Zderegulować zbiórki publiczne

Opublikowano: 19.06.2012 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 458

Nie minęło dużo czasu od wyroku Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, potwierdzającego, że ustawa o zbiórkach publicznych nie dotyczy zbiórek przeprowadzanych za pomocą obrotu bezgotówkowego (np. PayPal, przelewy elektroniczne) i że w związku z tym przeprowadzanie takich zbiórek bez wymaganego przez tę ustawę zezwolenia nie jest żadnym wykroczeniem – a już Minister Administracji i Cyfryzacji zaproponował poprawkę do wspomnianej ustawy poddającą jej regulacji także i bezgotówkowe zbiórki. Autor informacji na stronie ministerstwa argumentuje, że w wyniku tego „jest nadzieja, że już wkrótce zbiórki publiczne będzie można przeprowadzać jednym kliknięciem albo esemesem” – przemilczając oczywisty fakt, że w sytuacji braku regulacji takie zbiórki można przeprowadzać już teraz. Ale, jak widać, to co jest nieuregulowane ustawą i niepoddane kontroli władzy, dla urzędnika nie istnieje. A może chodzi o wmówienie ludziom, że tak jest?

Ustawa o zbiórkach publicznych, wymagająca zezwolenia władzy na przeprowadzania zbiórek „w gotówce lub naturze” pochodzi z 1933 roku. Obowiązuje do tej pory. Pasowała sanacji, pasowała komunistom, pasowała wszystkim rządom III RP. Bo to wygodne dla władzy – mieć nad tym kontrolę i móc odmówić zezwolenia na zbiórkę na niewygodny dla siebie cel, albo politycznemu przeciwnikowi. Na przykład ojcu Rydzykowi. A teraz – w sytuacji, gdy tzw. crowdfunding staje się na świecie istotnym źródłem finansowania innowacyjnych projektów, gdy producenci gry Double Fine Adventure potrafili zebrać na swój projekt w wyniku internetowej zbiórki wśród fanów ponad trzy miliony dolarów, gdy tysiące blogerów (również w Polsce) zbiera w Internecie pieniądze na pomoc swoim bliskim czy inne dobroczynne cele (choć, przykro to mówić, w przypadku zbiórki „w gotówce lub naturze” bez zezwolenia bywają za to ścigani, jak babcia Kubusia), a z drugiej strony krakowski sąd jasno zawyrokował, że ustawa nie dotyczy obrotu bezgotówkowego i nie zmienia tego rozporządzenie do niej przewidujące możliwość wpłat na konto – władza chce rozciągnąć jej obowiązywanie na te obszary, nad którymi kontroli nie ma. Co z tego, że rodzice niepełnosprawnego dziecka będą musieli występować o zgodę do ministra o to, by zebrać trochę grosza przez PayPal. Co z tego, że crowdfunding – zbieranie pieniędzy na cel biznesowy – nadal będzie w zasadzie niemożliwy, bo ustawa dopuszcza zezwolenie na zbiórki tylko, gdy cel zbiórki „ze stanowiska interesu publicznego jest godny poparcia”, „za takie cele uważa się przede wszystkim cele: religijne, państwowe, oświatowe, zdrowotne, kulturalno-społeczne i społeczno-opiekuńcze”, a „zbiórki publiczne, urządzane w interesie osobistym, są wzbronione”. Najważniejsze, by władza miała kontrolę…

Najwyższy czas powiedzieć „stop” maniakalnemu dążeniu władzy do kontrolowania ludzi. Najwyższy czas powiedzieć jasno, że powinno być tak, że każdy może sobie zbierać pieniądze i dobra w naturze na co chce, o ile znajdzie innych, którzy mu to ofiarują – a urzędnicy i politycy nie powinni w to wtykać swojego nosa. Najwyższy czas uchylić ustawę o zbiórkach publicznych w całości i niczym jej nie zastępować. Podobno hasłem rządu stała się ostatnio deregulacja. No to deregulujcie.

Autor: Jacek Sierpiński
Źródło: sierp.libertarianizm.pl

NAPISZ LIST DO POSŁA

Nowelizacja ustawy jest bardzo niebezpieczna dla wolności słowa w internecie. Wygląda na to, że celem ukrytym nowelizacji jest uderzenie w niezależne blogi i strony internetowe utrzymywane z darowizn czytelników. Choć posłowie wyraźnie chcą w ten sposób doprowadzić je pośrednio do likwidacji, możliwe, że znajdzie się wśród nich kilku sprawiedliwych, którzy będą bronić takich stron jak “Wolne Media” w Sejmie. Dlatego “Wolne Media” proszą wszystkich, którym los portalu nie jest obojętny, by stanęli w jego obronie i napisali list do posłów. Aktualne adresy emailowe do posłów znajdziecie TUTAJ.

Przykładowy list protestacyjny, jaki możecie wysłać, znajdziecie TUTAJ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

38
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
norbo
Użytkownik

Gdzie znajdę sprawozdania z wykorzystania środków zbieranych w formie zbiórki publicznej przez Kościół?

Gdzie znajdę sprawozdanie z wykorzystania środków zgromadzonych w ramach zbiórki publicznej zorganizowanej przez Tadeusza Rydzyka “na ratowanie stoczni gdańskiej”????

norbo
Użytkownik

Źle myślisz, to kwestia nadzoru społecznego nad organizacjami zaufania publicznego.

norbo
Użytkownik

@admin

Na stronie głównej WM tytuł artykułu opatrzony jest opisem:

“Władza chce zdelegalizować zbiórki bezgotówkowe.”

Tymczasem w treści artykułu nie ma żadnej informacji o tym jakoby władza miała zamiar delegalizować cokolwiek – jest tylko informacja o zmiarze uregulowania zjawiska, które obecnie pozostaje poza wszelkimi regulacjami prawa. Objęcie czegoś regulacją prawną to jeszcze nie delegalizacja. Przykład: prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych objęte jest regulacją prawną – czy to oznacza, że władze zdelegalizowały prowadzenie samochodu?

Po drugie – odnośnie twojego komentarza, obecne prawo nie zabrania “obywatelom przekazywanie i pozyskiwanie środków finansowych na dowolny cel” a jedynie reguluje zasady organizacji zbiórki. Nie słyszałeś nigdy o fałszywych zbiórkach – grosik do puszeczki na fundusz uśmiechniętego oszusta? Jeśli zbiórka jest publiczna to informacje o wykorzystaniu zebranych środków też piwinny być publiczne.

norbo
Użytkownik

Z formalnego punktu widzenia nie jest to jednak “delegaluzacja” – chodziło mi o rzetelność informacji przede wszystkim, poza tym opis wprowadza w bład bo w samym artykule nie ma tego typu sformułowań. Jeśli chciałeś wyrazić swoją opinię w tej kwestii to powinieneś napisać własny tekst a nie zniekształcać istotę czyjegoś artykułu.

norbo
Użytkownik

Zatem uprzywilejowanie Kościoła w sposób oczywisty narusza konstytucyjną równość podmiotów wobec prawa.

norbo
Użytkownik

Trudno oceniać nie wiedząc w jaki sposób zamierzają wkomponować zbiórki wirtualne w te antyczne przepisy. Poprawka, o której mowa w artykule niewiele wyjaśnia. Wynika z tego, że kluczową rolę odgrywać będzie rozporządzenie “właściwego ministra”.

Z punktu widzenia WM konieczne byłoby powołanie “komitetu” lub “stowarzyszenia”. Co to jest “komitet”? Diabli wiedzą.

Ciekawym tworem prawnym była ta II Rzeczpospolita :/

norbo
Użytkownik

Moim zdaniem obecne rozporządzenie MSWiA raczej nie bardzo nadaje się do celów zbiórki internetowej.

Chyba najlepiej założyć organizację religijną ;)

Oto Polska właśnie…. tylko bozia ma momopol na zbieranie kasy…

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

No cóż – to bardzo sprytny – bo w bardzo pośredni sposób w praktyce taka zmiana uderzy nie tylko w WM – ale w praktycznie wszystkie portale utrzymujące się z darowizn – ot chociażby nawet kontestacja.
Co znaczy de facto delegalizacje niezależnych portali informacyjnych działających “pro bono” i utrzymujących się tylko z darowizn.

Jest to bardzo cwane i sprytne, bo z jednej strony w telewizji można powiedzieć że teraz można wpłacać przez paypal itp itd na zbiórki publiczne – więc jest to duży postęp w regulacji i ustawodastwie polskim.
A z drugiej strony uderzy to właśnie w takie niezależne kanały informacyjne – ale … kogo takie malutkie portale obchodzą?

CD
Użytkownik

@Rozbi
Wydaje mi się, że w Kontestację, to nie uderzy, ponieważ Martin z Hugiem założyli na potrzeby Kontestacji firmę w Wielkiej Brytanii. W teorii Kontestacja jest więc radiem angielskim, w którym audycje prowadzone są w języku polskim ;).

norbo
Użytkownik

Trafia to też we wszystkie projekty oparte na dobrowolnych datkach, np. oprogramowanie open source – cała masa darmowych programów ma stronie moduł wsparcia…

oporowiec
Użytkownik
oporowiec

Nasze władze to zwykła banda debili, darmozjadów i sprzedawczyków, działających na rzecz obcych interesów.

senseimarcel
Użytkownik
senseimarcel

Swoją drogą PayPal to również złodziejska instytucja z którą już miałem przykre doświadczenia i okazuje się że nie tylko ja.
http://www.paypalsucks.com/

Viciu
Użytkownik
Viciu

@norbo
dokladnie! tu nie tylko chodzi o strony internetowe lecz takze o tworcow darmowego oprogramowania, ktorzy przez darowizny widza cel rozwijania wielu projektow (niekiedy duzo lepszych niz komercyjne)

ja powiem krotko: nikogo nie powinno obchodzic komu ja chce dac SWOJE zarobione pieniadze!

przemex
Użytkownik
przemex

Skoro powstał taki projekt to na pewno wejdzie w życie. Apelowanie do sprzedajnych posłów nic nie da.
Powstanie kolejny głupi, martwy przepis. Serwer można będzie utrzymywać z datków dla osoby zamieszkującej poza terytorium najjaśniejszej…
No chyba że skurw..ny wprowadzą odpowiedzialność karną jak przy łapówkach dla darczyńcy i darbiorcy.

che
Użytkownik
che

Trzeba wszystko zatem prowadzić za granicą.

Viciu
Użytkownik
Viciu

wlasnie nie – bo inne kraje moga wziac przyklad z Polski.
Trzeba rozwiazac problem a nie od niego uciekac…

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Należy założyć Kościół Wolnych Mediów

fuManchu
Użytkownik

adambiernacki@ zdelegalizują za sekciarstwo;)

davidoski
Użytkownik

Zbiórki można będzie robić w walucie Bitcoin i żadna władza nie jest w stanie tego zabronić, ponieważ zwyczajnie nie jest wymagane konto bankowe dla tej waluty. Wyjście więc jest już gotowe i jest lepsze niż “zaskarżanie ustawy”, ponieważ z władzą nie wygrasz inaczej niż sposobem.

http://bitcoin.org/
http://bitcoinwatch.com/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

Torton
Użytkownik

Szkoda gadać, trzeba by przygotować plan jak to wszystko uratować bo z czasem będą coraz bardziej zaostrzać prawo i za nie długo będziemy “srać” w kamerach HD… bo nawet w WC będą kamery… zablokować chcą wszystko jedyne co można zrobić to informować innych ludzi i liczyć na taką akcję jaka miała miejsce przeciwko ACTA…

monsternik
Użytkownik
monsternik

http://zdrowykraj.blogspot.com/ UWAGA CZYTAĆ RAZEM DAMY RADE

monsternik
Użytkownik
monsternik

Prześlij dalej link gdzie tylko możesz dzięki

Viciu
Użytkownik
Viciu

aha chciałem jeszcze dodać…
@Admin
tytuł “MSZCZĄ SIĘ NA WM” jest ZDECYDOWANIE zbyt… hmmm… megalomańskim tytułem – stron utrzymywanych z darowizn jest mnóstwo i mówić tylko i wyłącznie o WM jest troszkę samolubne ;)

hybrid
Gość
hybrid

(Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 5 – nawoływanie do popełnienia przestępstw)

egzopolityka
Użytkownik

Jeszcze mam taki pomysł, żeby stopniowo przyzwyczajać się do nieużywania pieniędzy tylko przejścia na handel wymienny. Adminie podaj swoją p.o. box to podeślemy ci paczki żywnościowe. W tej chwili to może być uważane za żart, ale z moich źródeł informacji wynika że sprawę należy wziąć poważnie pod uwagę. Może tylko być ciężko wysyłać inne rzeczy poza jedzeniem. Trzeba by znaleźć jakiś sposób na to.
Pamiętam czasy gdy rzeczy w Polsce były na kartki. Wymieniało się jedne kartki na inne, z innymi ludźmi, albo bezpośrednio towar za towar. To może wkrótce wrócić gdy Grecja upadnie i zaczną się zamieszki w Europie.

dinozaur
Użytkownik
dinozaur

OK. Nie mam zielonego pojęcia o przepisach w tej kwestji. Z checią zaspamuję niejednego (p)osła i rozesle linki do ludzisków, ale co napisać? Ja wymyśle, ale jak by tak przygotować szblonowy tekst typu wytnij-wklej poszło by gładko i więcej osób list wyśle. Ps. moja kasa mogę robić z nią co chcę nawet wspierać “brata”.

dinozaur
Użytkownik
dinozaur

O! Znalazłem linka. Sorki. Już wysyłam do znajomych.

pprawda11
Użytkownik
pprawda11

Chodzi oto , żeby zniszczyć wolną informacje , wiedza to potęga , wiedza może dać nieśmiertelność, dlatego za wszelką cenę będą chcieli zniszczyć nieocenzurowaną wiedzę – portale typu WM są dla nich – Czyli Cesarstwa Rzymskokatolickiego , i Jezuitów bardzo niebezpieczne , dlatego tego typu inicjatywy wolnościowe , będą likwidowane i zastępowane portalami typu pudelek , czy onet albo wp. Tak są zmuszeni zrobić z internetu polsat i do tego dążą , a rozwój techniki będzie im ułatwiał cenzurę także koniec portali wolnościowych jest bardzo bliski , gdyż te portale są bardzo niebezpieczne , gdyż podważają istniejące już od Babilonu – istniejące status qvo .

pasanger8
Użytkownik

Sam pomysł kontrolowania zbiórek publicznych nie jest taki zły-każdy na pewno widział na mieście zbieraczy na jakieś dziwne fundacje gdy ich spytasz o identyfikator dziwnie szybko starają się oddalić.Rozumiem ,że w Polsce nie ufamy władzy gdyż ona zawsze tylko kombinuje. Jednak zgłoszenie i uzyskanie zgody na zbiórkę publiczną w formie gotówki to nie jest taka trudna rzecz -wystarczy założyć fundację,której celem będzie wspieranie niezależnych mediów.Rozumiem wstręt Polaków do kontroli ze strony państwa-czują oni wciąż ,że to twór obcy.Jednak z moich doświadczeń z różnymi organizacjami społecznymi i charytatywnymi wynika ,że trzeba im patrzeć na ręce 5 razy bardziej niż wszystkim innym-tyle w tej sferze najoględniej mówiąc cwaniaków i kanciarzy.

_SL_
Użytkownik
_SL_

Orientujesz sie jak wyglada sprawa ze spoldzielnia w Polsce, czy jest to wykonalne w jej ramach?

Jesli nie to raczej pozostaje raj podatkowy, co poprzez net wcalne nie powinno byc utrudnieniem tylko ewentualnym ulatwieniem-ochrona danych w rajach podatkowych, brak prawnych mozliwosci interwencji sluzb z zewnatrz-poza przestepstwami kryminalnymi wiec za tresci moga “naskoczyc”.

Zerknij na liste:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_haven#Examples

Ponoc na Cayman Islands jest dobrze, znajomy przenosil tam dzialnosc z UK rok temu i chwalil ich:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cayman_Islands

Musisz jednak sprawdzic jak to wyglada z prawnego punktu w III RP, odnosnie Twoich ewentualnych dochodow z tego podmiotu, nie wiem jak Polska ma z “podwojnym opodatkowaniem” co do Cayman’ow, tak zeby byc czystym ze skarbowka w III RP bo to dosyc wredne typy.

pasanger8
Użytkownik

@ admin -wystarczyłoby aby fundacja miała w celach statutowych np.:wspieranie istnienia strony jako formę działalności a jako cel ogólny wspieranie wolności słowa(np. przez prowadzenie portalu) i nie sądzę ,że istniał by tu jakiś problem-nawet z wywalczeniem zgody na zbiórkę- jeśli organizacja zostałaby zarejestrowana to nie sądzę ,żeby decyzja administracyjna odmawiająca zgody na zbiórkę publiczną obroniła się w sądzie. Przyznam jednak ,że te zmiany rodziłyby konieczność spełniania wielu biurokratycznych obowiązków-co takim inicjatywom jak WM mogło bardzo utrudnić działanie o ile w ogóle nie podciąć skrzydła. Przyznam ,że o crowfundingu jako mechanizmie nowym nie myślałem-myślałem ,że funkcjonuje to w ramach starych instytucji. Z tej strony patrząc to faktycznie widać alergiczną reakcję administracji -jakże to tak jakaś sfera nie jest totalnie pod kontrolą?Sądzę ,że to automatyczne działanie ale faktem jest ,że może zniszczyć też dużo pożytecznych inicjatyw.Znając naszą administrację nie sądzę by to było celem ale dużo pożytecznych rzeczy już administracja zniszczyła dla zasady. Sądzę ,że podpiszę list protestacyjny w waszej obronie.Pozdrawiam:)

slawo47
Użytkownik
slawo47

@norbo
a ile to przekazales na ratowanie stoczni gdańskiej ks. Rydzykowi??????????????…skroce moj wywod….jak nic nie dales to spadaj!!!!!skontroluj POewskie przedsiewziecia, wyjasnij mi dlaczego stadiny w Polsce byly dwa razy drozsze niz przewidywano, dla ulatwienia dodam, ze tam sa twoje pieniadze…ja na kosciol daje i jest przekonany, ze cos i dla ciebie robia

norbo
Użytkownik

@slawo47

Widzę, że dla ciebie kwestia nadzoru społecznego i przejrzystości jest bardzo ważna ;)

norbo
Użytkownik

Zdaje się, że prawo (ustawa o NBP?) zabrania takiego traktowania pieniążków :D

Il
Użytkownik

Zdymisjonować nienormalnych rządokratów i odebrać emerytury sb’ekom, ub’ekom i pasożytom typu wałęsa, jaruzelski itp.
Każdy obywatel stanowi władzę a więc w odniesieniu do siebie samego sprawuje władzę nad swoim losem i życiem. Jako władza nad sobą samym każdy ma prawo do zbierania różnego rodzaju środków zapewniających mu zdrowe i godne życie.

Pasożyty typu “boni” powinni utrzymywać się z jałmużny i żebrania a nie z przymusowych haraczy zwanych podatkami.

om nom nom nom
Gość
om nom nom nom

Kto pierwszy wpłaci adminowi pięć dych dostaje ode mnie t-shirt WM z napisem jak w lewym górnym rogu ekranu. Koszulka jest biała, rozmiar XL, nadruk czarny wykonany jest metodą bezpośredniego druku cyfrowego (bardzo trwały). GG: 7243957.