniarską, wiernopoddańczą szopkę transmitowała Telewizja Trwam. (…) Szydło uznała za stosowne stwierdzić, iż “ta rozgłośnia łączy Polaków, jak żadne inne medium na świecie”. W kategorii żart roku – pewne zwycięstwo. Radio Maryja tak samo łączy rodaków, jak Becia samodzielnie rządzi i podejmuje decyzje. Natomiast Duda uważa, że “dzięki ludziom zgromadzonym wokół Radia Maryja polskie władze mogą dziś naprawić państwo i budować silną, bezpieczną, sprawiedliwą intensywnie rozwijającą się Polskę”. Panie Adrianie, za takie zasługi wypada Ojca Dyrektora nie tylko w rękę pocałować. Jedynie w durnym, kołtuńskim kraju może dojść do takiej paranoi” – to ostatnie zdanie z artykułu Szpaka oburzyło jednego z czytelników, który skwapliwie złożył zawiadomienie do prokuratury.

Prokuratura Rejonowa Łódź -Śródmieście musiała wspomóc się biegłym z zakresu lingwistyki. Biegły potwierdził w swojej ekspertyzie tezy oburzonego czytelnika, że wyrażenie „durny kraj” może być obraźliwe, podobnie jak nazywanie prezydenta Dudy „Adrianem” – tak jak w serialu „Ucho prezesa”.
Satyryk wciąż przeciera oczy ze zdumienia i upewnia się, czy dobrze usłyszał:

“Obrażam naród? W moim tekście ani razu nie pada to słowo. Krytykuję władzę umizgującą się do księdza mającego we władaniu rozgłośnię i telewizję. Te listy wiernopoddańcze premiera i prezydenta, które cytuję, nie przystają do poważnego państwa. Nie jesteśmy państwem wyznaniowym, konkordat gwarantuje nam rozdział Kościoła i państwa. Konstytucja gwarantuje mi wolność słowa i możliwość krytyki władzy. Chyba, że coś się zmieniło.”

Adwokat Szpaka stwierdził, że poinformuje o sprawie Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Kabareciście grozi nawet do 3 lat więzienia.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 18.05.2018 16:36

    Ale czy to Ziobro zgłosił do prokuratury? Z artykułu to wynika, że sprawę zgłosił czytelnik. Z tego co wiem, to każdy ma prawo złożyć do prokuratury sprawę o podejrzenie popełnienia przestępstwa. I to dobrze, że prokuratura przyjęła do sprawdzenia. Za to głupotą jest straszenie, że dostanie 3 lata więzienia. No kochani, bez przesady. Po zbadaniu powinna albo uznać, że jest to OK i to była satyra a ona się rządzi swoimi prawami, albo ukarać w postaci napisania sprostowania i pokrycia kosztów procesu.

  2. mariusz 18.05.2018 19:21

    O to pewnie go osadzą na kilka lat bez przedstawienia zarzutów tak jak Mateusza Piskorskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.