Zarzuty za piosenkę „Dupa w Belwederze”

Opublikowano: 27.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3923

Nie tylko pisarz Jakub Żulczyk jest ścigany za obrazę głowy państwa. Profesor Bogusław Bierwiaczonek również ma na pieńku z prokuraturą po tym, jak nagrał satyryczny utwór gitarowy.

Profesor Bogusław Bierwiaczonek jest wykładowcą na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest anglistą i językoznawcą, a w ramach pasji artystycznej pisze też wierze i nagrywa poezje śpiewaną, czasem również politycznie zaangażowaną. Jednym z takich kawałków, nagranych i zamieszczonych przez profesora na YouTube jest utwór „Dupa w Belwederze”. „Zakochany w pisoklerze, siedzi dupa w Belwederze, zaślubiony z kleropisem, siedzi dupa z długopisem” – śpiewa prof. Bogusław Bierwiaczonek.

Po raz kolejny okazało, że obecna władza państwowa jest niezwykle przewrażliwiona na swoim punkcie i ma skłonność do cenzorowania występów artystycznych. Po Bierwiaczonka przyszła bowiem prokuratura. Profesor usłyszał zarzut znieważenia głowy państwa.

Co ciekawe, biegli sądowi uznali, że określenia takie jak „dupa” odnoszą się właśnie do Andrzeja Dudy, mimo, że nazwisko prezydenta nie pada w tekście. Zdaniem sądowych specjalistów utwór „zawiera obraźliwe, złośliwe, wręcz pogardliwe sformułowania, a wykorzystanie łącznie kodu werbalnego i wizualnego w utworze wyrażają pogardę i są zachowaniem uderzającym w godności i szacunek należne urzędowi Prezydenta RP”.

Gdy prof. Bierawiaczonek usłyszał, że Jakub Żulczyk również jest prześladowany przez prokuraturę za brzydkie słowa wypowiedziane pod adresem rezydenta Belwederu, postanowił wyrazić solidarność z pisarzem. „Mam nadzieję, że nie przejął się Pan zbytnio ostatnimi pogróżkami ziobrowskiej prokuratury i że cieszy Pana wsparcie, jakie płynie do Pana z różnych stron, a także uznanie za trafną ocenę. Ja piszę, żeby uświadomić Panu, że nie jest Pan sam i że nawet najczarniejszy scenariusz wcale nie musi być taki czarny” – napisał w liście otwartym do Żulczyka.

Profesor przyznał, że liczy się z wyrokiem skazującym, w związku z czym wyraził nadzieję, że Żulczyk będzie jego współlokatorem w zakładzie karnym. „Przeczytałbym Pana książki i pogadalibyśmy o nich, poduczyłbym Pana angielskiego (moja zawodowa specjalność), mógłby Pan też pisać (Stasiukowi i Maleńczukowi więzienie dobrze zrobiło), bo ja dużo medytuję, więc byłoby cicho. Może nawet urodzilibyśmy coś wspólnie, np. kawałek sceniczny pt. „Znieważacze” (ewentualnie „Żnieważcy” albo ciężko aluzyjni „Znieważańci”)?” – proponuje profesor.

Bogusław Bierwiaczonek jest również oskarżony o „znieważenie organu konstytucyjnego”, a dokładniej – premiera Mateusza Morawieckiego. Profesor, komentując bezradność szefa rządu wobec doniesień na temat działalności Mariana Banasia w roli prezesa NIK, nazwał premiera „szmatą” oraz „psem na smyczy Kaczyńskiego”. Został za to skazany wyrokiem nakazowym, jednak złożył odwołanie i sprawa jest w toku.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 27.03.2021 11:14

    Sprawdzcie jak jest po hiszpansku “slaba watpliwosc” i wysyylamy do kancelari prezydenta:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.