Zagranica inwestuje, bo dostaje tanią siłę roboczą

Opublikowano: 17.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1188

Nasz kraj pozostaje wciąż niezwykle atrakcyjnym miejscem do inwestowania ze strony zagranicznych przedsiębiorstw. Mają na to wpływ przede wszystkim niskie wynagrodzenia oraz niewielkie koszty pracy. Łączą się one z coraz lepszym wykształceniem Polaków, a także z harowaniem przez nich więcej o sześćdziesiąt godzin rocznie w porównaniu do średniej wśród państw OECD.

Firma doradcza z sektora nieruchomości, Walter Herz, przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu i Grupą Polski Fundusz Rozwoju opublikowała swój nowy raport zatytułowany „Why invest in Poland”. Wynika z niego, że nasz kraj jest wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Mimo pandemii koronawirusa, z którą polska gospodarka na tle Europy miała poradzić sobie bardzo dobrze.

Zagraniczny kapitał wciąż zamierza więc lokować inwestycje w Polsce, bo znajduje tutaj niezwykle atrakcyjne warunki. Chociażby bardzo niskie koszty pracy. Z danych Eurostatu możemy bowiem dowiedzieć się, że średni koszt zatrudnienia jednego pracownika w naszym kraju to 10,7 euro za godzinę. Tymczasem unijna średnia wyniosła 27,7 euro, a w krajach pokroju Danii czy Luksemburga trzeba zapłacić nawet cztery razy więcej niż w Polsce.

Polski pracownik jest nie tylko tani, ale też dobrze wykształcony. W ciągu dekady poziom wykształcenia w Polsce wzrósł z 32 do 44 proc. i jest już niemal równy średniej państw zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednocześnie Polacy należą do najciężej pracujących narodów w tej grupie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju spędza w pracy o 60 godzin rocznie więcej niż wynosi średnia dla państw OECD.

Na wspomniany raport składa się także ankieta przeprowadzona wśród polskich pracowników. Blisko 65 proc. z nich chce więc zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia, a blisko 86 proc. badanych chce to uczynić w poszukiwaniu wyższej pensji. Dla 44 proc. ważne jest z kolei znalezienie firmy oferującej stabilność zatrudnienia.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 7 , średnia ocena wartości wpisu: 4,71 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wolfman 17.10.2020 10:30

    Przyznam się bez bicia. Że za granicą nie spotykam obcokrajowców po studiach harujacych przez lichwę za 2100 na łapkę. Nawet wykonujących prace jak Polacy. Owszem w trakcie studiów dorabiają w weekendy, ale to inna bajka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.