Zaczynamy wracać

Opublikowano: 15.03.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1608

Z danych GUS wynika, że w 2020 r. poza granicami Polski przebywało około 2 mln 239 tys. stałych mieszkańców naszego kraju. To o 176 tys. (7,3 proc.) mniej niż w 2019 r.

Jak pisze portal Pulshr.pl, Główny Urząd Statystyczny co roku szacuje, ilu mieszkańców Polski przebywa czasowo za granicą. Okazuje się, że w 2020 r. poza granicami Polski przebywało około 2 mln 239 tys. stałych mieszkańców Polski. To o 176 tys. mniej niż w 2019 r. W Europie przebywało około 1 mln 973 tys. Polaków (o 161 tys. mniej niż w 2019 r.). Większość z nich – około 1 mln 339 tys. – przebywała w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE najwięcej emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Holandii (135 tys.) oraz w Irlandii (114 tys.).

2020 był trzecim z kolei rokiem, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii – liczba ta spadła o około 164 tys. (24,2 proc.). Oznacza to, że więcej osób opuściło ten kraj niż do niego wyjechało. Spadek ten był znacznie większy niż w 2019 r., kiedy szacowano go na 17 tys. (2 proc.).

Wprowadzony w 2022 roku Polski Ład zakłada m.in. tzw. ulgę na powrót.

Ulga w podatku w założeniu przeznaczona jest dla powracających z zagranicy. Ma ona na celu zachęcić mieszkających za granicą Polaków do powrotu do Polski. Z rozwiązania będą mogli skorzystać tylko wybrani podatnicy. Głównym kryterium będzie, by podatnik przed powrotem do Polski nie posiadał w Polsce miejsca zamieszkania przez co najmniej trzy lata.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rici 15.03.2022 14:16

    Chodzi o to ze wiekszosc Polakow zamieszkala za granic jest zameldowana w Polsce. Z tego by wynikalo ze te 2.399 tys. to osoby nie posiadajace zameldowania w Polsce, a posiadajace polskie obywatelstwo.
    Moja siostra mieszka w USA juz 40 lat i nadal ma zameldowanie w Polsce, i ma polskie i amerykanskie obywatelstwo, chociaz jej dzieci maja polskie i amerykanskie obywatelstwo, ale nie sa zameldowani w Polsce. Moja najmlodsza corka ma nienieckie obywatelstwo chociaz obydwoje rodzice sa Polakami, jak skonczyla 18 lat starala sie o polskie obywatelstwo /wedlug mnie to jest jej prywatna rzecz/ i zlozyla podanie w konsulacie to trwalo to 1,5 roku i calkowicie sie nie skonczylo, tak ze w koncu zrezygnowala. A Ukrainiec dostaje od razu.
    Tak jak sluchalem dzisiaj wywiadu w RMF z bylym prezydentem Komorowskim, ktory stwierdzil “dla nas Ukraincow jako Slowian taki gest duzo znaczy” chodzilo o wyjazd polskiej, czeskiej i slowenskiej delegacji do Kijowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.