Zapadła decyzja o zwiększeniu wojsk USA w Polsce

Opublikowano: 30.04.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 186

Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak poinformował, że decyzja w sprawie zwiększenia ilości amerykańskich wojsk w Polsce została podjęta. Przybliża się też termin dostaw samolotów piątej generacji F-35 do Polski.

Szef MON wspomniał też w rozmowie z TVP, że kilka dni temu, w związku z rozmowami o zwiększeniu ilość wojsk USA, w Polsce była amerykańska grupa robocza.

“Decyzja co do wzmocnienia liczebnego wojsk amerykańskich w Polsce zapadła. Teraz negocjujemy szczegóły. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby zakończyć je jeszcze w tym roku z sukcesem” — powiedział Błaszczak.

Jeśli chodzi o samoloty F-35, które Polska zamierza kupić od USA, Błaszczak wyraził nadzieję, że już wkrótce transakcja będzie miała miejsce. “Sądzę, że nie jest daleko do tej transakcji” – powiedział, dodając, że powstały już ramy finansowe i prawne, które mają umożliwić jej realizację.

“Dla mnie ważne jest to, że te samoloty nie są zwykłymi myśliwcami. Te samoloty to centra dowodzenia, które zwiększają możliwości bojowe już posiadanych przez Wojsko Polskie samolotów F-16, a także będą współpracować z rakietami HIMARS (…) Będą współpracowały z wojskami rakietowymi, to będzie stworzenie nowego sytemu; skutecznego systemu, który odstrasza ewentualnego przeciwnika, bo rakiety HIMARS mają zasięg do 300 kilometrów” – wytłumaczył szef MO. “Tak jak przed laty samoloty F-16 były przełomem, tak teraz F-35 będą takim przełomem” – dodał.

Z kolei Pentagon poinformował, że ostateczna decyzja nie zapadła – wciąż trwają rozmowy. “Kontynuujemy negocjacje z naszymi cennymi polskimi sojusznikami i dostarczymy więcej informacji, gdy tylko osiągniemy ostateczne porozumienie” – powiedział rzecznik Pentagonu Eric Pahon.

Obecnie w Polsce stacjonuje około 4500 żołnierzy armii amerykańskiej – jako część amerykańskiej brygady pancernej i wielonarodowej grupy batalionowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Ot kolejny przejaw wasalizmu. Samolot 5gen. dla kraju, ,który ma armie defensywną. Najdroższy i najbardziej niedorobiony myśliwiec. Można by kupić za te pieniądze pewnie ze 3x więcej myśliwców 4 lub 4+gen produkcji europejskiej ale po co. Przecież w razie konfliktu nie my będziemy nimi latać. Do dziś spora część F-16 nie lata bo czeka miesiącami na części, tymczasem tych F-35 pewnie kupimy kilkanaście co najwyżej.