Zamiast terrorystów zginęła rodzina współpracowników USA

Opublikowano: 18.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 860

Pentagon przyznał, że wewnętrzna kontrola ujawniła, iż w ataku przeprowadzonym z drona w Afganistanie pod koniec sierpnia w odpowiedzi na zamach samobójczy na lotnisku w Kabulu zginęli cywile, a nie ekstremiści Państwa Islamskiego, jak początkowo sądzono.

„Uderzenie to było tragicznym błędem” – przyznał na konferencji prasowej Pentagonu generał piechoty morskiej Frank McKenzie, szef amerykańskiego dowództwa centralnego. McKenzie przeprosił za pomyłkę i powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają wypłatę zadośćuczynienia rodzinie ofiar.

Decyzja o uderzeniu w białą Toyotę Corolla sedan po wielogodzinnym śledzeniu pojazdu została podjęta przy „rozsądnej pewności” – że likwidowane jest bezpośrednie zagrożenie dla sił amerykańskich, które zabezpieczały lotnisko w Kabulu. Uważano, że samochód miał w bagażniku materiały wybuchowe.

Przez kilka dni wydarzeniu, które miało miejsce 29 sierpnia urzędnicy Pentagonu twierdzili, że atak przeprowadzono prawidłowo, mimo że zginęło 10 cywilów, w tym siedmioro dzieci.

Organizacje prasowe podniosły wątpliwości co do tej wersji wydarzeń, informując, że kierowca pojazdu był długoletnim pracownikiem amerykańskiej organizacji humanitarnej i wskazując na brak dowodów na poparcie twierdzenia Pentagonu, iż pojazd zawierał materiały wybuchowe.

McKenzie, który nadzorował operacje wojskowe USA w Afganistanie, w tym ostateczną ewakuację sił amerykańskich i ponad 120 000 cywilów z lotniska w Kabulu, złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom zabitych.

Relacje rodziny oraz wizja lokalna miejsca, gdzie samochód Zemeraia Ahmadiego został trafiony pociskiem Hellfire, gdy wjeżdżał na podjazd – wszystko to potwierdziło obraz rodziny, która pracowała dla Amerykanów i starała się o wizy do Stanów Zjednoczonych, obawiając się o swoje życie pod rządami Talibów.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 4,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.