Liczba wyświetleń: 844
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zarejestrowało kościół, w którym można zawrzeć małżeństwa jednopłciowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”.
„Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić. Za to mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna. Nie możemy oszukiwać rzeczywistości” – powiedział „Rz” ks. Tomasz Puchalski, jeden z duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.
Jak podaje „Rz”, Reformowanego Kościoła katolickiego to najnowsza wspólnota uznana przez państwo, która w styczniu tego roku została wpisana do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonego przez MSWiA. Według gazety nowa wspólnota jest prawdopodobnie jedyną denominacją chrześcijańską, która uznaje istnienie tzw. tożsamości seksualnej i błogosławi małżeństwa jednopłciowe.
Ks. Tomasz Puchalski, zapytany, jak to jest możliwe, że Kościół ten błogosławi małżeństwa lesbijskie i gejowskie, wyjaśnił, że „punktem wyjścia jest chrześcijańska nauka o Trójcy Świętej. Mówi ona, że istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość”. Dodał, że Kościół przyjmuje restrykcyjną zasadę nieudzielania małżeństwa osobom spoza wspólnoty, więc sakramentów jednopłciowych w jego historii było tylko kilka.
Ks. Puchalski zaznaczył jednak, że pomimo uznania małżeństwa przez Kościół, nawet te dwupłciowe nie niosą za sobą żadnych skutków cywilnoprawnych.
Gazeta zwraca uwagę na fakt, że duchowni nowej wspólnoty odprawiali msze przed Marszami Równości w Poznaniu, czy Zielonej Górze. Natomiast latem ubiegłego roku, gdy nabożeństwo przed paradą w Warszawie odprawił Szymon Niemiec, inny duchowny spoza Kościoła katolickiego znany ze swej otwartości na LGBT, politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili o parodii mszy, zaś Episkopat wydał oświadczenie, że „wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa”. Tym bardziej dziwi, że MSWiA dokonało rejestracji nowego Kościoła.
„Urzędnicy nie mieli większego pola manewru, skoro Kościół nie łamie prawa i spełnia kryteria do rejestracji. Przedstawił grubo ponad 100 wymaganych przez prawo podpisów wnioskodawców” – powiedziała „Rz” anonimowo osoba znająca kulisy sprawy. „To poważna, poukładana wspólnota, prowadząca rzeczywistą działalność duszpasterską. A na te elementy ministerstwo jest szczególnie wyczulone od czasu próby zarejestrowania Kościoła Latającego Potwora Spaghetti” – dodała.
Źródło: pl.SputnikNews.com