Zagadkowy satelita galaktyki M83

Opublikowano: 07.12.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4

Astronomowie odkryli nową galaktykę karłowatą, która jest satelitą galaktyki spiralnej z poprzeczką Messier 83 (M83), jednej z najjaśniejszych i najbliższych nam galaktyk tego typu. Również Droga Mleczna to galaktyka spiralna z poprzeczką.

Nowo odkryta galaktyka karłowata dw1335-29 znajduje się w odległości około 85 000 lat świetlnych od M83. Badania satelitów galaktyk spoza Grupy Lokalnej przybliża nam proces formowania się tego typu obiektów.

W ubiegłym roku poinformowano o zaobserwowaniu 16 potencjalnych kandydatów na galaktyki satelitarne M83. Nie było jednak wiadomo, które z nich to rzeczywiste satelity dużej galaktyki oddalonej od nas o 15 milionów lat świetlnych.

Teraz zespół pracujący pod kierunkiem Andrei Carrillo z University of Michigan przanalizował zdjęcia z badań GHOSTS (Galaxy Halos, Outer disks, Substructure, Thick disks and Star clusters) prowadzonych przez Teleskop Hubble’a orazdane z Very Large Telescope i potwierdził, że jedna z 16 kandydatów rzeczywiście jest satelitą Messier 83. Naukowcy zauważyli nadmierne zagęszczenie gwiazd o barwie odpowiadającej czerwonym olbrzymom oraz umiarkowane zbytnie zagęszczenie błękitnych gwiazd, przez co uznali, że mamy do czynienia z galaktyką. Obserwacje pozwoliły im też na określenie jej odległości od M83 i stworzenie profilu jasności. Obliczono, że promień półświatła dw1335-29 wynosi 2140 lat świetlnych, a jej spłaszczenie to 0,4. W galaktyce dominują stare ubogie w metale gwiazdy, a jej metaliczność [Fe/H] to -1,3. Jest to również najsłabiej świecący z satelitów Messier 83.

“Biorąc pod uwagę, że dw1335-29 ma nieregularny kształt i prawdopodobnie zawiera młode gwiazdy, sklasyfikowaliśmy ją jako galaktykę nieregularną. To niezwykłe, gdyż znajduje się ona w odległości 26 kpc od M83 i nie powinny się w niej ostatnio formować gwiazdy” – stwierdzili autorzy badań. Przyszłe badania powinny pozwolić na wyjaśnienie tej zagadki. Albo M83 brak jest otaczającego ją gorącego gazu, który powinien uniemożliwić formowanie się gwiazd w galaktykach satelitarnych, albo też dw1335-29 znajduje się zwykle w większej odległości od M83.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o