Zagranica inwestuje, bo dostaje tanią siłę roboczą

Opublikowano: 17.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 789

Nasz kraj pozostaje wciąż niezwykle atrakcyjnym miejscem do inwestowania ze strony zagranicznych przedsiębiorstw. Mają na to wpływ przede wszystkim niskie wynagrodzenia oraz niewielkie koszty pracy. Łączą się one z coraz lepszym wykształceniem Polaków, a także z harowaniem przez nich więcej o sześćdziesiąt godzin rocznie w porównaniu do średniej wśród państw OECD.

Firma doradcza z sektora nieruchomości, Walter Herz, przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu i Grupą Polski Fundusz Rozwoju opublikowała swój nowy raport zatytułowany „Why invest in Poland”. Wynika z niego, że nasz kraj jest wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Mimo pandemii koronawirusa, z którą polska gospodarka na tle Europy miała poradzić sobie bardzo dobrze.

Zagraniczny kapitał wciąż zamierza więc lokować inwestycje w Polsce, bo znajduje tutaj niezwykle atrakcyjne warunki. Chociażby bardzo niskie koszty pracy. Z danych Eurostatu możemy bowiem dowiedzieć się, że średni koszt zatrudnienia jednego pracownika w naszym kraju to 10,7 euro za godzinę. Tymczasem unijna średnia wyniosła 27,7 euro, a w krajach pokroju Danii czy Luksemburga trzeba zapłacić nawet cztery razy więcej niż w Polsce.

Polski pracownik jest nie tylko tani, ale też dobrze wykształcony. W ciągu dekady poziom wykształcenia w Polsce wzrósł z 32 do 44 proc. i jest już niemal równy średniej państw zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednocześnie Polacy należą do najciężej pracujących narodów w tej grupie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju spędza w pracy o 60 godzin rocznie więcej niż wynosi średnia dla państw OECD.

Na wspomniany raport składa się także ankieta przeprowadzona wśród polskich pracowników. Blisko 65 proc. z nich chce więc zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia, a blisko 86 proc. badanych chce to uczynić w poszukiwaniu wyższej pensji. Dla 44 proc. ważne jest z kolei znalezienie firmy oferującej stabilność zatrudnienia.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,71 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wolfman
Użytkownik
Wolfman

Przyznam się bez bicia. Że za granicą nie spotykam obcokrajowców po studiach harujacych przez lichwę za 2100 na łapkę. Nawet wykonujących prace jak Polacy. Owszem w trakcie studiów dorabiają w weekendy, ale to inna bajka