Zero eksmisji na bruk w Gdańsku

Opublikowano: 30.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1462

Program to innowacyjny, jak na polskie warunki. Jakkolwiek brzmi to dziwnie, Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie o ludziach, którym zagraża bezdomność, myśli się w pierwszej kolejności w kategorii „jak pomóc” niż „jak ukarać i poniżyć”.

W czwartek w stolicy województwa pomorskiego odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowy program, wprowadzający większą ochronę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym bezdomnością, dzięki zmianom w zasadach wynajmu lokali z zasobu gminnego.

W konferencji wzięły udział osoby, które pracowały nad projektem w ostatnich latach: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska i Jolanta Banach, przedstawicielka Lepszego Gdańska.

Program opiera się na postulatach ruchów społecznych i lokatorskich. Zakłada zmianę zasad wynajmowania lokali gminnych osobom zagrożonym wykluczeniem, w tym bezdomnością. Chodzi dokładnie o te osoby, które sąd nakazał eksmitować z lokalu gminnego, nie orzekając zarazem prawa do lokalu zastępczego.

„Nie zawsze sąd orzeka o prawie do lokalu socjalnego, takie osoby najczęściej umieszczane były schroniskach, noclegowniach i pomieszczeniach tymczasowych, nie są to warunki do życia i do wychodzenia z kryzysu. Dlatego uzgodniliśmy z panem prezydentem, że jeśli gmina będzie występowała z powództwem o eksmisję, pełnomocnik tej gminy będzie wnioskował do sądu o orzeczenie prawa do lokalu socjalnego, z wyłączeniem tych osób, które dokonują dewastacji, dopuszczają się przemocy, zakłócają porządek” – wyjaśniła współautorka programu polityczka lewicy, obecnie zrzeszona w Lepszym Gdańsku, Jolanta Banach.

Z programu będą wyłączone jedynie osoby, które dewastują swoje lokale, zakłócają porządek, bądź dokonały wcześniej zajęcia bez tytułu prawnego. „Te postulaty, to porozumienie to jest społeczny testament prezydenta Adamowicza. Nie chodzi tu o pieniądze, o sprawy polityczne, tylko o człowieka. Wszystkie postulaty podpisane przez WDG, Lepszy Gdańsk i prezydenta dotyczą ludzi, są to postulaty społeczne. Dziś ten postulat zero eksmisji na bruk realizujemy” – powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 30.11.2021 16:37

    Każdy człowiek powinien mieć konstytucyjnie zagwarantowany dach nad głową, przynajmniej w minimalnym standardzie, z ogrzewaniem i bieżącą wodą.

  2. zxcv 30.11.2021 20:44

    Niech uczą ludzi nie płacić rachunków. Najlepiej jak by połowa Gdańska nagle przestała płacić czynsz to raz dwa ten czerwony eksperyment dostał by soli trzeźwiących.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.