Zapasy uranu w Iranie 19-krotnie przekraczają limit

Opublikowano: 08.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1006

Zapasy wzbogaconego uranu w Iranie 19-krotnie przekraczają limit ustalony w ramach JCPOA, a ilość uranu wzbogaconego do 60% znacznie przekracza ilość potrzebną, przy dalszym wzbogacaniu, do zbudowania bomby atomowej – poinformowała w środę 7 września Agence France-Presse, powołując się na raport MAEA.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zwróciła uwagę, że Iran zwiększył ilość uranu wzbogaconego do 60% o 12,5 kilograma do 55,6 kilograma od ostatniego raportu MAEA w maju. Jednocześnie ogólne zapasy uranu w Iranie wzrosły o 131,6 kilograma do około 3,940 kilogramów według stanu na 21 sierpnia.

„Iran nie udzielił jeszcze odpowiedzi na pytania o pochodzenie cząstek uranu wykrytych w trzech miejscach” — podkreśla MAEA, dodając, że rozmowy na temat irańskiego porozumienia nuklearnego przeciągają się. Organizacja jest zaniepokojona również dlatego, że „Iran nie zaangażował się z agencją w ważne kwestie dotyczące zabezpieczeń w tym okresie sprawozdawczym”.

Przypominamy, że władze Iranu wielokrotnie powtarzały, że nie dążą do uzyskania broni jądrowej, a jedynie do pokojowego wykorzystania energii atomowej. Jak podkreślił 21 lipca dyrektor CIA William Burns, wywiad amerykański ocenił, że „Irańczycy nie wznowili wysiłków na rzecz militaryzacji” elementów swojego programu nuklearnego.

W dniu 8 sierpnia pojawiły się informacje, że dyplomaci Unii Europejskiej opracowali ostateczny tekst dokumentu mającego na celu przywrócenie JCPOA. Według raportu UE zaoferowała Teheranowi poważne ustępstwa dotyczące dochodzenia w sprawie odkrycia przez MAEA materiału jądrowego, którego pochodzenia strona irańska nie wyjaśniła.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.