Zamach na London Bridge

Opublikowano: 30.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1574

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne po terrorystycznym ataku nożownika w piątek na London Bridge. Sprawcą okazał się Usama Khan, który był już wcześniej skazany za przestępstwo terrorystyczne.

Zamachowiec został szybko obezwładniony przez przechodniów, którzy odebrali mu nóż, jednak policjanci widząc pas szahida zastrzelili go na miejscu. Pas okazał się później atrapą.

Policja zidentyfikowała sprawcę jako Usamę Khana, skazanego w 2012 roku za planowanie zamachu na londyńską giełdę LSE. Wraz z nim skazano dziewięciu innych, którzy planowali zamachy także na Big Ben, Opactwo Westminsterskie oraz na polityków, między innymi na Borisa Johnsona. Sędzia skazujący Khana określił go jako „szczególnie niebezpiecznego dżihadystę” i uznał, że nie powinien być on zwolniony z więzienia do momentu, gdy przestanie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ostatecznie skazano go na 16 lat więzienia bez możliwości skrócenia kary, jednak w grudniu 2018, po odbyciu połowy wyroku, kara więzienia została zamieniona na zwolnienie warunkowe z dozorem elektronicznym.

W sobotę rano policja ustaliła, że Khan zaczął swój atak w Fishongers’ Hall na północnym końcu mostu, gdzie został zaproszony na konferencję na temat rehabilitacji przestępców „Ucząc się razem” zorganizowaną przez Uniwersytet Cambridge. Władze uniwersytetu są załamane, że wydarzenie Instytutu Kryminologii stało się celem ataku.

Przed terrorystami zwolnionymi z więzienia i ponownie popełniającymi zamachy terrorystyczne ostrzegał we wrześniu raport Globsec. Połowa zamachów popełnionych przez wcześniej notowanych sprawców to ataki osób skazanych za terroryzm.

Premier Boris Johnson skrytykował system wcześniejszych zwolnień dla sprawców ciężkich przestępstw. Przypomniał dziennikarzom, że od długiego czasu uważał to za błąd w systemie penitencjarnym. Odpowiadając na zamach na London Bridge w 2017 roku premier Theresa May obiecywała zaostrzenie kar za przestępstwa terrorystyczne.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.