Zielony Ład skończy się ubóstwem energetycznym?

Opublikowano: 27.12.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1792

Plan Komisji Europejskiej, znany jako Green Deal lub Zielony Ład, może doprowadzić do ubóstwa energetycznego i obniżenia standardów życia – powiedział w niedzielę prezydent Czech Miloš Zeman w swoim świątecznym przemówieniu do narodu.

„Jednym z niebezpieczeństw, które pojawiło się przede wszystkim w Europie, jest tak zwany Zielony Ład. Z pierwotnie poważnej nauki, zwanej ekologią, powstała religia. I jak każda religia, ta też ma swoich proroków, na przykład pod postacią dziewczyny po okresie pokwitania (18-letniej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg – przyp. red.). Europejski Zielony Ład nakazuje nam zaprzestać ogrzewania gazem ziemnym w 2030 roku, a od 2035 roku nie jeździć samochodami z silnikami spalinowymi. Wszystko to osłabiłoby naszą energetykę, doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego, doprowadziłoby do obniżenia poziomu życia i wskaźników ekonomicznych” – powiedział Zeman w przemówieniu, emitowanym przez krajowe kanały telewizyjne.

W grudniu 2019 roku Komisja Europejska uruchomiła projekt Zielony Ład (Green Deal), mający na celu przestawienie się na bardziej ekologiczne życie w Unii Europejskiej. Zielony Ład ma zreformować europejską gospodarkę w taki sposób, aby jak najmniej szkodziła ona środowisku. W ramach tej inicjatywy KE zamierza przedstawić w najbliższych latach szereg inicjatyw i projektów ustaw. Będą one miały na celu m.in. neutralizację klimatyczną gospodarki UE do połowy bieżącego stulecia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Unia Europejska powinna przyspieszyć realizację założeń reform klimatycznych, aby stać się bardziej niezależną w sferze energetycznej.

Zdaniem komisarz UE ds. energii Kadri Simson, to właśnie realizacja założeń Zielonego Ładu może rozwiązać problem rosnących cen energii. „Musimy powiedzieć to jasno. Obecny wzrost cen ma niewiele wspólnego z naszą polityką klimatyczną, a wiele z naszą zależnością od importowanych paliw kopalnych i ich niestabilnymi cenami. Europejski Zielony Ład stanowi jedyne trwałe rozwiązanie problemu energetycznego Europy: więcej odnawialnych źródeł energii i lepsza efektywność energetyczna. W ostatnich miesiącach energia wiatrowa i słoneczna nadal generują najtańszą energię elektryczną w Europie. Nie są narażone na zmienność cen” – powiedziała unijna komisarz.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MasaKalambura 27.12.2021 13:31

    Dotąd jednolity lewicowy front europejski wreszcie zaczyna pękać. Kto następny?

  2. Zenon 27.12.2021 14:08

    Bardzo mądra wypowiedź pana prezydenta Czech. Widać, że przynajmniej na poziomie werbalnym istnieje dość szerokie zrozumienie ryzyk związanych z szaloną unijną transformacją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.