Liczba wyświetleń: 1177
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że związki zawodowe mogą skarżyć uchwały o przekształceniach placówek leczniczych.
Wynika to z ustawy o związkach zawodowych. – Przepisy tej ustawy, dotyczące ochrony indywidualnych i zbiorowych interesów ludzi pracy, muszą być rozumiane szeroko. Obejmuje to też sprawy zatrudnienia w placówkach leczniczych, jak i dbanie o właściwy poziom usług medycznych – powiedziała cytowana przez „Rzeczpospolitą” sędzia Krystyna Tomaszewska. Słowa te padły w uzasadnieniu wyroku stwierdzającego nieważność uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, który został zastąpiony przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki, spółkę z o.o. ze 100-proc. udziałem sejmiku.
Związkowcy ze szpitala wysunęli wobec tej decyzji wiele zarzutów. Sejmik bronił się, że są nieuzasadnione, skoro nie ulegnie zmianie struktura placówki, liczba zatrudnionych, rodzaje świadczeń i zakres kontraktów z NFZ. Przekonywał, że organizacje związkowe w ogóle nie mogły skarżyć uchwały, gdyż nie wskazały swojego interesu prawnego, ani tego, na czym polega jego naruszenie.
1 lipca br. weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, zachęcająca do przekształcania publicznych szpitali w spółki i dająca do tego prawną podstawę. W tej sytuacji społeczna kontrola zmian w służbie zdrowia staje się niezbędna. Warto dodać, że w uzasadnieniu omawianego wyroku sąd stwierdził m.in., że w przypadku przekształceń własnościowych należy precyzyjnie określić zakres świadczeń, jaki powstająca spółka przejmie od likwidowanego szpitala, oraz to, jakie kryteria określą wartość przejmowanego mienia.
Źródło: Nowy Obywatel
@H.R – Konstytucja gwarantuje na papierze. W życiu – politycy/wymiar niesprawiedliwości #^%$#^%$#^% na Konstytucję.
Wprowadzenie GMO też łamie wiele paragrafów z konstytucji, kodeksu karnego i innych i jakoś posłowie z PO nie mają z tym problemu.