Zaskoczeni we śnie

Opublikowano: 28.11.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 395

W drugiej połowie listopada 1943 roku oddział cichociemnego por. Mariana Jagielskiego ps. „Siapek” przeprowadził w Czesławicach akcję na niemiecki pociąg urlopowy. Hitlerowcy w zemście dokonali pacyfikacji okolicznych gospodarstw, zabijając kilkunastu mieszkańców. Przez wiele lat informacje na ten m.in. od nieżyjących już świadków i ocalonych, zbierał mieszkaniec Czesławic Kazimierz Goluch. Dzisiaj pamiątką po tamtych wydarzeniach jest odnowiony niedawno pomnik pomordowanych na cmentarzu w Nałęczowie, a w przyszłości będzie tablica informacyjna oraz tablice na wiadukcie kolejowym przypominające o akcjach partyzanckich przy torach, w tym tej z listopada 1943 roku.

Autorstwo: Mariusz Kamiński
Źródło: Radio Lublin

2

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.