Liczba wyświetleń: 1844
Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International wzywa lewicowy rząd hiszpański do „natychmiastowego” zaprzestania gwałcenia praw osób starszych i podjęcia śledztwa w sprawie skandalicznych zaniedbań w domach dla emerytów. Raport „Pozostawieni sami sobie: brak ochrony i dyskryminacja osób starszych w domach dla emerytów podczas pandemii COVID-19 w Hiszpanii” mógłby stosować się do innych krajów w Europie Zachodniej, gdzie po prostu nie leczono chorych.
Przez cztery dni Elena Valero z Madrytu nie przestawała prosić, by hospitalizowano jej ojca, dotkniętego COVID-em. Nie miał on jednak jednak innego wyjścia jak czekać na śmierć. „Lekarz mi powiedział, że jest zakaz przewożenia chorych emerytów do szpitala i że może mu dać jedynie tlen i morfinę, aż umrze”. Umarł sam, 300 metrów od niej, a ona nie mogła „potrzymać go rękę” ostatni raz. To jedno z wielu podobnych świadectw w raporcie Amnesty International piętnującym decyzje władz hiszpańskich. W czasie „pierwszej fali” epidemii w hiszpańskich domach opieki na covid zmarło 23 tys. osób.
Według organizacji, państwo hiszpańskie, odmawiając dostarczenia środków i ludzi do domów opieki oraz prowadząc politykę zakazu leczenia pogwałciło pięć praw podstawowych: prawo do zdrowia – warunki są takie, że ludzie umierają po prostu z braku podania wody, prawo do życia – Hiszpania stała się europejskim liderem w liczbie śmierci w domach dla emerytów, prawo do nie dyskryminacji – zakaz leczenia szpitalnego, prawo do prywatnego życia rodzinnego – pełna izolacja i samotność umierających, prawo do godnej śmierci – niektórzy mieszkańcy domów opieki pozostawali nawet kilka dni ze zwłokami współlokatorów.
„Decyzja rządowa, by nie przewozić rezydentów domów dla emerytów do szpitali został wprowadzona w życie powszechnie, automatycznie i całościowo, bez badania przypadków indywidualnych” – podkreślał Esteban Beltran, dyrektor hiszpańskiego oddziału Amnesty. „Nie jesteśmy naiwni, wiemy co to jest epidemia, lecz rozwiązaniem nie może być dyskryminacja ze względu na wiek, czy miejsce życia” – mówił. W sąsiedniej Francji było podobnie, lecz tam w marcu rząd wydał dekret o podawaniu starszym ludziom z domów opieki rivotrilu (klonazepamu), kiedy są podejrzani o covid – nie było wtedy testów. Rivotril, podobny w działaniu do pavulonu, pozwalał emerytom odchodzić w spokoju, we śnie. Podano blisko 15 tys. dawek, których skutkiem była śmierć.
Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu