Zamknięto jedyny publiczny miernik radioaktywności

Opublikowano: 03.02.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 10

Bardzo niepokojąca informacja ukazała się na stronie Instytutu Fizyki UMCS: “Z przykrością informujemy, że z dniem 1 marca 2016 roku jesteśmy zmuszeni wyłączyć Monitor Radioaktywności Instytutu Fizyki UMCS. Konieczność zatrzymania jego pracy spowodowana jest zużyciem eksploatacyjnym i brakiem środków finansowych na konserwację i modernizację aparatury. Archiwalne dane dotyczące poziomu radioaktywności pozostaną dostępne.”

Jedyny publicznie dostępny miernik radioaktywności w Polsce zostaje wyłączony! Jest to bardzo niepokojące, szczególnie w sytuacji, gdy elektrownia atomowa w Fukushimie skaziła już dużą część Japonii, Pacyfik i zachodnie wybrzeże USA i Kanady. A to jest dopiero początek tego co nas czeka.

Ujawnione w 2013 roku informacje wskazują na to, że wielkość skażenia przez Fukushimę była zaniżana, czy wręcz ignorowana od samego początku, tak więc informacje o olbrzymim skażeniu nie tylko Japonii, ale USA i Europy, o którym informowałem na moim poprzednim blogu, niestety, ale wydają się prawdziwe. Trudno powiedzieć na ile obecna epidemia raka i innych chorób mają z tym coś wspólnego, ale nie sądzę by to był koniec kłopotów – to jest raczej ich początek. Fukushima bowiem wciąż sieje radioaktywnym skażeniem i będzie to robiła przez co najmniej kilkadziesiąt lat, jeśli nie znajdzie się na to sposób.

Media nie informują o tym, że zachodnie wybrzeże Ameryki od Kalifornii do Alaski jest tak już skażone, że następuje katastrofalne wymieranie zwierząt morskich. Jest obawa, że cała półkula północna może się stać wymarłą i niemożliwą do zamieszkania. Dlatego też szczególnie teraz, poziom skażenia radioaktywnego powinien być szczególnie monitorowany, a tu odbywa się coś wręcz całkiem odwrotnego! (…)

Dlatego też musimy sprawę monitoringu wziąć we własne ręce, jak to zrobiły inne narody. Wystarczy się przyłączyć do działań Safecast.org, organizacji międzynarodowej skupiającej wolontariuszy z całego świata. Organizacja ta została założona zaraz po katastrofie w Fukushimie, gdy się okazało, że nie ma publicznie dostępnych, rzetelnych monitoringów skażenia. Inżynierowie, którzy zaangażowali się pro-bono w prace Safecast, produkują mierniki własnego projektu, które mogą być instalowane także w samochodach. Dane są przekazywane do centralnej bazy, która je udostępnia w formie mapy Safecast.org/tilemap.

Jak widać z mapy, najwięcej pomiarów jest dokonywanych w Japonii, gdzie jest ich więcej niż z jakichkolwiek innych pomiarów w historii. I to dzięki tym pomiarom ludność Japonii może jeszcze zamieszkiwać te tereny, unikając obszarów o najwyższym skażeniu. Okazuje się bowiem, że skażenie może być lokalne, np. po jednej stronie ulicy go nie ma, a po drugiej już stwarza zagrożenie. Tak więc tego typu pomiar jest znacznie lepszy od monitorowania ogólnego, jak to robił UMCS.

Safecast.org bardzo dobrze działa także w USA i w Europie, i jak spojrzymy na dane widać, że obawy nie są bezpodstawne. Wygląda na to, że środkowe stany Utah, Kolorado, Nevada, Wyoming i Nowy Meksyk, mogą być niemal w całości skażone, choć nie wygląda to na skażenie z Fukushimy. W Europie widać, że podwyższony poziom promieniowania jest we Francji i w Czechach. Safecast.org organizuje międzynarodowe konferencje podczas których nie tylko analizuje się dane, ale także ustala strategię ochrony przed promieniowaniem poprzez udostępnianie danych społeczeństwu. Czas by Polska przystąpiła do tych międzynarodowych oddolnych inicjatyw.

Źródło: Monitor-Polski.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MakSym
Użytkownik
MakSym

Tutaj jest ogólnoświatowa sieć amatorskich czujników promieniowania gamma z aktualizacją online – radioactiveathome:
http://radioactiveathome.org/map

Co prawda monitorują tylko gamma w powietrzu i głównie Europę ale za to są to dane całkowicie niezależne od danych rządowych.
Na mapie można po powiększeniu kliknąć wybrany detektor (wymaga dokładności i cierpliwości) i zobaczyć wykres z ostatnich 14 dni oraz dane o nim.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@MakSym
Strona mi znana, ale zauważ, że w sytuacjach, kiedy coś może być na rzeczy ostatnio chyba przy okazji awarii na Ukrainie), strona jakimś dziwnym trafem nie działa.