Zamach terrorystyczny w Szwajcarii

Opublikowano: 27.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1871

Policja aresztowała kobietę, która zaatakowała nożem dwie inne kobiety w sklepie w Lugano, leżącym w południowej Szwajcarii. Podejrzewa się zamach terrorystyczny.

Kobieta próbowała udusić jedną ofiarę, a drugą ugodziła nożem w szyję, zanim została powstrzymana przez klientów centrum handlowego “Manor”, którzy ją unieruchomili. Nóż wzięła chwilę wcześniej ze sklepu ze sprzętem domowym. Jedna z ofiar jest lekko ranna, druga ma poważne obrażenia zagrażające jej życiu. Według relacji świadków praktycznie przecięto jej gardło. Atak został przeprowadzony przez obywatelkę Szwajcarii mieszkającą we włoskojęzycznym regionie Ticino.

Szwajcarskie służby podjęły śledztwo w kierunku zamachu terrorystycznego, ponieważ 28-letnia sprawczyni była przedmiotem dochodzenia policji federalnej w sprawie „dżihadystycznego terroryzmu” w 2017 roku. Lokalny portal Tio.ch napisał, że napastniczka krzyczała “Allahu Akbar”, jednak ta informacja nie została potwierdzona przez policję.

Jak uważa muzułmańska aktywistka praw człowieka Saïda Keller-Messahli, za atak odpowiedzialna jest Szwajcarka, konwertytka na islam.

Atak potępił kanclerz Austrii Sebastian Kurz, którego kraj także doświadczył w tym miesiącu zbrodniczej działalności dżihadystów. “Moje myśli są z ofiarami i życzę im szybkiego powrotu do zdrowia. Stoimy razem ze Szwajcarią w tych trudnych godzinach”, powiedział Kurz.

Po ataku w Wiedniu 2 listopada wydawało się, że szwajcarskie służby mają sytuację pod kontrolą. Prawie natychmiast, we współpracy z austriacką policją, dokonano w Winterthur aresztowania dwóch młodych muzułmanów mających związki z dżihadystą odpowiedzialnym za strzelaninę na ulicach stolicy Austrii.

Dyrektor policji federalnej Nicoletta della Valle powiedziała gazecie “Neue Zürcher Zeitung”: “Ten atak mnie nie zaskoczył”. Takie zamachy jej zdaniem zdarzają się na całym świecie i podejrzewa ona tło terrorystyczne. Teraz badane są dowody wskazujące na to, że kobieta wyrażała poparcie dla islamistycznego ugrupowania terrorystycznego Państwa Islamskiego. Sprawdzane są także związki z podobnym atakiem we wrześniu, kiedy to powiązany z islamistami sprawca zasztyletował ofiarę na śmierć w barze sprzedającym kebaby.

Szwajcaria jest krajem, o którym rzadko słychać w kontekście zamachów, niemniej jednak scena dżihadystyczna jest tam aktywna. Miastem identyfikowanym jako matecznik islamistycznego terroryzmu jest leżący na północ od Zurychu Winterthur, o którym portal Euroislam pisał już nie raz.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: BBC.com, Welt.de, Tagblatt.ch, Euroislam.pl
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.