Zagadka Amazonek

Opublikowano: 13.07.2020 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1672

Rozszyfrowanie genomów kilku starożytnych wojowników, których szczątki odkryli naukowcy w różnych częściach globu, pokazało: to kobiety. I o ile świadectwa o dzielnych wojowniczkach wśród Wikingów już się zdarzały, to dane genetyczne i archeologiczne uzyskane po analizie scytyjskich pochówków nadają nowy impuls debacie na temat istnienia legendarnych Amazonek.

Pochówki kobiet

Po raz pierwszy radzieccy naukowcy opowiedzieli o zawodowych wojowniczkach u Scytów w latach 80. XX wieku. Po przestudiowaniu starożytnych kurhanów pogrzebowych w regionach nadwołżańskich i nad Morzem Azowskim zasugerowali, że około jedna trzecia wojowników to w rzeczywistości kobiety.

Faktem jest, że płeć pochowanych była często określana przez rzeczy odkryte obok nich. Jeśli w pochówku było dużo broni, uważano, że był to grób mężczyzny. Z kolei ozdoby i lusterka świadczyły o kobiecym pochówku. Jednak naukowcy, opierając się na analizie szkieletów, argumentowali, że niektóre z nich mogą być szczątkami kobiet.

Do 1991 roku było już około 120 takich grobów kobiecych z bronią – głównie na terytorium, na którym żyli Scytowie europejscy. Wiek pochowanych osób – od 16 do 30 lat.

Mity ożywają

Prawie trzy dekady później analiza DNA i nowe metody badawcze wykazały, że radzieccy specjaliści mieli rację. W 2017 roku ormiańscy naukowcy, badając miejsce pochówku dwudziestoletniej scytyjskiej dziewczyny z VIII-VI wieku p.n.e., odkryli, że zmarła z powodu rany otrzymanej w walce – najprawdopodobniej została postrzelona w nogę podczas bitwy. A cechy kości młodej scytyjskiej kobiety wskazywały, że spędzała dużo czasu w siodle.

Podobne wnioski wyciągnęli specjaliści z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy badali kurhan Scytów z IV wieku pne, odkryty w 2019 roku w obwodzie woroneżskim. Szczegóły pochówku świadczyły o przynależności do stanu wojowników czterech kobiet tam pochowanych w wieku od 12 do 50 lat.

Obok głowy najstarszej z nich leżał nóż owinięty materiałem i grot strzały z rozwidlonym końcem. To, wraz z licznymi szczegółami broni i uprzęży dla koni, wskazywało, że rzemiosłem kobiet scytyjskich była walka. Uważa się, że w irańskojęzycznych plemionach koczowniczych i półkoczowniczych w Europie Wschodniej pilnowały bydła, mienia i domów, w czasie, gdy mężczyźni brali udział w długich wyprawach wojennych.

Według szefa ekspedycji Walerego Guljajewa, Amazonki są zjawiskiem panscytyjskim. Sypano dla nich osobne kurhany i odprawiano obrzędy pogrzebowe, które zwykle wykonywano podczas pochówku mężczyzn.

Równość płci?

Równolegle zespół naukowców z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii pracował nad rozszyfrowaniem genomu młodego scytyjskiego wojownika, który żył około 2600 lat temu. Naukowcy znaleźli jego szczątki w drewnianym sarkofagu w 1988 roku w Republice Tuwa. W miejscu pochówku nie było typowo kobiecych rzeczy, takich jak lustra, ale pojawił się topór, łuk i strzały. Na tej podstawie naukowcy określili, że przed nimi znajduje się grób młodego mężczyzny.

Teraz analiza DNA zmieniła starożytnego młodego mężczyznę w nastolatkę nie starszą niż 14 lat. Była ubrana w koszulę i spodnie, a na nich miała długi futrzany płaszcz, prawdopodobnie uszyty ze skór gryzoni należących do rodziny skoczkowatych.

Dzięki uzyskanym danym możemy założyć, że u Scytów dziewczęta brały udział w polowaniach i wyprawach wojennych na równi z chłopcami – twierdzą autorzy pracy.

Wiking był kobietą?

Trzy lata temu szwedzcy naukowcy odkryli, że Wiking, który żył w X wieku i był uważany za mężczyznę przez ponad sto lat, w rzeczywistości był kobietą.

Grób został znaleziony pod koniec XIX wieku w południowo-wschodniej Szwecji w mieście Birka. Odkryte artefakty wskazywały, że zmarły był nie tylko zawodowym wojownikiem, ale najprawdopodobniej wysokim rangą oficerem. Oprócz broni – topora bojowego, noża, włóczni i strzał przebijających zbroję – obok niego leżał zestaw do gry w szachownicę. Każdy, kto usiadł do gry, musiał opracować strategię i taktykę pojedynku.

Jednak kilka lat temu grupa naukowców, dokładnie badając szkielet, zasugerowała, że znaleziony wiking może być kobietą. Ale ich wnioski pozostały wątpliwe, ponieważ wcześniej nic nie wiadomo o wojowniczkach – oficerach. A teraz ekspertom z Uniwersytetu Sztokholmskiego udało się wyizolować DNA jądrowe z zęba i kości lewego ramienia i przeanalizować ją.

W obu próbkach nie było chromosomu Y, który określałby płeć męską, ale był drugi chromosom X, który pozwala nam stwierdzić z pewnością: wysoko postawionym wojownikiem byłą kobieta. Zgodnie z wynikami analizy izotopowej – naukowcy określili stosunek stabilnych izotopów strontu w zębach zmarłej – ona nie urodziła się w Birce. Prawdopodobnie została przywieziona do tego miasta jako dziecko.

Autorstwo: Alfija Jenikiejewa
Źródło: pl.SputnikNews.com

Bibliografia

1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/oa.2838

2. https://www.archaeolog.ru/ru/expeditions/expeditions-2019/donskaya-arkheologicheskaya-ekspeditsiya

3. https://www.archaeology.org/news/8802-200617-scythian-mummy-genome

4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ajpa.23308

5. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14619571.2016.1175774?journalCode=yeja20

6. https://www.researchgate.net/publication/312474924_People_in_Transition_Life_in_the_Malaren_Valley_from_an_Osteological_Perspective


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 13.07.2020 17:05

    Czyżby szkielety kobiet i mężczyzn były takie same i tylko analiza DNA potrafi jednoznacznie stwierdzić, że szkielet należy do danej płci? Ale za to jest się w stanie stwierdzić, że dany osobnik dużo czasu spędzał w siodle. I to pewnie z dokładnością taką, że wiadomo ile to było godzin dziennie. Do tego wiedzą nawet z jakiego futerka miała ubranie i jakiego kroju. Naukowcy zaskakują… tylko obawiam się, że to “prostytutki” naukowe.

  2. rici 13.07.2020 21:33

    Wystarczy poczytac Herodota by sie tego samego dowiedziec. Artykol powinien tylko potwierdzic, ze naukowcy potwierdzili historie zawarta w “Histori” Herodota. Herodot stykal sie z Scytami i wszystko opisal, historie amazonek tez.

  3. polach 14.07.2020 23:07

    @rici Ci idioci nie czytają Herodota …nawet nie wiedzą że tam jest cokolwiek o Amazonkach o tym jak np: wyrąbały załogę okrętu a że nie umiały nim nawigować to wylądowały same nie wiedząc gdzie.. a potem się wypukały z miejscowymi:).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.