Zintegrowana Platforma Analityczna będzie zabezpieczona przed nadużyciami

Opublikowano: 30.04.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1167

Po apelach Fundacji Panoptykon rząd wstrzymał prace nad Zintegrowaną Platformą Analityczną i zadeklarował, że przed jej uruchomieniem przygotuje odpowiednie mechanizmy chroniące przed nadużyciami, m.in. powoła Radę Analityczną kontrolującą przygotowywanie analiz, której członkami będą przedstawiciele rządu, ale też nauki i organizacji społecznych.

3 tygodnie temu Panoptykon alarmował, że powstająca Zintegrowana Platforma Analityczna jest podatna na nadużycia i nie powinna być uruchamiana w proponowanej formule. Brakuje odpowiednich mechanizmów na poziomie prawnym, a konkretnie ustawy, która określa jakie dane i w jakim celu będą przetwarzanie, a rozporządzenie dotyczące ZPA nadaje ministrowi cyfryzacji uprawnienia sprzeczne z RODO.

Teraz fundacja uważa, że odniosła sukces – także dzięki wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich – bo przekonano rząd do zmiany stanowiska. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, najpierw ogłosił, że wstrzymuje wydanie rozporządzenia dotyczącego ZPA do czasu spotkania z przedstawicielami Panoptykonu i ekspertów ds. ochrony danych osobowych. Po spotkaniu zakomunikował, że rząd poprawi przepisy i m.in. powoła Radę Analityczną, która będzie nadzorowała wykorzystanie ZPA zgodnie z przeznaczeniem. Fundacja pracuje nad listą rekomendacji niezbędnych, żeby dane o nas wszystkich były wykorzystywane tylko dla naszego wspólnego dobra.

Źródło: Panoptykon.org

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.