Zdarzyło się w Bejrucie

Opublikowano: 06.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 903

Siła eksplozji jaka wstrząsnęła stolicą Libanu we wtorek o godz. 18-ej porównywalna jest z trzęsieniem ziemi o mocy 4,5 stopni skali Richtera. W miejscu eksplozji powstał olbrzymi krater. Połowa budynków w mieście została zniszczona. Wiadomości o godz. 20.00 z 5 lipca 2020 r. podały liczbę 135 ofiar śmiertelnych i około 5000 rannych. Z hangarów, magazynów i biur w porcie zostały tylko gruzy. Po fali uderzeniowej nastąpiła fala termiczna, która spaliła doszczętnie wszystko w bezpośredniej odległości od miejsca wybuchu. W połowie domów w mieście wypadły szyby z okien, podmuch powyrywał drzwi, zerwał dachy. 300 000 mieszkańców straciło dach nad głową. Zniszczenia są bardziej przerażające niż z okresu wojny domowej, która trawiła Liban przez 17 lat.

Kilka sekund trwająca eksplozja przerodziła się w obłok o kształcie grzyba z jasno szarym kapeluszem i brunatnym słupem popiołu. Potem jęzory ognia sięgające 200 metrów wzbiły się w powietrze nad portem. Ktoś przejeżdżający w dużej odległości próbował zrobić zdjęcie z samochodu, ale pojazd został przewrócony i zmieciony z drogi. Dzieci patrzące przez okno zostały wepchnięte do wnętrza mieszkania pod naporem podmuchu jaki wepchnął ścianę do wnętrza mieszkania raniąc obecnych rozsypującym się gruzem i odłamkami szyb. Fala uderzeniowa wzbiła wodę w porcie tworząc efekt tsunami i przewracając zacumowane jednostki. Brak miejsc w szpitalach, brak karetek, ludzie nadal wydobywani spod gruzów przewożeni są prywatnymi autami.

Przybyły na miejsce gubernator wstrząśnięty widokiem skali zgliszcz i ruin emocjonalnie zareagował mówiąc, że Bejrut spotkał los japońskiej Hiroszimy i Nagasaki. Uznając dramat za katastrofę narodową nie mógł opanować łez. Zaapelował do zgromadzonych o jedność i siłę. Toksyczny dym spowił stolicę. Uszkodzone zostały rezydencja premiera i pałac prezydencki. W wydanym oświadczeniu premier Hasan Diab zapowiedział, że ten akt nie pozostanie bez odpowiedzi.

Jedna z wersji przyczyn tragedii przypomina o składowanym w porcie ładunku 2500 ton azotanu amonowego dostarczonego statkiem po konfiskacie ładunku gruzińskiej jednostki w 2014 r. Statek przyjął towar w Batumi z zamiarem dostarczenia go do Mozambiku, jednak zatrzymany został przez służby portowe w Bejrucie. Ładunek został złożony w hangarze, gdzie przeleżał 6 lat. Detonacja mogła nastąpić w wyniku prac spawalniczych. Brak przesłanek, by powodem było uderzenie z powietrza, bądź izraelski sabotaż, aczkolwiek siły Hezbollahu i armii izraelskiej przez ostatnie 2 tygodnie znajdowały się na krawędzi otwartego konfliktu zbrojnego. Prezydent Izraela przesłał kondolencje i wyrazy współczucia z powodu tragedii.

5 samolotów ze sprzętem i personelem medycznym (laboratorium i szpital polowy, zestaw korona-testów) wysłano z Rosji, WHO zapowiedziało przysłanie leków.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Admin WM 06.08.2020 09:00

    Wykluczyli Izrael? A nie przyszło im do głowy, że Mosad mógł podłożyć w składzie saletry bombę? Nie dojdą do tego, bo zniszczenia tak wielkie, że szczątków mechanizmu zapalającego nie znajdą. Brak doniesień o skażeniu radioaktywnym, więc to raczej nie mała bomba atomowa. Na pewno ktoś w Bejrucie ma licznik Geigera-Millera i wrzuciłby taką sensację do mediów społecznościowych.

  2. majkel 06.08.2020 09:37

    Proszę, WHO i corona testy. Nawet w obliczu tak ogromnej tragedii dziadostwo robi swoje przedstawienia covidowe

  3. Vesla 06.08.2020 21:42

    Siły wybuchu nie podaje się w skali Richtera tylko przy pomocy Równoważnika Trotylowego (w odniesieniu do ton trotylu). Podana 4,5 Richtera to nic wielkiego. Taki jest opis: 4,3–4,8 Odczuwane przez wszystkich, nieszkodliwe.

  4. robi1906 07.08.2020 07:47

    Przy pomocy Richtera włąśnie się bada siłę i położenie eksplozji, tak kontrolowano przestrzeganie kontroli wybuchów jądrowych, za zimnej wojny. Przy okazji, dlatego właśnie Rosjanie twierdzą, że WTC zniszczyły bomby jądrowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.