Zacznijcie nas wspierać na serio

Opublikowano: 18.04.2012 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 199

Niepełnosprawni oraz ich rodzice i opiekunowie domagają się zmian w systemie wsparcia dla osób niepełnosprawnych przez państwo. Protesty w tej sprawie odbyły się w czwartek w Radomiu i Toruniu.

Jak informuje PAP, w ramach protestu przez kilka godzin blokowano ruch w newralgicznych punktach obydwu miast. Protestujący starali się w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na swoje problemy. Wręczali kierowcom ulotki z wyjaśnieniem przyczyn akcji.

Uczestnicy protestu domagają się od rządu m.in. podwyższenia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymuje rodzic lub opiekun, gdy zrezygnuje z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Obecnie wynosi ono 520 zł. – „Chcemy, by rząd uznał całodobową opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem za pracę zawodową i jednocześnie podniósł świadczenie pielęgnacyjne do wysokości najniższej pensji krajowej, czyli 1368 złotych” – mówiła jedna z matek uczestniczących w proteście.

Rodzice domagają się również podniesienia tzw. zasiłku pielęgnacyjnego, wypłacanego przez ośrodek pomocy społecznej – w chwili obecnej wynosi on tylko 153 zł. Apelują też o to, by wysokość zasiłku była adekwatna do stanu zdrowia niepełnosprawnej osoby – aktualnie jest on jednakowy w przypadku osoby z czasowymi problemami zdrowotnymi (np. złamaniem nogi), jak i trwałą chorobą.

Rodzice zapowiedzieli, że w przypadku braku reakcji władz, powtórzą protest w Toruniu za miesiąc. Blokada ulic planowana jest także w Warszawie podczas Euro 2012. Protestujący rozważają również możliwość urządzenia w maju miasteczka namiotowego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
zbych
Gość
zbych

Zabrano też odpis na cele rehabilitacyjne ograniczając dochód do 9100 złotych

Yogipower
Użytkownik
Yogipower

Widzę że te Euro to będzie jedna wielka klapa, tyle protestów się szykuje.