Zamach terrorystyczny w Turcji przygotowali Turcy

Opublikowano: 14.05.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 365

Dziewięć zatrzymanych osób, podejrzewanych o udział w sobotnich zamachach w tureckim mieście Reyhanli przy granicy z Syrią, okazało się Turkami. Powiedział o tym wicepremier Turcji Beşir Atalay na konferencji prasowej w prowincji Hatay. Początkowo tureckie władze oskarżyły o przygotowanie zamachu syryjski wywiad.

Według ostatnich informacji, w wyniku eksplozji dwóch samochodów zginęło 46 osób, a 140 zostało rannych. Ponad 20 osób jest w stanie ciężkim. Minister Informacji Syrii Omran az Zoubi odrzucił próby ministra spraw wewnętrznych Turcji Muammera Gülera o obarczenia odpowiedzialnością za zamach Damaszku.

„Tureckie władze nie zdążyły jeszcze zebrać zeznań świadków, a już domagają się przeprosin od Syrii. Zapewne teraz zostaną zmanipulowane rezultaty śledztwa” – powiedział Omran az Zoubi.

Do wybuchu doszło na 4 dni przed wizytą w USA tureckiego premiera Tayyipa Erdoğana i jego spotkaniem z prezydentem Barackiem Obamą. Według słów az Zoubiego, to jest powód do podejrzewania Erdoğana o to, że ten stara się zapobiec zwołaniu międzynarodowej konferencji ds. Syrii. Do jej przeprowadzenia 7 maja nawoływali minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oraz sekretarz stanu USA John Kerry.

Turecka polityka w zakresie Syrii wyraźnie ponosi klęskę, uważa dyrektor Ośrodka Bliskiego Wschodu i Kaukazu Międzynarodowego Instytutu Państw Najnowszych Stanisław Tarasow. “Turcja ma wyjście: albo może poprzeć komunikat genewski, który także podpisała i rozpocząć opracowanie nowego planu działania, albo też zdystansować się. Wtedy zostanie umieszczona poza procesem pokojowym. Jeśli oceniać zamach terrorystyczny z tego punktu widzenia, to rzeczywiście jest to przejaw pewnych sił regionalnych, skierowanych na zerwanie nowej międzynarodowej konferencji ds. Syrii.”

Zamachy terrorystyczne w Turcji mogły być dziełem najróżniejszych ugrupowań ekstremistycznych, uważa analityk Instytutu Strategicznych Ocen i Analizy Siergiej Demidenko. “To mogą być zarówno kurdyjscy separatyści, jak i islamscy fundamentaliści, jak i lewicowi radykałowie. Oczywiste jest, że w zaistniałej sytuacji to Damaszkowi najmniej opłaca się dokonywać zamachów na terenie Turcji.”

Tymczasem w Kongresie USA przedstawiono projekt ustawy, która otrzymała nazwę „Akt o stabilizacji w Syrii 2013”. Sankcjonuje on dostawę broni dla „syryjskiej opozycji zbrojnej”. Turcja pozostawia sobie prawo do podjęcia „dowolnych środków odwetowych” po serii wybuchów w Reyhanli, oświadczył podczas wizyty w Berlinie minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoğlu.

USA powinny ustanowić w Syrii strefę zamkniętą dla lotów i zorganizować dostawy ciężkiego uzbrojenia dla sił opozycji. Włączając w to pociski manewrujące i kompleksy Patriot, powiedział dla telewizji BBC senator John McCain. “Możemy ustanowić (nad Syrią) strefę zamkniętą dla lotów. Możemy dać im (opozycji) uzbrojenie i wszelką niezbędną pomoc, aby zakończyć tę bezmyślną rzeźnię.”

W Brukseli przedstawiciel NATO powiedział, że w bloku „na razie nie wiadomo nic o jakichkolwiek zapytaniach Turcji w sprawie zwołania nadzwyczajnego spotkania Paktu Północnoatlantyckiego”. Kolejne planowe posiedzenie tego organu, do którego należą ambasadorowie 28 państw członkowskich NATO, zaplanowano w Brukseli na 15 maja.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. davidoski 14.05.2013 20:24

    Wystarczyłyby rakiety S-300, aby ci kretyni przestali myśleć o “strefie zakazu lotów”. Wtedy to Syria stanowiłaby strefę zakazu lotów – dla samolotów NATO.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.