Zaostrza się sytuacja w Kosowie. Serbia wysłała wojsko na granicę

Opublikowano: 27.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1603

Od kilku dni władze Kosowa dopuszczają się prowokacji wobec Serbów zamieszkujących samozwańczą republikę. Sytuacja zaostrzyła się na tyle, że rząd Serbii zdecydował się wysłać swoje wojska na serbsko-kosowską granicę. Tymczasem Unia Europejska obwinia obie strony za eskalację konfliktu, wzywając je do wycofania swoich sił oraz blokad drogowych.

Parę dni temu na tereny zamieszkiwane przez Serbów wkroczyły specjalne jednostki kosowskiej policji. Tamtejszy premier Albin Kurti uzasadnił te posunięcie koniecznością wyegzekwowania zakazu wjazdu do Kosowa samochodów na serbskich tablicach rejestracyjnych, co ma być odpowiedzią na zasady wprowadzone w 2008 roku dla kosowskich kierowców przez serbski rząd.

Działania kosowskiej policji wywołały protesty Serbów. Zablokowali oni między innymi dwie drogi prowadzące do granicy samozwańczej republiki z Serbią, a w sobotę zaatakowali dwa budynki lokalnej administracji podległej kosowskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Serbowie oskarżają ponadto funkcjonariuszy o dotkliwe pobicie trzech osób.

Serbskie wojsko w związku z kosowskimi prowokacjami miało wysłać na granicę swoje dodatkowe jednostki wraz z czołgami i sprzętem wojskowym. Ponadto w rejonie przejścia granicznego Jarinje przelatywały serbskie myśliwce i helikoptery wojskowe.

Do sprawy odniósł się wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej, Joseph Borrell. Przekazał on obu stronom, że dalsze eskalowanie napięć i prowokacje są niedopuszczalne. Z tego powodu zobowiązał Kosowo i Serbię do bezwarunkowego złagodzenia sytuacji, wraz z wycofaniem z rejonu północnego Kosowa specjalnych jednostek policji oraz blokad drogowych.

Na podstawie: Danas.rs, Balkansinsight.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 27.09.2021 10:31

    Na ruskich to umieją wprowadzić embargo a tu rasizm na granicy a oni ich proszą o spokój, tak się rodzą wojny przez głupotę ONZ która jest skorupowana jak wszystkie Państwa względem bogatych i nie mogą blokować krajów które na to zasłużyły za przejawy rasizmu i to wobec samsiada bo by zagrozili interesom bogatych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.