Zbudowano prototyp pierwszego radaru kwantowego

Opublikowano: 03.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Korzystając ze zjawisk występujących w świecie mechaniki kwantowej, naukowcy stworzyli pierwszy na świecie radar kwantowy. Nowa technologia jest skuteczniejsza w wykrywaniu obiektów niż tradycyjne radary.

Zasada działania współczesnych radarów jest prosta. Urządzenia wysyłają fale radiowe i odbierają te, które odbijają się od obiektu. Natomiast radary kwantowe wykorzystują tajemnicze zjawisko, zwane splątaniem kwantowym.

Prototyp radaru kwantowego, który zbudowali naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Austrii, Instytutu Technologicznego w Massachusett, Uniwersytetu York i Uniwersytetu w Camerino, przeszukuje obszar z pomocą splątanych fotonów, które możemy podzielić na dwa typy. Pierwsze fotony znajdują się w całkowitej izolacji. Natomiast drugie fotony wysyłane są w kierunku obiektu i gdy odbijają się od niego, ich stan natychmiast ulega zmianie. Ponieważ fotony są ze sobą splątane, zmiana ta zachodzi również w odizolowanych fotonach, co mówi nam o wykryciu obiektu.

Radar kwantowy zużywa znacznie mniej energii i jest trudniejszy do wykrycia, jednak do jego największych zalet można zaliczyć większą odporność na zakłócenia i skuteczność w wykrywaniu obiektów. Należy jednak dodać, że eksperyment z prototypowym radarem kwantowym został przeprowadzony w skrajnie niskiej temperaturze -273,14 stopni Celsjusza. Biorąc również pod uwagę, jak delikatny jest sam proces splątania kwantowego, trzeba mieć na uwadze, że do praktycznego wykorzystania radarów kwantowych jest jeszcze bardzo daleka droga.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o