Zastrzelono 14 osób podczas rozruchów w Chinach

Opublikowano: 17.12.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 433

Chińska policja zastrzeliła 14 osób podczas zamieszek niedaleko miasta Kaszgar w Sinkiangu, regionie autonomicznym na północnym zachodzie Chin – poinformowały dziś lokalne władze. W niedzielnych rozruchach zginęło także dwóch policjantów.

Jak oświadczył na swojej stronie internetowej rząd Sinkiangu, policja została zaatakowana przez tłum nożami w momencie, gdy chciała aresztować “podejrzanych przestępców” w wiosce niedaleko Kaszgaru. Eksplodowały też ładunki wybuchowe. – Policja odpowiedziała w sposób zdecydowany – oświadczyły władze Sinkiangu.

Dwie osoby zatrzymano i wszczęto śledztwo w sprawie rozruchów. Według państwowych mediów co najmniej dziewięcioro cywilów i dwóch policjantów zginęło w ubiegłym miesiącu, gdy grupa ludzi uzbrojonych w noże i siekiery zaatakowała posterunek policji w pobliżu Kaszgaru.

Chińskie władze wzmocniły środki bezpieczeństwa w Sinkiangu, gdy 28 października na pekiński plac Tiananmen wjechał samochód terenowy i eksplodował przed portretem Mao Zedonga. W zamachu zginęło pięć osób, w tym troje Ujgurów znajdujących się w samochodzie, a prawie 40 ludzi odniosło obrażenia. Władze Chin oskarżyły o zorganizowanie zamachu ujgurską organizację separatystyczną, zwaną Islamskim Ruchem Wschodniego Turkiestanu (ETIM). Jednak organizacja ta, uznawana w USA za ugrupowanie terrorystyczne, przestała być aktywna po zabiciu jej przywódcy w 2003 roku. Niektórzy eksperci uważają, że ETIM odrodziła się pod nazwą Islamska Partia Turkiestanu.

I właśnie to islamistyczne ugrupowanie nazwało zamach “aktem dżihadu” przeprowadzonym przez jego świętych wojowników. Szef Islamskiej Partii Turkiestanu Abdullah Mansur zapowiedział dalsze takie ataki wymierzone w chińskie władze, w tym m.in. na Wielką Halę Ludową, czyli siedzibę chińskiego parlamentu.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do napięć pomiędzy stanowiącymi tam większość Ujgurami (wyznającą islam mniejszość etniczną w Chinach) a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Autor: JW
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
biedak
Użytkownik
biedak

W europie byłoby “dobra, nic się nie stało, damy wam jeszcze miejsca w parlamencie, tylko go nie wysadzajcie”. Chiny to na szczęście kraj o roztropnych rządach, dzięki czemu sytuacja zostanie rozwiązana tak jak powinna.

pablitto
Użytkownik
pablitto

…jasne – chwalmy na chwałę Pana Chińską Zjednoczoną Parię Robotniczą ;) ze świętym Mao i jego jaśnie oświeconymi niebiańskimi zastępami, ojcami narodu, ku wiecznej świetności w “komunistycznym” raju, w świątyni konsumpcji i czynienia sobie Ziemi poddaną, jak powiada pismo…

PS. zgaduję też, że np. kultura Tybetu (nie mówiąc o Tybetańczykach), którą znasz pewnie z jednego wpisu na Wikipedii, też zasługuje na cywilizacyjny reset w łonie miłościwie panującego przywódcy?

PSS. Sugeruję powoli naukę chińskiego (to bardzo prosty język – wcale nie ma gramatyki :) – choć i tak jest za późno dla każdego dorosłego osobnika.

biedak
Użytkownik
biedak

pablitto lewaku, ja zgaduję, że masz mniejsze zdolności poznawcze od mojego psa.

pablitto
Użytkownik
pablitto

akurat lewakiem nazwałbym może psa sąsiada, który żyje w komunie z innymi zwierzętami (i nawet takie trochę pejsy ma po bokach ;) – i w sumie raczej to on byłby godny spłodzenia takiego intelektu jak twój, szanowny hate-bocie :)
miłego dnia :)