Zasiłki dla imigrantów dopiero po 4 latach pracy

Opublikowano: 01.12.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 783

O Housing Benefit, Tax Credits i inne zasiłki dla osób o niskich zarobkach imigranci z Unii Europejskiej będą mogli starać się dopiero po 4 latach pracy w Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron wygłosił długo oczekiwane przemówienie o planach rządu dotyczących ograniczenia napływu imigrantów na Wyspy.

Na początku wystąpienia zaznaczył rolę między innymi polskich lotników w historii Wielkiej Brytanii i wkład Polaków w rozwój gospodarki.

Dalej podkreślił jednak potrzebę kontrolowania imigracji, bo skutki jakie powoduje mają coraz większy wpływ na szkoły, służbę zdrowia i lokalne społeczności.

By ograniczyć dalszy napływ nisko wykwalifikowanych imigrantów szczególnie z Unii Europejskiej, rząd zamierza wprowadzić nowe zasady przyznawania zasiłków.

O zapomogi dla osób o niskich dochodach (Tax Credits, Housing Benefit) będzie można aplikować dopiero po 4 latach pobytu i pracy. Podobnie o mieszkania socjalne.

Zasiłek Child Benefit nie będzie przyznawany na dzieci, które nie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Poza tym obywatele Unii Europejskiej będą mogli osiedlić się w Wielkiej Brytanii tylko mając zapewnioną wcześniej pracę. Po sześciu miesiącach od utraty zatrudnienia będą musieli wrócić do domu, jeśli w tym czasie nie znajdą nowej pracy.

Zmiany wejdą w życie jeśli konserwatyści wygrają przyszłoroczne wybory parlamentarne.

27 listopada podano, że migracja netto w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu roku o ponad 70 tysięcy. Na Wyspach osiedliło się w tym czasie ćwierć miliona imigrantów.

W Wielkiej Brytanii ciągle przybywa zarobkowych imigrantów. Dane na ten temat opublikował Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) na wyspach. Z podanych przez niego informacji wynika, że w przeciągu 12 miesięcy, do końca czerwca 2014 roku migracja netto (różnica pomiędzy liczbą osób opuszczających dany kraj a liczbą osób, które do niego przyjechały na dłużej niż 3 miesiące) wyniosła tam 260 tysięcy osób.

W przeciągu tego okresu do UK przyjechało 583 tys. ludzi, a wyjechało 323 tys. Jest to o 78 tys. przybyszów więcej niż w przeciągu analogicznego okresu rok wcześniej. Najwięcej imigrantów przybywa do UK w poszukiwaniu pracy, przodują w tym Rumuni i Bułgarzy, których przyjechało 32 tys., czyli o 12 tys więcej niż w uprzednim roku. Ogółem z innych krajów unijnych przyjechało do UK za pracą o 228 tys. osób więcej w porównaniu z ubiegłym roku, kiedy przyrost wyniósł 183 tys.

Przyrost imigrantów spoza granic UE, natomiast zwolnił. Według ONS, zatrudnienie imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale bieżącego roku było o 16% wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej. Z osobno opublikowanego raportu obejmującego okres 12 miesięcy do końca września 2014 roku wynika, że Polacy nie są już najliczniejszą grupą narodowościową składającą podania o nowe numery ubezpieczenia socjalnego. Naszych rodaków wyprzedzili Rumuni, którzy złożyli 104 tys. wniosków.

Opublikowane dane spotkały się z niezadowoleniem konserwatywnego rządu UK, który obiecał poważne zmniejszenie liczby imigrantów spływających do UE. Minister stanu ds. migracji, James Brokenshire, wyraził rozczarowanie z ich powodu i tłumaczył je „presją migracyjną z UE” podkreślając przy tym, że w porównaniu z latami 1990. rządowi udało się ograniczyć imigrację spoza granic Unii Europejskiej.

Autorstwo: Polskie Radio Londyn (akapity 1-9), red. A (10-13)
Źródło: eLondyn, Autonom
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tosshi 01.12.2014 13:19

    Z jednej strony to nie uczciwe bo wszystkie osoby pracujące powinny mieć takie same prawa, ale z drugiej mi też by się nie podobało jak ktoś mieszka i pracuje w moim kraju a świadczenia na dzieci idą za granice bo te dzieci tutaj nie mieszkają.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.