Zełenski o sporze polsko-ukraińskim

Opublikowano: 02.08.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2501

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał oficjalny komunikat, w którym komentuje spięcie na linii Warszawa-Kijów. Polityk liczy na to, że gdy emocje już opadną, Ukraina i Polska dalej będą pozostawały w dobrych stosunkach.

We wtorek ukraińskie MSZ wezwało „na dywanik” polskiego ambasadora w Kijowie Bartosza Cichockiego. Miało to związek z wypowiedziami prezydenckiego ministra Marcina Przydacza na temat braku wdzięczności Ukrainy. „1 sierpnia ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki został zaproszony do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w związku z oświadczeniami ministra Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza” – powiedział w rozmowie z agencją prasową Ukrinform rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

W odpowiedzi na te działania Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wezwało ukraińskiego ambasadora, a premier Mateusz Morawiecki zamieścił w swoich mediach społecznościowych ostry komentarz pod adresem władz w Kijowie. „Wezwanie polskiego ambasadora – reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, do ukraińskiego MSZ, nigdy nie powinno mieć miejsca. W polityce międzynarodowej, w obliczu toczącej się wojny, biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego Polska udzieliła Ukrainie, takie błędy nie powinny się zdarzać. Zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski, jej bezpieczeństwa, a interes żadnego innego państwa nigdy nie będzie stał ponad interesem Rzeczypospolitej” – napisał prezes Rady Ministrów na „Twitterze”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił w swoich mediach społecznościowych oficjalny komunikat, w którym odniósł się do sporu polsko-ukraińskiego. „Doceniamy historyczne wsparcie Polski, która wraz z nami stała się prawdziwą tarczą Europy – od morza do morza. I nie może być ani jednego pęknięcia na tej tarczy” – napisał kijowski polityk. „Narody Europy wiedzą, że wolność każdego człowieka jest najsilniejsza wtedy, kiedy jest to wspólna wolność wszystkich. My w Europie potrafimy jednoczyć się i bronić naszych wartości ramię w ramię, bez względu na wszelkie sezony, nastroje, polityczne trendy i osobiste ambicje. Jednak teraz widzimy różne sygnały, że polityka czasami próbuje być ponad jednością, a emocje ponad fundamentalnymi interesami narodów” – pisze dalej Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodaje, że jego państwo docenia pomoc, którą dostaję od Europy – również tę od Polski. „Nie pozwolimy żadnej politycznej chwili zepsuć stosunków między narodami ukraińskimi i polskimi, a emocje zdecydowanie powinny opaść. Wolność i dobro naszych narodów, wartości naszej Europy i zwycięstwo nad wspólnym rosyjskim wrogiem są ponad wszystkim” – napisał.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rzbogdan 02.08.2023 11:56

    To taka przedwyborcza zabawa w piaskownicy. Ukraina jeszcze Polaków ssie i żuje, będziemy wiedzieć kiedy nas wypluje.

  2. Kaczor3333 02.08.2023 17:28

    Wołodymir, po co wzywasz jakiegoś tam pionka na “dywanik”. Wskakuj w dres i samolot do Warszawy, przytul i pocałuj Andrzeja, i będzie cacy.

  3. replikant3d 02.08.2023 19:12

    Co? raptem ,,chwilowy,, przebłysk zdrowego rozsądku? Zdziwieni że ukry są niewdzięczne? To wyjaśnię, że to taka nacja która NIGDY za nic nie dziękuje, i mają mentalność roszczeniową.Ciekawe kiedy do tych kretynów wreszcie to dotrze?..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.