Zadłużają się, żeby mieć na leki

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2901

Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że osoby w podeszłym wieku są w Polsce najszybciej zadłużającą się grupą wiekową. Muszą pożyczać, żeby było ich stać na wydatki zdrowotne: leki i zabiegi medyczne. Niestety mają też coraz większe problemy z regulowaniem zadłużenia.

Opublikowane dane świadczą o tym, że suma należności, ze spłatą których zalegają osoby, które ukończyły 64 lata wynosi 7,3 mld zł (łącznie z niezapłaconymi rachunkami). Niepokoi tempo wzrostu ich zadłużenia. W pierwszej połowie 2018 r. ogólny wzrost liczby dłużników w kraju wzrósł o 1,7 proc. natomiast w grupie senioralnej wyniósł aż 3,5 proc. Średnia kwota zaciąganych pożyczek wzrosła o 9 proc. Średni dług wynosi 21,23 tys. zł. Z terminowym regulowaniem zadłużenia ma problem co osiemnasta osoba w wieku co najmniej 64 lata.

Badanie wykonane na zlecenie BIG InfoMonitor wykazało, że pieniądze uzyskiwane z pożyczek emeryci wydają najczęściej na leki, czyli na zaspokojenie podstawowych potrzeb zdrowotnych – ten cel wskazało aż 66 proc. ankietowanych. 34 proc. zadłuża się, żeby móc opłacić prywatne leczenie i rehabilitację, 14 proc. – żeby pomóc rodzinie, 9 proc. – na utrzymanie samochodu i podróże.

Tymczasem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprzeczyło domysłom, jakoby rząd planował wprowadzić nowe świadczenie dla emerytów. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiadał wcześniej “500+ dla emerytów”. Dziś wiadomo już, że była to przysłowiowa “kiełbasa wyborcza”. Pomysł miał spotkać się ze zdecydowanym oporem ze strony Mateusza Morawieckiego, który uznał, że aktualne wydatki z tytułu programu 500+ dla rodzin z dziećmi wynoszące w sumie 22 mld zł to wystarczające obciążenie dla budżetu.

Od przyszłego roku nastąpi zmiana zasad waloryzacji rent i emerytur. Do tej pory wszystkie emerytury były uaktualniane procentowo. Teraz osoby otrzymujące kwotę do 1533,75 zł brutto będą otrzymywały waloryzację liczoną w stałej kwocie. Oznacza to, że najniższa emerytura zostanie podwyższona nie o 33 zł – jak by było na starych zasadach – a o 50 zł.

W świetle wymienionych powyżej danych dotyczących zadłużenia Polaków w wieku emerytalnym podwyżkę tę, jak również ogólną zdolność zaspokojenia ich podstawowych potrzeb przez państwo polskie należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Bieda seniorów jest jednym z najbardziej palących problemów społecznych, z którym rząd sobie nie radzi, i nie przejawia żadnej determinacji do jego rozwiązania.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: Beejees (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 02.10.2018 13:14

    Niech się przeprowadzą do nowej amerykańskiej bazy w Polsce. Tam jakieś leki dostaną.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.