Zdarzyło się w Bejrucie

Opublikowano: 06.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1

Siła eksplozji jaka wstrząsnęła stolicą Libanu we wtorek o godz. 18-ej porównywalna jest z trzęsieniem ziemi o mocy 4,5 stopni skali Richtera. W miejscu eksplozji powstał olbrzymi krater. Połowa budynków w mieście została zniszczona. Wiadomości o godz. 20.00 z 5 lipca 2020 r. podały liczbę 135 ofiar śmiertelnych i około 5000 rannych. Z hangarów, magazynów i biur w porcie zostały tylko gruzy. Po fali uderzeniowej nastąpiła fala termiczna, która spaliła doszczętnie wszystko w bezpośredniej odległości od miejsca wybuchu. W połowie domów w mieście wypadły szyby z okien, podmuch powyrywał drzwi, zerwał dachy. 300 000 mieszkańców straciło dach nad głową. Zniszczenia są bardziej przerażające niż z okresu wojny domowej, która trawiła Liban przez 17 lat.

Kilka sekund trwająca eksplozja przerodziła się w obłok o kształcie grzyba z jasno szarym kapeluszem i brunatnym słupem popiołu. Potem jęzory ognia sięgające 200 metrów wzbiły się w powietrze nad portem. Ktoś przejeżdżający w dużej odległości próbował zrobić zdjęcie z samochodu, ale pojazd został przewrócony i zmieciony z drogi. Dzieci patrzące przez okno zostały wepchnięte do wnętrza mieszkania pod naporem podmuchu jaki wepchnął ścianę do wnętrza mieszkania raniąc obecnych rozsypującym się gruzem i odłamkami szyb. Fala uderzeniowa wzbiła wodę w porcie tworząc efekt tsunami i przewracając zacumowane jednostki. Brak miejsc w szpitalach, brak karetek, ludzie nadal wydobywani spod gruzów przewożeni są prywatnymi autami.

Przybyły na miejsce gubernator wstrząśnięty widokiem skali zgliszcz i ruin emocjonalnie zareagował mówiąc, że Bejrut spotkał los japońskiej Hiroszimy i Nagasaki. Uznając dramat za katastrofę narodową nie mógł opanować łez. Zaapelował do zgromadzonych o jedność i siłę. Toksyczny dym spowił stolicę. Uszkodzone zostały rezydencja premiera i pałac prezydencki. W wydanym oświadczeniu premier Hasan Diab zapowiedział, że ten akt nie pozostanie bez odpowiedzi.

Jedna z wersji przyczyn tragedii przypomina o składowanym w porcie ładunku 2500 ton azotanu amonowego dostarczonego statkiem po konfiskacie ładunku gruzińskiej jednostki w 2014 r. Statek przyjął towar w Batumi z zamiarem dostarczenia go do Mozambiku, jednak zatrzymany został przez służby portowe w Bejrucie. Ładunek został złożony w hangarze, gdzie przeleżał 6 lat. Detonacja mogła nastąpić w wyniku prac spawalniczych. Brak przesłanek, by powodem było uderzenie z powietrza, bądź izraelski sabotaż, aczkolwiek siły Hezbollahu i armii izraelskiej przez ostatnie 2 tygodnie znajdowały się na krawędzi otwartego konfliktu zbrojnego. Prezydent Izraela przesłał kondolencje i wyrazy współczucia z powodu tragedii.

5 samolotów ze sprzętem i personelem medycznym (laboratorium i szpital polowy, zestaw korona-testów) wysłano z Rosji, WHO zapowiedziało przysłanie leków.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Admin WM
Administrator

Wykluczyli Izrael? A nie przyszło im do głowy, że Mosad mógł podłożyć w składzie saletry bombę? Nie dojdą do tego, bo zniszczenia tak wielkie, że szczątków mechanizmu zapalającego nie znajdą. Brak doniesień o skażeniu radioaktywnym, więc to raczej nie mała bomba atomowa. Na pewno ktoś w Bejrucie ma licznik Geigera-Millera i wrzuciłby taką sensację do mediów społecznościowych.

majkel
Użytkownik
majkel

Proszę, WHO i corona testy. Nawet w obliczu tak ogromnej tragedii dziadostwo robi swoje przedstawienia covidowe

HutaKatowice
Użytkownik
HutaKatowice

A pan eskimos się cieszy, wyguglajcie sobie: Ex-Israel MK declares Lebanon blast as ‘gift from God’ … Oczywiście nie można go za to krytykować bo zostanie się okrzykniętym antyszmitą!

Vesla
Użytkownik
Vesla

Siły wybuchu nie podaje się w skali Richtera tylko przy pomocy Równoważnika Trotylowego (w odniesieniu do ton trotylu). Podana 4,5 Richtera to nic wielkiego. Taki jest opis: 4,3–4,8 Odczuwane przez wszystkich, nieszkodliwe.

robi1906
Użytkownik

Przy pomocy Richtera włąśnie się bada siłę i położenie eksplozji, tak kontrolowano przestrzeganie kontroli wybuchów jądrowych, za zimnej wojny. Przy okazji, dlatego właśnie Rosjanie twierdzą, że WTC zniszczyły bomby jądrowe.