Ziemia zaczęła kręcić się wolniej z powodu chińskiej tamy

Opublikowano: 12.11.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1967

Wszystko jest zmienne, ale prędkość rotacji Ziemi wydaje nam się czymś stałym – tak jednak nie jest. Dzień zamienia się w noc, a dzieje się to dokładnie w ciągu 24 godzin. Jeszcze do niedawna tak było, ale działalność człowieka, a raczej gigantyczna zapora wodna Trzech Przełomów zbudowana w Chinach, może nadać Ziemi dodatkowego “momentum”.

Tama Trzech Przełomów to największy tego typu obiekt na Ziemi. Ma wysokość 185 metrów i długość prawie 2300 metrów. Jest ona też najcięższym obiektem stworzonym przez człowieka na naszej planecie. Obiekt znajduje się nad rzeką Jangcy w prowincji Hubei. Dzięki niej dziesiątki bilionów kilogramów wody zgromadziło się ponad powierzchnię co w rezultacie wpłynęło na prędkość obrotu Ziemi, a nawet doprowadziło do niewielkiego przesunięcia biegunów. Przyczyna tkwi nie tylko w masie konstrukcji, ale również w jej wysokości nad poziomem morza o 175 metrów, co powoduje efekt zwany w fizyce „momentem bezwładności”.

Moment bezwładności związany jest z prędkością kątową obrotu. Mówiąc najprościej, im większa odległość od masy do osi obrotu, tym wolniej obraca się obiekt. Nurkujący sportowcy, aby wykonać salto, przyciągają nogi i ręce do ciała oraz zatrzymają rotację przed zanurzeniem się w wodzie, prostując się. Ta sama sytuacja ma miejsce z Ziemią – w imponującej odległości od powierzchni znalazł się masywny obiekt zawierający 39 bilionów litrów wody, co doprowadziło do zwiększenia momentu bezwładności i w konsekwencji spowolnienia prędkości kątowej obrotu.

Eksperci zaczęli o tym mówić po raz pierwszy już ponad dziesięć lat temu. Co więcej, informację tę potwierdzili nawet naukowcy NASA, a także wielu innych ekspertów. Prawdopodobnie Ziemia zmieniła już prędkość swojego obrotu kątowego. Zresztą zmiana prędkości obrotowej naszej planety nastąpiła już wcześniej za naszych czasów, a mianowicie w 2004 roku. Powodem tego było potężne trzęsienie ziemi w obrębie Oceanu Indyjskiego, które spowodowało potężne tsunami.

Miało ono miejsce 26 grudnia 2004 roku i należało do trzech najsilniejszych zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych na Ziemi. Według różnych szacunków jego wielkość wahała się od 9,1 do 9,3 punktów. W efekcie pojawiły się fale o wysokości ponad 15 metrów. Katastrofa pochłonęła życie od 225 do 300 tysięcy osób. Jednocześnie, według naukowców NASA, skróciło ono długość dnia, a nawet nieznacznie zmieniło kształt naszej planety. Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 r. spowolniło obrót Ziemi o 2,68 mikrosekund.

Ale te zmiany były spowodowane trzęsieniem ziemi, czyli naturalnym procesem. A co z gigantycznym zbiornikiem wysoko nad poziomem morza? Nawet jeśli zbiornik zostanie całkowicie wypełniony wodą, czas trwania dnia skróci się jeszcze mniej niż po tym trzęsieniu ziemi – o zaledwie 0,06 mikrosekundy. Dlatego takie zmiany nie mogą wpływać na żadne procesy na planecie. Jeśli chodzi o zmianę biegunów, przesunęły się one o nie więcej niż 2 centymetry.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 13.11.2021 10:21

    Kiedys doba miala 18h bo ziemia szybciej sie obracala ale zwalnia z czasem temu doba ma teraz 24h a w przyszlosci bedzie miala jeszcze wiecej.
    Obrot ziemi jest powiazany z polem magnetycznyn im wolniej sie kreci tym szybsza czeka nas zaglada.

  2. kufel10 13.11.2021 13:37

    @ dandi
    Jeśli doba będzie miała więcej niż 24h to będziemy pracować dłuzej niż po 8h i składki na ZUS wzrosną. Ludzie będą żyli mniej lat czyli bez podniesienia wieku emerytalnego zus więcej zarobi i mniej wyda. Może podziel się swym odkryciem z ZUSem to zatrudnią Cię jako analityka lub zastępcę zastępcy kierownika? 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.