Ze względu na klimat mamy jeść mniej mięsa

Opublikowano: 02.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2301

Światowi przywódcy po raz pierwszy obiecali zająć się wpływem żywności i rolnictwa na zmiany klimatyczne.

Ponad 130 krajów podpisało się pod deklaracją dotyczącą żywności podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Żywność wytwarza jedną trzecią gazów cieplarnianych, „które zwiększają globalną temperaturę”. Deklaracja w sprawie zrównoważonego rolnictwa, odpornych systemów żywnościowych i działań na rzecz klimatu została przyjęta z zadowoleniem przez wielu ekspertów i organizacji charytatywnych.

Według Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które są gospodarzami COP28, kraje, które się zarejestrowały, reprezentują 5,7 miliarda ludzi i odpowiadają za 75% wszystkich emisji pochodzących z globalnej produkcji i konsumpcji żywności. Poszczególne kraje powinny teraz uwzględnić emisje z żywności w swoich planach przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Do inicjatywy przystąpiły Stany Zjednoczone, Chiny, UE i Wielka Brytania – jedni z największych emitentów gazów cieplarnianych pochodzących z żywności na mieszkańca. „Deklaracja stanowi mocny sygnał dla narodów świata, że ​​cel 1,5 stopnia możemy utrzymać w zasięgu wzroku tylko wtedy, gdy będziemy działać szybko, aby przesunąć światowy system żywnościowy w kierunku większego zrównoważonego rozwoju” – powiedział Edward Davey, dyrektor World Resources Institute UK.

Debaty na temat żywności i klimatu często skupiają się na tym, czy ludzie powinni jeść mniej mięsa i nabiału. Badania wykazały, że dieta dużych mięsożerców wytwarza dziennie 10,24 kg gazów cieplarnianych. „Jest jednak mało prawdopodobne, aby ta deklaracja doprowadziła w krótkim okresie do wprowadzenia przez rządy takich zmian, jak podatek od mięsa” – uważa Davey.

Przywódcy, w tym król Karol, powiedzieli na COP28, że na walkę ze zmianami klimatycznymi zostało już mało czasu. Król podkreślił rosnące tempo zmian klimatycznych w ciągu roku, który został obecnie uznany za najgorętszy w historii. „Przeprowadzamy rozległy, przerażający eksperyment mający na celu zmianę wszystkich warunków ekologicznych na raz, w tempie znacznie przekraczającym możliwości natury” – powiedział Karol. „Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi” – podsumował.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 04.12.2023 12:15

    „Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi”

    To ja proponuję już ich pochować. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.