Zatrzymano byłą premier Tajlandii

Opublikowano: 24.05.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

Pełniący obowiązki premiera Tajlandii Niwatthamrong Boonsongphaisan poprosił 20 maja komisję wyborczą o zorganizowanie wyborów parlamentarnych w kraju 3 sierpnia. „Jeśli komisja wyrazi na to zgodę, wydamy w przyszłym tygodniu odpowiedni dekret” – wyjaśnił. Premier powiedział również, że porozmawia z dowódcą armii o tym, aby „jak najszybciej” zakończyć kryzys polityczny w kraju. W związku z nim armia Tajlandii ogłosiła wprowadzenie stanu wojennego.

Armia Tajlandii zawiesiła obowiązywanie konstytucji. Ponadto na czele rządu wojskowego stanął dowódca wojsk lądowych, generał Prayut Chan-O-Cha.

Dowódca wojsk lądowych Tajlandii, Prayuth Chan-ocha, 22 maja ogłosił zamach stanu w kraju. W orędziu telewizyjnym do narodu oświadczył, że siły zbrojne przejmują funkcję rządu w celu zapewnienia pokoju i spokoju. Wcześniej na jego rozkaz wojskowi wyprowadzili z sali negocjacji lidera opozycyjnych demonstrantów Suthepa Thaugsubana. Wcześniej około 300 wojskowych zostało wysłanych pod siedzibę centralnego klubu armii, gdzie odbywały się rozmowy wojskowych z szefami sił politycznych kraju, i otoczyło ją. 20 maja armia Tajlandii ogłosiła wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego z powodu niekończących się akcji antyrządowych, w których zginęło już 28 osób.

Tajscy wojskowi zatrzymali byłą premier kraju, Yingluck Shinawatrę i jej krewnych – donosi BBC. Nie wiadomo gdzie są oni obecnie przetrzymywani. Wcześniej tego samego dnia wojskowi zwołali członków obalonego gabinetu ministrów i przedstawicieli opozycyjnych partii. Dowództwo wojskowe Tajlandii ogłosiło w czwartek zawieszenie obowiązywania konstytucji kraju. Na czele rządu stanął dowódca wojsk lądowych, Prayuth Chan-ocha, który powiedział, że jego zadaniem jest przywrócenie stabilności kraju.

Pięć krajowych stacji telewizyjnych w Tajlandii wznowi nadawanie – poinformował przedstawiciel władz wojskowych kraju. Wczoraj po ogłoszeniu przejęcia władzy przez wojskowych nadawanie wszystkich stacji telewizyjnych zostało zawieszone. Na wszystkich kanałach pokazywano jedynie treści V Telewizji Wojskowej – startówka z emblemami rodzajów sił zbrojnych. Czasami zmieniały ją wystąpienia rzecznika prasowego rządu wojskowego, który odczytywał jeden po drugim rozkazy dowództwa wojskowego. Wszystkie telewizje kablowe i satelitarne na razie są wyłączone.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wzywa władze Tajlandii do jak najszybszego powrotu do rządów demokratycznych. Poza tym, jest on przekonany, że wszystkie zaangażowane w konflikt strony powinny wrócić do konstruktywnego współdziałania i zrezygnować z przemocy.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 6 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.