Zdrowie pod publiczną kontrolą

Opublikowano: 12.08.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1018

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że związki zawodowe mogą skarżyć uchwały o przekształceniach placówek leczniczych.

Wynika to z ustawy o związkach zawodowych. – Przepisy tej ustawy, dotyczące ochrony indywidualnych i zbiorowych interesów ludzi pracy, muszą być rozumiane szeroko. Obejmuje to też sprawy zatrudnienia w placówkach leczniczych, jak i dbanie o właściwy poziom usług medycznych – powiedziała cytowana przez „Rzeczpospolitą” sędzia Krystyna Tomaszewska. Słowa te padły w uzasadnieniu wyroku stwierdzającego nieważność uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, który został zastąpiony przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki, spółkę z o.o. ze 100-proc. udziałem sejmiku.

Związkowcy ze szpitala wysunęli wobec tej decyzji wiele zarzutów. Sejmik bronił się, że są nieuzasadnione, skoro nie ulegnie zmianie struktura placówki, liczba zatrudnionych, rodzaje świadczeń i zakres kontraktów z NFZ. Przekonywał, że organizacje związkowe w ogóle nie mogły skarżyć uchwały, gdyż nie wskazały swojego interesu prawnego, ani tego, na czym polega jego naruszenie.

1 lipca br. weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, zachęcająca do przekształcania publicznych szpitali w spółki i dająca do tego prawną podstawę. W tej sytuacji społeczna kontrola zmian w służbie zdrowia staje się niezbędna. Warto dodać, że w uzasadnieniu omawianego wyroku sąd stwierdził m.in., że w przypadku przekształceń własnościowych należy precyzyjnie określić zakres świadczeń, jaki powstająca spółka przejmie od likwidowanego szpitala, oraz to, jakie kryteria określą wartość przejmowanego mienia.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. falcon_millenium 12.08.2011 21:59

    @H.R – Konstytucja gwarantuje na papierze. W życiu – politycy/wymiar niesprawiedliwości #^%$#^%$#^% na Konstytucję.

    Wprowadzenie GMO też łamie wiele paragrafów z konstytucji, kodeksu karnego i innych i jakoś posłowie z PO nie mają z tym problemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.