Liczba wyświetleń: 1106
Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin bardzo aktywnie pracuje nad swoim reaktorem fuzyjnym. W przeciwieństwie do innych tego typu projektów, ten reaktor będzie mógł generować ogromną moc i będzie wystarczająco mały, aby można go było umieścić np. na ciężarówce. Firma właśnie uzyskała patent na swój wynalazek.
Miniaturowy reaktor fuzyjny Lockheed Martin posiada ogromny potencjał. Wystarczy około 11 kg paliwa składającego się z trytu i deuteru, aby mógł pracować nieprzerwanie przez cały rok i generować moc 100 megawatów. Jeden taki reaktor fuzyjny mógłby z powodzeniem zasilać lotniskowiec, ciężki samolot taki jak Lockheed C-5 Galaxy lub około 80 tysięcy domów. Gdyby udało się go odpowiednio zminiaturyzować, nowa technologia mogłaby znaleźć się również na pokładzie myśliwców, dronów i mniejszych pojazdów lądowych.
W 2014 roku Lockheed Martin dokonał przełomu w pracach nad urządzeniem. Już wtedy szacowano, że w 2019 roku uda się zbudować prototyp reaktora fuzji jądrowej, zaś najwcześniej w 2024 roku będzie można rozpocząć jego masową produkcję. Obecnie wiele wskazuje na to, że koncern zbrojeniowy zdoła zrealizować swój cel na czas i już w przyszłym roku zademonstruje funkcjonalny prototyp.
Małe reaktory fuzji jądrowej mogłyby odmienić nasz świat, lecz w pierwszej kolejności z dużym prawdopodobieństwem zostaną wykorzystane do celów militarnych. Jednak gdy staną się one dostępne również dla „zwykłych ludzi”, wyobraźmy sobie tylko samochody napędzane takimi reaktorami, które mogłyby jeździć nieprzerwanie przez wiele lat bez konieczności tankowania…
Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
te 100MWat to moc cieplna, elektryczna pewnie sporo mniejsza i będzie wymagać pary, turbin i generatorów więc sporo ciężkich dodatków.
Do Lotniskowca się zmieści, ale do ciężarówki czy samolotu – to chyba sporo pracy jeszcze ich czeka.
Zastanawia mnie też jakie będą możliwości regulacji mocy, bo przecież rzadko się zdarza odbiornik mocy który pobiera stałą moc.
80tys domów? – to jeden dom 1,2kW tylko pobiera ?
Jedyny znany mi poważny projekt tego typu to ITER o budżecie 10 mld Euro. I rzeczywiście w 2019r. planuje się pierwszy zapłon.
Ten projekt Lokheed Martin to zapewne krótka fuzja jądrowa do której trzeba więcej dostarczyć energii energii niż się jej otrzyma. Ot ciekawostka naukowa.
Super, Latajace kombinezony juz tuz tuz.
A co z reaktorami napędzanymi Torem i ich możliwością spalania odpadów radioaktywnych z tradycyjnych reaktorów? Czemu tego nie rozwijają?
piosk2..
To jest średni pobór mocy, zatem gdy u jednych pracuje lodówka, u innych nie, z pralka to samo, itd. Szczytowo bedzie to ok 6 kW, ale pamietaj, tu jest mowa o kilkudziesieciu tysiacach odbiorców…
Ja ma średni miesięczny pobór mocy własnie ok 1,5 kW…
+Co zas nowinek z usa…Dawno zauwazyłem, że oni zanim cokolwiek zrobia juz wielkie larum, ogłaszaja, .. że beda robili…
To jest klasyka strategii wojny psychologicznej.