Zamiast spać, patrzą w smartfony

Opublikowano: 09.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 10

Naukowcy z Iowa State University zajęli się problemami nastolatków ze snem i udowodnili, że od czasu popularyzacji smartfonów młodzi ludzie śpią mniej.

Przeanalizowano dane z dwóch ankiet z lat 2009-2015, w których wzięło udział prawie 370 000 amerykańskich nastolatków. Okazało się, że liczba godzin snu młodych ludzi drastycznie zmalała. W 2015 roku odsetek nastolatków deklarujących mniej niż 7 godzin snu wzrósł o 16-17 proc. Podobne tendencje zauważają kanadyjscy lekarze z Atlantic Sleep Centre przy szpitalu regionalnym w St. John w Nowym Brunszwiku. Nierzadko rozmawiają z nastolatkami, którzy kładą telefon na podłodze przy łóżku, żeby na bieżąco odpisywać na sms-y czy oglądać filmy. Ich zdaniem to prawdziwa epidemia i szacują, ze tylko jedna czwarta młodzieży śpi tyle, ile powinna, czyli 8-9 godzin.

Zgodnie z wytycznymi amerykańskiego centrum prewencji i kontroli chorób osoby w wieku od 13 do 18 lat powinny spać od 8 do 10 godzin na dobę.

Rozważano kilka czynników, które mogą mieć wpływ na skrócenie czasu snu. Poza telefonami wzięto pod uwagę ilość czasu potrzebną na odrabianie lekcji czy oglądanie telewizji. W rozważanym okresie nie dostrzeżono jednak znacznych zmian. Wzrosła jedynie liczba godzin korzystania ze smarfonów. Naukowcy doszli do wniosku, że młodzi ludzie, którzy korzystali z telefonów przez dwie godziny dziennie lub mniej, nie mieli potem problemów ze spaniem. Zupełnie inaczej rzecz się miała z tymi, którzy potrafili patrzeć w mały ekran przez 4-5 godzin.

Niedostateczna ilość snu ma skutki zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Szybko występują problemy z koncentracją i nauką. Nawyki związane ze spaniem wypracowane w dzieciństwie i wczesnej młodości przekładają się na to, jak śpimy jako dorośli. Brak snu przyczynia się do problemów zdrowotnych, np. do otyłości, cukrzycy, depresji czy uzależnień.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Zdjęcie: Jim Bauer (CC BY-ND 2.0)
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

Potem matki siódmo klasistów skarżą się, że ich dzieci nie mają na nic czasu i muszą dużo się uczyć….
Może wystarczy odłożyć smartfon/ tablet/ laptop na bok na dwie – trzy godziny, zrobić swoje a potem kontynuować “rozrywkę” multimedialną?