Zamieszki w Anderlecht w Belgii

Opublikowano: 15.04.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 852

Zamieszki, które wybuchły w sobotę 11 kwietnia w imigranckiej dzielnicy Anderlecht w Brukseli, to nie pierwsze i prawdopodobnie nie ostatnie tego typu rozruchy.

Przyczyną miała być śmierć 19-latka, Adila, który jadąc na skuterze nie zatrzymał się do kontroli, jak podaje policja. Zginał około godziny 21 w piątek, wbijając się w radiowóz wezwany do wsparcia pościgu. Trwa w tej sprawie śledztwo, ale według policjantów nastolatek uciekając przed kontrolą wyprzedził busa i uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka wóz policyjny.

Pojawiają się także głosy powątpiewające w opis sytuacji przedstawiany przez policjantów. Belgijski socjaldemokrata Pascal Smet pytał, jak przebiegała kontrola, skoro Adil próbował uciekać, czy inaczej nie można było rozwiązać tego problemu? Mówił też, że chłopak w opinii sąsiadów „był przyjacielskim i pomocnym młodzieńcem”. Związki policji zareagowały na ten komentarz ostro, oskarżając polityka lewicy o przedwczesne ferowanie wyroku.

W wyniku rozruchów trwających dobę, pomimo zakazu zgromadzeń i wychodzenia z domu, spalono cztery radiowozy, atakowano policjantów. Z jednego samochodu policyjnego skradziono broń palną i jak wynika z opublikowanych w internecie nagrań, oddano z niej strzały w powietrze. Policja potwierdza kradzież broni. Zatrzymano 43 osoby, a na ulice wyprowadzono oddziały prewencji wspomagane przez armatkę wodną. Rodzina tragicznie zmarłego chłopca wzywała do zachowania spokoju, przypominając, że zamieszki to nie sposób na uczczenie pamięci o zmarłym.

Anderlecht to dzielnica zamieszkała w dużym stopniu przez społeczności imigranckie, także Polaków. Jednak obok niesławnego Mollenbeck jest to druga dzielnica Brukseli z największą populacją muzułmanów. W stolicy mieszka 40% belgijskiej populacji muzułmanów. Na nagraniach z zamieszek słychać też wyraźnie młodzież skandującą „Allah Akbar!”.

W roku 2012 w obydwu dzielnicach dwa miejsca w lokalnych władzach zdobyła partia „Islam” domagająca się wprowadzenia prawa szariatu. W następnych wyborach samorządowych partia nie potwierdziła sukcesu, przegrywając w Mollenbeck i nie będąc dopuszczoną do wyborów w Anderlecht.

Smet przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy w Anderlecht wybuchają zamieszki. W 2008 roku policaja zatrzymała 200 młodocianych po starciach między marokańską młodzieżą a kibicami piłkarskiego RSC Anderlecht. Do napaści na kibiców zwoływali się tydzień wcześniej w internecie. Rozmieszczono policjantów, żeby odgrodzić obydwie grupy i w efekcie obydwie strony atakowały policję.

Napięcia istnieją nie tylko pomiędzy miejscowymi a imigrantami. W marcu 2012 roku podpalono meczet szyicki, co skończyło się tragiczną śmiercią imama. Sprawcą był Rachid El-Boukhari, Marokańczyk identyfikujący się jako sunnita, a jego motywem zemsta za to, co reżim Asada robi z sunnitami w Syrii. Nie został skazany za terroryzm, bo śledztwo ustaliło, że jego zamiarem było tylko przestraszenie szyitów, a nie ich mordowanie. Po zamachu społeczność muzułmanów w Anderlecht zorganizowała marsz, który miał pokazać jedność pomiędzy odłamami islamu.

Jednym z problemów integracji podkreślanych przez ekspertów jest wysoka koncentracja muzułmanów w poszczególnych dzielnicach. W Brukseli 75% populacji muzułmanów mieszka w pięciu dzielnicach, koncentrując się wokół stowarzyszeń i instytucji religijnych.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Interia.pl, TheBulletin.be, BBC.com, VRT.be, IES.be
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. lcoyote 15.04.2020 21:10

    BRAWO !!! wreszcie ktoś ma jaja i postawił się dyktaturze !!! Ponoć podobnie zaczęło się we Francji w okolicach Paryża – że wreszcie ktoś odważny strzela do policji, zwala im na głowy ciężkie przedmioty i podpala ich Samochody !!! BRAWO !!! Rozliczyć tak wszystkich polityków, policję i wojsko !!! Strzelać do nich MORDERCÓW rozsiewających w powietrzu truciznę !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.