Robercie Fico – podaj się do dymisji!

Opublikowano: 11.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 322

Przedwczoraj wieczorem w 10 słowackich miastach doszło do wielotysięcznych manifestacji domagających się dymisji premiera Roberta Fico i ministra spraw wewnętrznych Roberta Kalinaka. Manifestacja w Bratysławie zgromadziła ok. 40 tys. osób, co było największym protestem na Słowacji od czasów „aksamitnej rewolucji” w 1989 r. Powszechne oburzenie po zamordowaniu przez nieznanych sprawców dziennikarza śledczego Jana Kuciaka może skończyć się nowymi wyborami.

Głównym hasłem antykorupcyjnej demonstracji było „O uczciwą Słowację”, ale ludzie poprzynosili slogany od kurtuazyjnych („Do dymisji, prosimy”) do dużo mocniejszych, skierowanych do premiera („Fico, pierdol się z mafią”), albo lapidarnych („Jest mi smutno”, „Łajdacy!”).

Manifestacje antyrządowe zorganizowali przedwczoraj też Słowacy żyjący w Czechach: kilkaset osób przed ambasadą Słowacji w Pradze i w Brnie, drugim pod względem wielkości mieście Czech.

Jan Kuciak, zabity z broni palnej wraz ze swą narzeczoną, przygotowywał do publikacji artykuł o interesach słowackich polityków z włoskimi biznesmenami podejrzanymi o bliskie związki z kalabryjską mafią ‘Ndranghetą.

Kryzys polityczny wiąże się teraz na razie głównie z konserwatywną partią Most-Híd, która rozważa wyjście z koalicji rządowej, w razie gdyby minister Kalinak odmówił podania się do dymisji. Partia ma podjąć decyzję w poniedziałek. Jeśli opuści koalicję, zostanie utworzony rząd mniejszościowy lub dojdzie do przedterminowych wyborów. Partia „narodowej socjaldemokracji” Fico – SMER wolałaby tego uniknąć.

Dom, w którym zamordowano dziennikarza odwiedziła przedwczoraj grupa posłów europejskich. „Unia Europejska zrobi wszystko, co możliwe, by poprzeć śledztwo na temat jego śmierci” – obiecał potem Claude Moraes, deputowany brytyjski.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o