Zakaz noszenia chusty w pracy zgodny z prawem UE

Opublikowano: 16.03.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 737

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że zakaz noszenia przez muzułmanki chusty w miejscu pracy jest zgodny z zasadami unijnego prawa. Sędziowie stwierdzili, iż powinny one dostosować się do regulaminu swojego miejsca pracy, jeśli jest on jednakowy dla wszystkich pracowników.

Trybunał rozpatrzył skargi dwóch muzułmanek. Pierwsza z nich dotyczy recepcjonistki jednej z belgijskich firm, która pracowała w niej od 2003 r. i po trzech latach pracy zaczęła zabiegać o możliwość uczęszczania do swojego miejsca zatrudnienia w chuście, co spowodowało wypowiedzenie jej umowy. Druga skarga to wniosek pracownicy francuskiego przedsiębiorstwa, która zaczęła nosić w pracy nakrycie głowy, po czym pod wpływem skargi klienta została poproszona o zaprzestanie tego procederu. Kiedy jednak odmówiła, także musiała pożegnać się ze swoim stanowiskiem.

W obu przypadkach pracodawcy powoływali się na regulamin przedsiębiorstw, które zostały zresztą zmienione właśnie po tym, jak obie muzułmanki zaczęły nosić stój zgodny z ich przekonaniami religijnymi. Unijny Trybunał Sprawiedliwości w swoim orzeczeniu podkreślił, że zakaz noszenia chusty jest zgodny z przepisami UE, o ile przepisy wewnętrzne firm wprowadzają jednakowe obostrzenia dla wszystkich osób, które są w nich zatrudnione.

Konserwatywni publicyści zwracają uwagę, że orzeczenie Trybunału nie dotyczy jedynie osób wyznających islam, ale na jego podstawie zakazane może być również noszenie innych symboli religijnych, w tym chrześcijańskiego krzyżyka.

Na podstawie: Plushr.pl, Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.