Zatrzymania na granicy USA, wypytywanie o poglądy

Opublikowano: 07.01.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1626

Amerykańscy dziennikarze alarmują o nowym zamordystycznym trendzie w USA. Po ekscesie Donalda Trumpa – zamordowaniu irańskiego wojskowego Ghasema Solejmaniego – obywatele Stanów Zjednoczonych pochodzenia irańskiego są bezprawnie zatrzymywani przez służby imigracyjne i przesłuchiwani. Funkcjonariusze pytają o poglądy!

Serwis internetowy Rady Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR) muzułmańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną praw człowieka i wolności obywatelskich w USA, opublikował informację o zatrzymaniach na granicy pomiędzy Kanadą i stanem Waszyngton. Sprawą zajęli się również dziennikarze socjaldemokratycznego portalu Common Dreams. Z doniesień wynika, że w minioną niedzielę (5 stycznia) doszło, na przejściu granicznym Peace Arch w miejscowości Blaine w stanie Waszyngton, do zatrzymania ponad 60 obywateli Stanów Zjednoczonych pochodzenia irańskiego.

Zatrzymani przekraczali granicę kanadyjsko-amerykańską powracając z koncertu irańskiego zespołu, który odbył się w Vancouver w Kanadzie. Ludzi tych zatrzymano – jak napisano na stronach CAIR oraz Common Dreams – „na bardzo długi czas”. W trakcie przesłuchań byli wypytywani o swoje poglądy polityczne. Media cytują wypowiedź 24-letniej Amerykanki – Crystal – studentki medycyny, która powiedziała dziennikarzom, że była przetrzymywana procedurom przekraczania granicy przez ponad 10 godzin. Według jej relacji niemal wszyscy zatrzymani są obywatelami USA, nikomu nie podano – przynajmniej według jej wiedzy – powodu zatrzymania. „To dla was kiepski czas” – miał powiedzieć jeden z funkcjonariuszy.

Sprawa bulwersuje przytomną część amerykańskiej i światowej opinii publicznej ze względu na nowe dyktatorskie normy, które wdraża administracja prezydenta Donalda Trumpa. Przedstawiciele CAIR powołując się na źródła w amerykańskich służbach granicznych (CBP), informują, iż zatrzymania te są wynikiem nowych instrukcji Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) przekazanych pogranicznikom. Nałożyły one między innymi na CBP obowiązek zgłoszenia i zatrzymania każdej osoby irańskiego pochodzenia próbującej wjechać do USA niezależnie od obywatelstwa czy legalności pobytu. Zalecono szczególną uwagę wobec jednostek „potencjalnie podejrzanych” (sic! „potentially suspicious”) lub „wrogich” („adverserial”).

„To są niezgodne z prawem zatrzymania obywateli amerykańskich. Doniesienia te są wysoce niepokojące” – ocenił Masih Fuladi, jeden z dyrektorów CAIR. „Cały czas gromadzimy informacje i staramy się dotrzeć do osób zatrzymanych i członków ich rodzin. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej o tym incydencie, by móc zaktualizować choćby nasze wytyczne dotyczące podróży do Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Głos zabrali również niektórzy amerykańscy politycy. Deputowana do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej Pramila Jaypal napisała na portalu społecznościowym Twitter, że jest „głęboko zaniepokojona” i zadeklarowała pomoc pokrzywdzonym.

Na alarm bije także Rada Irańsko-Amerykańska (NAIC, organizacja trzeciego sektora działająca w Waszyngtonie). Jej przedstawiciele potwierdzili, iż „dotarły do nich wiarygodne doniesienia o zatrzymaniach Amerykanów irańskiego pochodzenia, w tym osób na stałe zamieszkujących w USA, na przejściach granicznych” i również zwrócili się o wszelkie możliwe informacje w tej sprawie zapewniając o współpracy z „prawnikami i przyjaciółmi”.

Bardzo ostro zareagowała przewodnicząca NIAC Donna Farvard. Na portalu „Twitter” określiła obecny amerykański rząd jako „gównianą administrację”, dla osób, które uważają, że władze w Waszyngtonie troszczą się jakkolwiek o Irańczyków miała jednoznacznie przesłanie – „możecie wypierdalać”. „Najpierw zakazują nam wjazdu. Potem skazują nasze rodziny w Iranie na głód swoimi sankcjami. Następnie grożą, że zbombardują obiekty naszego dziedzictwa kulturowego. A teraz zatrzymują nas na granicach” – napisała także Farvard.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,43 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fire
Użytkownik
Fire

Takie weryfikacyjne zatrzymania powinni wprowadzić już 30 lat temu.