Zakaz przewożenia chorych emerytów do szpitali w Hiszpanii

Opublikowano: 08.12.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1531

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International wzywa lewicowy rząd hiszpański do „natychmiastowego” zaprzestania gwałcenia praw osób starszych i podjęcia śledztwa w sprawie skandalicznych zaniedbań w domach dla emerytów. Raport „Pozostawieni sami sobie: brak ochrony i dyskryminacja osób starszych w domach dla emerytów podczas pandemii COVID-19 w Hiszpanii” mógłby stosować się do innych krajów w Europie Zachodniej, gdzie po prostu nie leczono chorych.

Przez cztery dni Elena Valero z Madrytu nie przestawała prosić, by hospitalizowano jej ojca, dotkniętego COVID-em. Nie miał on jednak jednak innego wyjścia jak czekać na śmierć. „Lekarz mi powiedział, że jest zakaz przewożenia chorych emerytów do szpitala i że może mu dać jedynie tlen i morfinę, aż umrze”. Umarł sam, 300 metrów od niej, a ona nie mogła „potrzymać go rękę” ostatni raz. To jedno z wielu podobnych świadectw w raporcie Amnesty International piętnującym decyzje władz hiszpańskich. W czasie „pierwszej fali” epidemii w hiszpańskich domach opieki na covid zmarło 23 tys. osób.

Według organizacji, państwo hiszpańskie, odmawiając dostarczenia środków i ludzi do domów opieki oraz prowadząc politykę zakazu leczenia pogwałciło pięć praw podstawowych: prawo do zdrowia – warunki są takie, że ludzie umierają po prostu z braku podania wody, prawo do życia – Hiszpania stała się europejskim liderem w liczbie śmierci w domach dla emerytów, prawo do nie dyskryminacji – zakaz leczenia szpitalnego, prawo do prywatnego życia rodzinnego – pełna izolacja i samotność umierających, prawo do godnej śmierci – niektórzy mieszkańcy domów opieki pozostawali nawet kilka dni ze zwłokami współlokatorów.

„Decyzja rządowa, by nie przewozić rezydentów domów dla emerytów do szpitali został wprowadzona w życie powszechnie, automatycznie i całościowo, bez badania przypadków indywidualnych” – podkreślał Esteban Beltran, dyrektor hiszpańskiego oddziału Amnesty. „Nie jesteśmy naiwni, wiemy co to jest epidemia, lecz rozwiązaniem nie może być dyskryminacja ze względu na wiek, czy miejsce życia” – mówił. W sąsiedniej Francji było podobnie, lecz tam w marcu rząd wydał dekret o podawaniu starszym ludziom z domów opieki rivotrilu (klonazepamu), kiedy są podejrzani o covid – nie było wtedy testów. Rivotril, podobny w działaniu do pavulonu, pozwalał emerytom odchodzić w spokoju, we śnie. Podano blisko 15 tys. dawek, których skutkiem była śmierć.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.