Zbudowano prototyp pierwszego radaru kwantowego

Opublikowano: 03.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 840

Korzystając ze zjawisk występujących w świecie mechaniki kwantowej, naukowcy stworzyli pierwszy na świecie radar kwantowy. Nowa technologia jest skuteczniejsza w wykrywaniu obiektów niż tradycyjne radary.

Zasada działania współczesnych radarów jest prosta. Urządzenia wysyłają fale radiowe i odbierają te, które odbijają się od obiektu. Natomiast radary kwantowe wykorzystują tajemnicze zjawisko, zwane splątaniem kwantowym.

Prototyp radaru kwantowego, który zbudowali naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Austrii, Instytutu Technologicznego w Massachusett, Uniwersytetu York i Uniwersytetu w Camerino, przeszukuje obszar z pomocą splątanych fotonów, które możemy podzielić na dwa typy. Pierwsze fotony znajdują się w całkowitej izolacji. Natomiast drugie fotony wysyłane są w kierunku obiektu i gdy odbijają się od niego, ich stan natychmiast ulega zmianie. Ponieważ fotony są ze sobą splątane, zmiana ta zachodzi również w odizolowanych fotonach, co mówi nam o wykryciu obiektu.

Radar kwantowy zużywa znacznie mniej energii i jest trudniejszy do wykrycia, jednak do jego największych zalet można zaliczyć większą odporność na zakłócenia i skuteczność w wykrywaniu obiektów. Należy jednak dodać, że eksperyment z prototypowym radarem kwantowym został przeprowadzony w skrajnie niskiej temperaturze -273,14 stopni Celsjusza. Biorąc również pod uwagę, jak delikatny jest sam proces splątania kwantowego, trzeba mieć na uwadze, że do praktycznego wykorzystania radarów kwantowych jest jeszcze bardzo daleka droga.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.