Zawieszają współpracę naukową z Rosją i Białorusią

Opublikowano: 04.03.2022 | Kategorie: Edukacja, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1516

Instytut Biologii Ssaków PAN zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi. „Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, np. z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina” – poinformował instytut w mediach społecznościowych. „W związku z militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przy współudziale Republiki Białorusi, informujemy, że Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi” – czytamy na anglojęzycznym profilu IBS PAN w Białowieży na FB.

Instytut uzasadnia, że decyzja ta „jest wyrazem solidarności z Narodem Ukraińskim, który stał się obiektem bezprecedensowej, nieusprawiedliwionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. W ramach działań wojennych wobec sąsiedniego kraju niszczone są miasta i giną niewinni ludzie, a terror siany w Ukrainie przez rosyjskiego najeźdźcę nasila się z każdym dniem i jest coraz poważniejszy w skutkach. Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, na przykład z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina, zlokalizowanego w mieście, które wczoraj zostało bezlitośnie zbombardowane przez rosyjską armię”. “Rozumiemy, że świata nauk przyrodniczych nie można utożsamiać z decyzjami politycznymi, a znaczna część rosyjskich i białoruskich naukowców sprzeciwia się działaniom militarnym, jednak w sytuacji gdy mają miejsce akty bestialskiej przemocy dokonywanej na naszych oczach przez rosyjską armię na ludności cywilnej, nie możemy kontynuować formalnej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi jednostkami naukowymi. Dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu umów ze wszystkimi naszymi rosyjskimi i białoruskimi partnerami ze skutkiem natychmiastowym. Ten gest solidarności z Narodem Ukraińskim nie zatrzyma machiny wojennej, ale jest naszym obowiązkiem” – informuje instytut.

Uniwersytet Śląski zawiesi współpracę z partnerami z Rosji do czasu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy – wynika z czwartkowej uchwały senatu uczelni. Senat wyraża też gotowość udzielania wsparcia i pomocy uchodźcom, szczególnie studentom, doktorantom i pracownikom uczelni ukraińskich. W przesłanej PAP uchwale napisano m.in., że senat Uniwersytetu Śląskiego wzywa jego rektora do zawieszenia współpracy instytucjonalnej z uczelniami, instytutami naukowymi i wszelkimi agendami państwowymi Federacji Rosyjskiej do czasu wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, a także przekazania władzom tych instytucji stanowiska wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – zdecydowanie i jednoznacznie potępiającej rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy.

Jednocześnie wspólnota Uniwersytetu Śląskiego wyraziła „najwyższe uznanie” dla tych obywateli Federacji Rosyjskiej, w szczególności przedstawicieli rosyjskich środowisk akademickich, którzy odważnie i otwarcie sprzeciwiają się wojnie wywołanej i prowadzonej przez władze swojego państwa, nierzadko narażając się na bardzo poważne szykany, prześladowania i kary. „Jednoznaczna dezaprobata wobec polityki władz państwa rosyjskiego nie powinna stać na przeszkodzie dostrzeżeniu i docenieniu indywidualnych aktów sprzeciwu osób narodowości rosyjskiej wobec postawy władz swojego państwa świadczących o łączącym nas szacunku dla takich wartości, jak pokój, wolność, równość i godność człowieka” – zaakcentowano w uchwale. Zadeklarowano w niej również solidarność z narodem ukraińskim, podziw dla jego bohaterskiej postawy w obliczu agresji rosyjskiej i wyrażono gotowość udzielania uchodźcom z Ukrainy, w szczególności studentom, doktorantom i pracownikom ukraińskich uczelni, wszelkiego możliwego wsparcia i pomocy. “Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach udziela pełnego poparcia podobnym oświadczeniom środowiska akademickiego, w tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Nauki, Polskiej Akademii Nauk oraz organizacji doktoranckich i studenckich z 24 lutego 2022 r., które jednoznacznie i stanowczo potępiają niczym nieusprawiedliwioną agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę oraz popełniane w jej trakcie zbrodnie wojenne” – napisano.

Po agresji Rosji na Ukrainę Uniwersytet Śląski m.in. powołał pełnomocniczkę rektora ds. pomocy Ukrainie, przygotował wsparcie dla pochodzących z Ukrainy osób studiujących i pracujących w zakresie kształcenia, porad prawnych, zdrowotnych i psychologicznych, a także zaoferował pomoc w znalezieniu pracy czy miejsca do mieszkania, służąc także tłumaczeniami. Uczelnia przedłużyła studentkom i studentom pochodzącym z Ukrainy sesję egzaminacyjną, umożliwiła udział w zajęciach zdalnie, zaoferowała odrobienie zajęć semestru letniego w dogodnym terminie, a w razie konieczności – udzielenie urlopów krótkoterminowych w celu rozwiązania sytuacji formalnych. Ponadto w semestrze letnim 2021/2022 Uniwersytet Śląski odstąpił od płatności za studia dla studentek i studentów z Ukrainy i zapewnił o zwolnieniu z opłat za miejsce w akademiku w marcu. Samorządy studencki i doktorancki oraz studencka poradnia prawna zadeklarowały pomoc w sprawach związanych ze studiowaniem i przebywaniem w Polsce. Uniwersytet Śląski zachęca także do zbiórki finansowej na rzecz pomocy Ukrainie oraz zbiórki rzeczowej dla uchodźców. Oferuje pomoc w znalezieniu pracy oraz płatnych staży studentom i członkom ich rodzin, którzy w wyniku wojny w Ukrainie będą chcieli podjąć pracę w Polsce. Zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób dotkniętych konfliktem. Uczelnia przygotowała stronę internetową us.edu.pl/ukraina z informacjami dla osób poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BANDZIORkaq 05.03.2022 02:03

    Taka wzmianka na temat ( zaznaczam że na jestem pro wobec żadnej ze stron) : za zatrudnienie uchodźcy pracodawcy otrzymują profity, a dzieci uchodźców mają pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli. Niestety, do osiągnięcia statusu uchodźcy wystarczy być Ukraińcem.WTF? Ludzie którzy pracują tu od lat, nagle stają się priorytetowi w każdej dziedzinie . Wiem to od Ukraińca, ktory wstydzi się za swój kraj. Twierdzi, że ci którzy naprawdę potrzebują pomocy zostali na miejscu, ci którzy tutaj przyjechali to elita , którą stać na taką fanaberię. Niby tydzień są w PL, a nawijają poprawną polszczyzną ,a czasem nawet potrafią pisać. Dziwne. Jak cała ta wojna.. .

  2. rici 05.03.2022 08:33

    Wlasnie kolega mi opowiadal ze na A 4 w strone niemieckiej granicy same samochody na ukrainskich numerach, ale jakie samochody, Tesla, Porsche, Bentley, Mercedesy, BMW, to sa ci biedni uchodzcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.