Zakaz noszenia chusty w pracy zgodny z prawem UE

Opublikowano: 16.03.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że zakaz noszenia przez muzułmanki chusty w miejscu pracy jest zgodny z zasadami unijnego prawa. Sędziowie stwierdzili, iż powinny one dostosować się do regulaminu swojego miejsca pracy, jeśli jest on jednakowy dla wszystkich pracowników.

Trybunał rozpatrzył skargi dwóch muzułmanek. Pierwsza z nich dotyczy recepcjonistki jednej z belgijskich firm, która pracowała w niej od 2003 r. i po trzech latach pracy zaczęła zabiegać o możliwość uczęszczania do swojego miejsca zatrudnienia w chuście, co spowodowało wypowiedzenie jej umowy. Druga skarga to wniosek pracownicy francuskiego przedsiębiorstwa, która zaczęła nosić w pracy nakrycie głowy, po czym pod wpływem skargi klienta została poproszona o zaprzestanie tego procederu. Kiedy jednak odmówiła, także musiała pożegnać się ze swoim stanowiskiem.

W obu przypadkach pracodawcy powoływali się na regulamin przedsiębiorstw, które zostały zresztą zmienione właśnie po tym, jak obie muzułmanki zaczęły nosić stój zgodny z ich przekonaniami religijnymi. Unijny Trybunał Sprawiedliwości w swoim orzeczeniu podkreślił, że zakaz noszenia chusty jest zgodny z przepisami UE, o ile przepisy wewnętrzne firm wprowadzają jednakowe obostrzenia dla wszystkich osób, które są w nich zatrudnione.

Konserwatywni publicyści zwracają uwagę, że orzeczenie Trybunału nie dotyczy jedynie osób wyznających islam, ale na jego podstawie zakazane może być również noszenie innych symboli religijnych, w tym chrześcijańskiego krzyżyka.

Na podstawie: Plushr.pl, Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o