Zanim Egipcjanie zaczęli budować piramidy

Opublikowano: 04.06.2019 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 375

Chodząc do szkoły na lekcje historii nieraz zastanawiałem się, dlaczego historia Polski zaczyna się chrztem Mieszka, poznajemy starożytne cywilizacje, Mezopotamię, Egipt, Grecję a co było na naszych ziemiach?

Z czasem poszukiwanie tego, co działo się na naszych ziemiach przed magicznym rokiem 966 stało się celem moich prywatnych poszukiwań uwieńczonych wieloma zaskakującymi odkryciami. Tym razem chciałbym sięgnąć do czasów, zanim w Egipcie powstały piramidy.

Około 1000 lat przed tym zanim zbudowano piramidę Cheopsa na terenie dzisiejszych Kujaw uformowała się kultura pucharów lejkowatych, pierwsza, która nie tylko korzystała z tego, co dała otaczająca przyroda ale nauczyła się przekształcać przyrodę tak, by lepiej zaspokajała ich potrzeby. Była to rdzenna dla naszych ziem kultura rolnicza należąca do epoki kamienia łupanego. Zamieszkiwali oni praktycznie cały obszar dzisiejszej Polski. Mimo, że była to kultura osiadła, jednak co pewien czas przenosili swoje siedziby w inne miejsce. Potrafili uprawiać zarówno ziemie piaszczyste jak i ziemie urodzajne, lessowe. Mieszkali w niewielkich osadach wielorodzinnych po kilka lub kilkanaście rodzin. Domy budowali w oparciu o pale wbite w grunt, na których opierano dachy, zaś ściany budowali lekkie, z gałęzi uszczelnianych gliną.

Uprawiali kilka gatunków pszenicy, jęczmienia, owsa. Uprawiano rośliny do celów gospodarczych, jak przykładowo len z którego tkano tkaniny, leczniczo magicznych, jak np. mak. Do przechowywania produktów tej rośliny stosowano szczególne naczynia z kryzą o kształcie przypominającym makówkę. O znaczeniu magicznym tej rośliny może świadczyć fakt iż takie naczynia znajdowane są w grobowcach. Zajmowano się hodowlą bydła, występowały dwa gatunki, bydło duże, pochodzące od tura oraz mniejsze krótkorogie. Oba te gatunki były mniejsze od dziś znanych nam krów. Kolejnym zwierzęciem hodowlanym były świnie. Listę zwierząt hodowlanych uzupełniają kozy i owce. Ludziom towarzyszyły również psy, tyle, że udomowienie tego zwierzęcia nastąpiło już w paleolicie a zwierzęta te były wsparciem człowieka przy polowaniach. Pewnym rozszerzeniem diety mięsnej było również polowanie, ale już dla tych ludzi, nie była to podstawa wyżywienia.

Wynalazkiem, który pozwolił im rozszerzyć pola uprawne było radło i zaprzęgnięcie do niego kastrowanych byków. Wykorzystanie siły zwierząt do celów pociągowych umożliwiło im transport ciężkich elementów (np. kamieni), dzięki czemu mogły powstać najstarsze zabytki kultury budowlanej na naszej ziemi, grobowce i świątynie ziemno – kamienne zwane megalitami. Tzw. megality (kopce) kujawskie. Były to liczące nawet ponad 100 m długości wały ziemne, obudowane z boków ogromnymi kamieniami, w przedniej, wyższej części znajdowała się „kaplica”, a za nią pod warstwą ziemi złożone było ciało jednej lub kilku osób na tyle znaczących dla danej grupy, że społeczeństwo dla niego podjęło tak duże prace budowlane. Ciekawostką może być tu grobowiec nr. 5 Wietrzychowicach, gdzie złożono 2 ciała, ok. 50 i ok.35 letniego mężczyzny, czaszka młodszego nosiła znamiona skutecznie przeprowadzonej trepanacji ze śladami odbudowy tkanki kostnej.

Kaplice w przedniej części z wejściem wyznaczonym brakującym kamieniem obudowy musiały pełnić ważne role sakralne, gdyż utrzymywane były one w dobrym stanie technicznym, remontowane, odbudowywane przez dłuższy okres czasu (100-200 lat). Tak więc budowle te spełniały poza funkcją grobowca, osoby ważnej, również funkcję sakralną. Dodatkową funkcją, na którą wskazują archeolodzy mogła być to funkcja obronna, mająca wskazywać wędrującym grupom iż żyje tu dobrze zorganizowana społeczność potrafiąca bronić swych ziem a także tworzącą magiczną linię psychologiczną, gdyż w dawnych wierzeniach magiczne oddziaływanie danego miejsca, danej budowli miało duże oddziaływanie psychologiczne.

Kim byli ci ludzie z genetycznego punktu widzenia?

Nieznane są mi badania, które wykazałyby obecność uważanej za słowiańską haplogrupy R1a, raczej należałoby przypisać ich do notowanej wcześniej na naszych ziemiach haplogrupy R1b, określanej jako celtyckiej. Haplogrupa słowiańska, a dokładnie R1a-M417 została udokumentowana na Kujawach w nieco później datowanej (3100-2600 p.n.e), kulturze amfor kulistych, również rolniczej. Kujawy są wskazywane jako miejsce możliwego powstania pierwszego miejsca osiedlenia po przybyciu z Azji mutacji haplogrupy R1a-M417. Powstanie tej mutacji, metodami genetycznymi, szacuje się na 4000 lat p.n.e.

Jeśli kogoś zainteresowały zmiany haplogrup na Kujawach, polecam artykuł dostępny TUTAJ.

Autorstwo tekstu i zdjęć: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,86 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
poray
Użytkownik

uściślijmy
dotąd badane próbki hg szczątków ludzi z kultury pucharów lejkowatych wskazywały głownie na I2, z domieszką R1a.
Zatem skąd ten R1b?
I2 jest haplogrupa charakterystyczna dla mieszkańców Europy przed nadejściem protoceltyckiej R1b i protosłowiańsko aryjskiej R1a. I2 byli w toku dziejów slawizowani (stąd znaczna część obecnych I2 w tym w Polsce czy na Bałkanach to Słowianie). Część I2 była z kolei zceltyzowana (tak powstali Niemcy, dodatkowo z domieszką Słowian).
Co więcej badania archeologiczne wskazują, że KPL przyszła od strony stepów, co raczej ponownie wskazywałoby na pochodzenie protosłowiańskie/aryjskie.
Więc Wacku Placku Twoje wywody są nieścisłe, a to że na tych ziemiach nie było wcześniej cywilizacji – to już Twoje wymysły. Sięgnij proszę choćby do dorobku kultury łużyckiej (potężne osady, bardzo duża gęstość zaludnienia, siec dróg), o ile KPL nie chcesz uznać za cywilizację…
Oczywiście ze to co było przed Chrobrym to nie Polska, ale chyba nie o nazwę nam chodzi (chyba że się mylę) ale spójną kulturę, etnos, wierzenia.
Wiedzę historyczną nie jest dobrze budować wyłącznie w oparciu o jeden obszar wiedzy – zapiski, ale także w oparciu o etnologię, religioznawstwo, genetykę, językoznawstwo. Dopiero konfrontacja tych dziedzin daje (jako tako) szerszy ogląd sytuacji;)
Nawiązując jeszcze do chrystianizacji, to zawartość pozostałości przedchrześcijańskich w katolicyzmie, to nie tyle siła dawnych wierzeń lecz socjotechnika papiestwa (zresztą zalecana od czasów Grzegorza VI). Swoją drogą zadziwia mnie w tym względzie naiwność odtwórców współczesnych (czy rodzimowierców), którym się wydaje, że odtwarzając obrzędy ludowe odtwarzają wierzenie przedchrześcijańskie. Pozdrawiam

robi1906
Użytkownik

Wszystko byłoby okej w twoim rozumowaniu Wacku, gdyby nie jedno, ale.

Twoje pisanie miałoby sens gdyby naród czy państwo powstawało samoistnie czy oddolnie, ale tak nie było.
Fałszerze historyczni twierdzą, że to przez zagrożenie Szwabskie pojawił się ten “prorok” który uratował istnienie Słowian, a że przy okazji formowania państwa uznał żydów za bogów, cóż taki mus.

Otóż to jest fałsz, łatwiej to sobie porównać do obecnych czasów, neoliberalizm.
Ludzie go nie chcą, ale mimo to jest wprowadzany, dlaczego?.
Bo ktoś to wpycha na chama.

tak samo było z państwowością Słowian polskich, ludzie nie chcieli: ani feudalizmu ani żydowskich bogów, opór można liczyć w setkach tysięcy zamordowanych, ci co przeżyli musieli zgiąć karki.
Sukces budowania państwowości?, raczej wątpię.
Był to sukces “kreatorów świata”, a ta kreacja bynajmniej nie zaczęła się od zniszczenia fundamentów życia społecznego Słowian, to był tylko kolejny krok do władzy nad światem i zaczęło się to przed zniszczeniem Rzymu.

I powtórzę to co zawsze: Piasty to tylko takie Wałęsy, Tuski czy Kaczyńskie, czy chociażby wnezuelskie Głajdy, zawsze takich znachodzili i znachodzą.

poray
Użytkownik

Wacku Placku
przeczytaj proszę jeszcze raz mój wpis:
“Sięgnij proszę choćby do dorobku kultury łużyckiej (potężne osady, bardzo duża gęstość zaludnienia, siec dróg)”
więc daj spokój z ta pokrytą, lasami i puszczą Polską, bo to większe bajki niż to co Ty myślisz o Kadłubku.
Trwałość osadnicza (przybliżona ilość osad i funkcjonowanie w tych samych miejscach) ma miejsce od epoki brązu. Współczesne wsie i miasteczka wokół mojego miejsca zamieszkania w 90% przypadków istniały już w kulturze łużyckiej (podobnie na całym Śląsku), następnie w kulturze przeworskiej, wczesnym średniowieczu, na tych samych miejscach budowano renesansowe dwory i późniejsze pałace.
Co więcej usytuowanie tych miejscowości wskazuje, że również współczesne drogi istniały dużo wcześniej jako szlaki, często wcześniej niż budowanie dróg przez Rzymian.
Ludzie ci uprawiali ziemię, eksploatowali kruszce. Więc proszę daruj już nam swoje niepotwierdzone niczym bajki z podręczników dla klasy IV szkoły podstawowej

poray
Użytkownik

Wacek Placek
który to już raz z rzędu dyskusja z Tobą okazuje sie pozbawiona sensu. nie operujesz argumentami, tylko własnymi poglądami, wyssanymi z Wikipedii czy podręczników do historii z podstawówki.
Pisałem w poście o ciągłości osadniczej trwającej do czasów nowożytnych, łącznie z wczesnym średniowieczem
Parę miesięcy temu pisałem Tobie, że gęstość osad i warowni we wczesnym średniowieczu na terenie Śląska (podobnie było w Wielkopolsce) świadczy że dotychczasowe szacunki odnośnie liczebności i gęstości zaludnienia ówczesnych terenów są mocno zaniżone. Były co najmniej jeśli nie wyższe niż zaludnienie w Europie Zachodniej.
A Ty dalej te swoje mundrości opowiadasz, szkoda mi czasu na dysputy z Tobą (który to już raz)
Bywaj

poray
Użytkownik

WACEK PLACEK
piszesz: Co to znaczy, że szacunki są zaniżone i była ciągłość osadnicza? Kto twierdzi, że na terenach Polski było 0 ludzi? Co to zmienia w czymkolwiek?

Jeśli nie rozumiesz, że duże zagęszczenie ludności we wczesnym średniowieczu przeczy temu, że tej ludności było mniej (jak uważasz Ty i Wikipedia) to już nie jest brak wiedzy, ale sprawności umysłowej pozwalającej na wyciąganie logicznych wniosków i wiązanie przyczyn i skutków

piszesz:
Zarzucasz mi bezsens tymczasem w oficjalnej wersji, z której czerpię, jest wszystko pełne sensu.

No cóż z perspektywy psychologii paranoicy, często układają elementy swojej wizji świata w spójnie wyglądająca całość, niemniej jeśli nawet wizje taką wyznaje większość to co najwyżej mamy do czynienia ze zbiorową paranoją, badał i pisał o tym Fromm jakieś 70 lat temu

Sumując chcesz dyskutować to na argumenty, nie memy, “pełne sensu prawdy” wikipedii itp.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@WP brawo . Ludzkie jednostki, z jednostek Naród . Państwa , granice i instytucje to tworzona iluzja , z nakazem wiary . Nielicznych władza, stworzyła państwo , nieodpowiedzialnych instytucje
i narzuciła swoje prawo , większości zniewolonych. Prawo wyboru władzy partii ludzi ? Prawo wyboru mniejszego zła ,nieodpowiedzialnych w państwie , demona władzy sprawowanej? Ja jestem zawsze odpowiedzialny , najwyższe własne dobro wybieram, dzielę władzę!

Maximov
Użytkownik
Maximov

To, co obecnie wiemy o okresie sprzed X wieku to naprawdę niewiele a i później do XII-XIII też nie jest specjalnie lepiej.
Źródła pisane są zmanipulowane, o czym @Poray i @Admin wspominali.
Ślady archeologiczne dają nam tylko WYOBRAŻENIE, na temat danej kultury, na ile zbliżone do prawdziwej, tego nie wie nikt.
Ówczesne odkrycia archeologiczne są kompilowane z wiedzą z innych dziedzin (np. antropologia, psychologia) a mnóstwo starych powinno zostać zbadanych ponownie ale i tak jest to tylko WYOBRAŻENIE tego, co było w rzeczywistości.
A tego, bez podróży w czasie, nie potwierdzi nikt… ;)
Dlatego wasza dyskusja, choć ciekawa, nie doprowadzi, moim zdaniem, do konstruktywnych wniosków.

poray
Użytkownik

WACEK PLACEK
w udawaniu Greka i mataczeniu jesteś jedyny w swoim rodzaju
kilka miesięcy temu na tym forum Tobie (nie komu innemu) przytaczałem dane
Powtórzę by Ci pamięć odświeżyć, dotąd uważano że na terenie Wielkopolski Wielkopolski, Małopolski, zagęszczenie ludności w X-XI wieku sięgało 1-1,5 osoby na km kw. Według aktualnych wyliczeń wychodzi 4-8 osoby na km kw. Na zachodzie u Fraków było około 4 osoby na km kw.
Przykład z mojej okolicy w kwadracie Złotoryja-Jawor-Chojnów-Strzegom- Jelenia Góra w omawianym czasie było około 70-80 grodzisk, dodaj do tego osady, średnio kilka na jedno grodzisko.
We wczesnym średniowieczu (XIIw) liczba miejscowości na terenie który dziś określa się mianem Dolnego Śląska oceniano na 1200, współcześnie 1300-1400. Tą sa cały czas te same miejscowości (oczywiście mniejsze, ale zagęszczenie zostaje to samo).

Jak osadnictwo+konieczne do tego rolnictwo+ drogi (też w dużej mierze pokrywają się przebiegiem z minionych wieków) wpływa na gęstość lasów? rusz głową może coś ci z tego wyjdzie…zestaw to ze swoim dogmatem:
” Tereny północno zachodnie Polski to piasek i osady po lodowcach i morzach, rośnie głównie sosna, tereny wschodnie to puszcze i bagna, a południowe to góry. Żadne nie nadają się na cywilizację”.

Zestaw to ze wspomnianym zagęszczeniem osadnictwa w dobie kultury łużyckiej, wiele badań archeologicznych wskazuje na to że osadnictwo było wówczas bardziej geste i ludne niż we wczesnym średniowieczu. Twoim zdaniem to nie była cywilizacja? Pewnie stada jełopów mieszkające w osadach po tysiąc i więcej dusz tępo wpatrzonych w ściany domostw, którzy tylko przypadkiem zetknęli się w jednym obszarze, a może im kto inny domy pobudował, wszak sami nie umieli…

Nie wiesz co to znaczy ciągłość osadnicza pisałem w tym poście parę razy. Istnieje od czasów kultury łużyckiej, sięgnij do badań archeologicznych.

I wskaż mi proszę w którym miejscu Ptolemeusz, Tacyt, Pliniusz, Strabon i inni pisali że Germanie i Goci oznacza leśni ludzie. Oświeć nas proszę

piszesz:
“To, że od epoki brązu rozwijała się na naszych ziemiach jakaś cywilizacja po której ślad zatarli Kościół/Niemcy/Piastowie ?
Przecież to się nie potwierdza w niczym, nawet poszlak brak.”

są nie tylko poszlaki ale i dowody zawarte w zapiskach historycznych (sięgnij choćby do wymienionych powyżej), wynikające z badań archeologicznych (fragment czego wspomniałem), genetycznych, etnologicznych i religioznawczych.

Obawiam się jednak, że problem leży gdzie indziej. Od roku śledzę Twoje wpisy i kilka razy wdałem się z Tobą w dyskusję. Cały czas powtarzasz te same wyświechtane slogany. Nie interesuje Cię poszerzanie wiedzy. Zawsze włączasz się do dyskusji nt. czasów archaicznych i swoimi sloganami z wikipedii demontujesz rozsądną dyskusję. Więc zdradź proszę to tylko Twoje lenistwo czy zachowanie typowe dla trolla?

bez względu na Twoją odpowiedź, aby wyjaśnić sensownie każdy z bzdetnych sloganów, które z siebie wyrzucasz, należałoby napisać sążnistą publikację opartą na dziesiątkach książek.
Ciebie zgłębianie tych książek i publikacji nie interesuje jak mniemam chodzi Ci o raczej właśnie o kierowanie dyskusji w maliny.
Jeśli się mylę wyręcz nas proszę i zajmij się studiowaniem wiedzy a i trochę praktyki Ci nie zaszkodzi
i oszczędź (przynajmniej mi swoich) komentarzy.

robi1906
Użytkownik

Wszystko się zgadza z mitem założenia Polski?.

Wacku, jest inny świat, poza jaskinią Platona.

robi1906
Użytkownik

Budujemy samodzielne państwo, by bronić się przed obcym najazdem, zatem jak wytłumaczyć to:

1.Przyjmujemy wiarę i system administracji cywilno-kościelnej, nadzorowany przez wroga.
2.Płacimy daninę (czyli wasalne zobowiązanie) wrogowi.
3.Świadectwem naszej władzy ma być korona, którą raczy łaskawie założyć na skronie nasz wróg.

Co tu twoim zdaniem, świadczy o wyższości państwa Piastów, nad tym co było wcześniej?.

rici
Użytkownik
rici

Co do haplogrupy R1a1 tzw “slowianskiej. Na terenach polskich okolo 50 % ludnosci posiada ta haplogrupe, w innych krajach “slowianskich” jest tego troche mniej, np. wiecej jest procentowo Niemcow niz Rosjan czy Czechow z ta haplogrupa. Ale takie narody jak Persowie to tam juz jest okolo 70 % ludnosci z R1a1, a wszystkie rekordy bija Kurdowie gdzie okolo 90 % ludnosci ma ta slowianska haplogrupe.
Z tego wynika ze Slowianie na tereny Europy przywedrowali z terenow obecnego Iranu.