„Zamach” na Pomnik Katyński w USA

Opublikowano: 14.05.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 694

Rok temu Pomnik Katyński został obroniony przez Polonię (patrz wideo niżej), ale władze znów próbują jakichś sztuczek. Rada Planowania Przestrzennego Jersey City (USA) zatwierdziła we wtorek projekt ograniczający dostęp uczestników uroczystości patriotycznych do Pomnika Katyńskiego. Polonia zapowiada działania nie dopuszczające do utrudnień.

Przedstawiciele społeczności polsko-amerykańskiej zapewniali PAP, że nie pogodzili się z planem generalnym (master plan), którego autorem jest jednostka administracyjno-biznesowa EPA-SID odpowiedzialna za kształt i rozwój dzielnicy. Już wcześniej dążyła do przeniesienia pomnika przy Exchange Place w inne miejsce.

Wiceprezes komitetu ds. biznesowych Komitetu Konserwacji Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (CCKM&HO) Wojciech Stan Mazur stwierdził, że jego ugrupowanie było jedynym polonijnym z którym zgodziła się negocjować miejska rada planowania.

Jak przekonywał dzięki temu zdołano unicestwić zamiar wydzielenia wokół pomnika niewielkiego tylko wybrukowanego terenu, gdzie zmieściłoby się ledwie 25 osób i zasłonięcia go kilkudziesięcioma drzewami. Argumentował, że owalna przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu pomieści 200 osób, a w dalszym o kilkaset więcej. Poszerzono też wejście od strony rzeki Hudson.

Mazur przyznał, że CCKM&HO nie zdołał przeforsować postulatów o zbudowaniu dodatkowego wejścia na teren monumentu od strony miasta. Nie uwzględniono życzenia o obniżenie odgradzającej pomnik od placu dużej ławy oraz podwyższono grunt pasem zieleni, co ogranicza częściowo widok i dostęp do pomnika.

„Nie zgadzaliśmy się na to. Nie kwestionuję w żaden sposób, że to jest dla nas złe także z przyczyn bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że Polonia walcząc o pozostawienie pomnika przy Exchange Place przystała na powstanie tam parku” — zaznaczył zapowiadając dalsze starania o bardziej satysfakcjonujące rozwiązania m.in. w Radzie Miejskiej.

Będący na wtorkowym posiedzeniu prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey Andrzej Burhardt, zauważył, że członkowie rady planowania mogli brać pod uwagę tylko kryterium, czy projekt poddany pod głosowanie jest zgodny z planem generalnym. Wykluczono też publiczną debatę.

„Przedstawiciele społeczności polonijnej nie mieli okazji zademonstrowania sprzeciwu wobec zmian wynikających planu przebudowy placu przy Exchange Place. Głosowanie usuwa prawdopodobnie kolejną przeszkodę na drodze EPA-SID do zrealizowania ich projektu. Nie miałem też szans podkreślić, że w istocie stworzono niszę uniemożliwiającą ucieczkę spod pomnika w przypadku ataku terrorystycznego itp.” — ocenił Burhardt.

Według szefa KPA w środę odbędzie się posiedzenie Rady Miejskiej Jersey City. Na wokandzie nie ma co prawda kwestii pomnika, ale zdaniem Burhardta jest możliwość zaprezentowanie stanowiska Polonii i apelował, aby w tym celu prosić o umieszczenie na liście przesłuchań publicznych.

Autorstwo: Andrzej Dobrowolski z Nowego Jorku
Źródło: Goniec.net

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.