Zatrzymano transport radioaktywnych grzybów z Ukrainy

Opublikowano: 22.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1629

Wysoki poziom radioaktywnego cezu-137 stwierdzono w zamrożonych grzybach z Kamienia-Koszyrskiego w obwodzie wołyńskim, które zostały zatrzymane na granicy Ukrainy z Polską.

Państwowa Służba Ukrainy ds. bezpieczeństwa produktów spożywczych i ochrony konsumentów (Derżprodspożywsłużba) w obwodzie wołyńskim poinformowała za pośrednictwem europejskiego system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), że w dniu 5 stycznia otrzymała zawiadomienie ws. wykrycia przekroczenia dozwolonego poziomu cezu w partii mrożonych grzybów, które miały trafić na teren Polski, do firmy w województwie pomorskim.

Specjaliści podjęli działania w celu wycofania z obrotu produktów niespełniających wymogów, a następnie skierowania ich do utylizacji.

Poziom cezu-137 w sprawdzonej partii mrożonych grzybów wyniósł 1540 bekereli/kg. Według przepisów ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia dopuszczalny poziom cezu nie powinien przekraczać 500 bekereli/kg. Z kolei na terenie UE nie może przekraczać 100, a w przypadku grzybów suszonych – 500.

Zdjęcie: kuchenkainternetowa
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 22.01.2022 13:11

    Z Ukrainy to wiadomo, że grzybek atomowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.