Zaczął się kryzys

Opublikowano: 23.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 786

Ogłaszam początek kryzysu gospodarczego i załamania się finansów publicznych w Polsce. Zaczęło się. Zwiastuny nadchodzącej katastrofy gospodarczej widać wszędzie.

Tajfun Vincent zmiecie ten rząd. Na konferencji prasowej po ogłoszeniu fatalnych danych GUS-u powiedział, że jest dobrze, a tymczasem ożywienia gospodarczego nie ma i nie będzie przez najbliższe 2-3 lata.

– Wg szefa Bundesbanku, J. Weidmanna właśnie pryska nadzieja, że niemiecka lokomotywa pociągnie polskie wagony w kierunku pokonania kryzysu zadłużenia w Europie. Ten może potrwać nawet 10 lat.

– NBP będzie od 2014r. wymieniał pieniądze podobno chodzi wyłącznie o lepsze zabezpieczenie banknotów.

– Budżet na 2013r. tonie, a zapaść dochodów podatkowych, w tym zwłaszcza z VAT i akcyzy gwałtownie się pogłębia.

– W tegorocznym budżecie może zabraknąć MF, aż 30-35 mld zł po stronie dochodów. Grozi nam prawdziwa masakra dochodów budżetowych, a nowelizacja budżetu wcześniej czy później jest nieunikniona.

– Deficyt sektora finansów publicznych za 2012r. okazał się znacznie wyższy, niż to obiecywał J.V. Rostowski i wyniósł blisko 4 proc. W tym roku zbliży się on niestety do 4,5 proc w relacji do mocno słabnącego PKB.

– Planowany na ten rok wzrost PKB zamiast 2,2 proc. wyniesie zaledwie 0.5-0.8 proc. Szybkimi krokami zbliża się więc w Polsce recesja. PKB za IV kw. 2012r. wyniósł zaledwie 0,7 proc.

– Inflacja zakładana w budżecie na 2013r. na poziomie 2,7 proc. już w kwietniu zejdzie w okolicę poniżej 1 proc. i będzie nadal spadać.

– Deficyt budżetowy po kwietniu zbliży się do 80-85 proc. całorocznej dziury budżetowej planowanej na 35,5 mld zł.

– VAT nie zostanie obniżony i będzie na poziomie 23 proc.

– Jesteśmy więc na hiszpańskiej Corridzie, który zakończy się grecką tragedią.

– Mamy już 2,2 bln zł długów w ZUS-ie, 1,13 bln zł długów wobec zagranicy i blisko już 1 bln zł długu publicznego. Jest to więc dług nie tyle publiczny co kosmiczny.

– Dług publiczny za 2012r. w relacji do PKB wyniósł aż 55,6 proc.

– Sprzedaż detaliczna, zyski, a zwłaszcza obroty sklepów, a nawet wielkich sieci handlowych wyraźnie spadają, w niektórych przypadkach nawet o 30 proc.

– Niektóre zagraniczne firmy rozważają wycofanie się z Polski.

– Istotnie spada produkcja przemysłowa, w marcu o blisko 3 proc., zaś produkcja budowlano-montażowa o blisko 19 proc.

– Pieniędzy unijnych nie będzie co najmniej do wiosny 2015 r., a sam budżet może zostać zawetowany przez PE. Mityczne miliardy D.Tuska są więc realnie zagrożone.

– Przed nami realne i głębokie spadki na giełdzie i niewykluczone, że odwrót kapitału zagranicznego z Polski.

– Słabnie zapotrzebowanie na kredyt, zarówno gospodarstw domowych jak i firm, mimo zgody KNF, by Polacy znów pożyczali na dowód osobisty.

– Gwałtownie zaczyna rosnąć pula kredytów zagrożonych, zarówno firm jak i gospodarstw domowych – to już blisko 70 mld zł.

– Wyraźnie spada liczba pozwoleń na budowę nowych domów, jak i nowo rozpoczynanych budów, od początku roku o ok. 20-30 proc.

– Na polskich papierach skarbowych, obligacjach mamy prawdziwą, potężną bańkę spekulacyjną. Gospodarka i finanse toną, a złoty i 10-letnie obligacje SP rosną w siłę i na wartości. Zagadka to czy zwykły przekręt ?

– Bezrobocie nadal jest bardzo wysokie – 14,3 proc., to 2,3 mln ludzi bez pracy, co gorsza maleje liczba miejsc pracy i zatrudnienie.

– Już latem b.r. blisko 250 tys. młodych osób uda się na emigrację zarobkową. Już co 4-ty Polak chce uciekać i wyjechać za pracą i chlebem.

– Wyraźnie dołują bardzo istotne dla Polski przemysły, w tym motoryzacyjny, który odpowiada za blisko 9 proc. polskiego PKB. Eksport aut z Polski obniżył się na razie o 10-15 proc. Trwa zapaść w sektorze budowlanym, który odpowiada za 10 proc. polskiego PKB, załamuje się mieszkaniówka i deweloperka.

– Zamiast programu “Rodzina na Swoim”, mamy skutecznie wdrażany program Partyjna Rodzina na Naszym.

– Rząd chce wprowadzić przepisy antykryzysowe w tym tzw. elastyczny czas pracy, który ma polegać głównie na obcinaniu etatów i skracanie jego wymiaru oraz ograniczaniu wynagrodzeń, w tym niepłaceniu za tzw. nadgodziny. Dziś koszty pracy na osobę w Polsce są 5-krotnie niższe niż w Szwecji i 4-krotnie niższe niż we Francji, Niemczech, Holandii czy Belgii, a płace i wynagrodzenia 3-4-krotnie niższe niż w strefie euro.

– Pracodawcy już zalegają z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników na gigantyczną kwotę 250 mln zł i suma ta nadal rośnie.

– Od przyszłego roku rząd chce wprowadzić łatwiejsze wyrejestrowywanie bezrobotnych, a od tego roku wprowadził nowe kreatywne metody liczenia polskiego długu.

Optymistyczne scenariusze ożywienia gospodarczego w Polsce jak widać walą się w gruzy. Wszystko się pogarsza, więc nasz „Sztukmistrz z Londynu” na konferencji prasowej ogłasza, że się poprawia i będzie lepiej. To wszystko pozwala ogłosić początek kryzysu gospodarczego.

Autor: Janusz Szewczak – główny ekonomista SKOK-ów
Źródło: Stefczyk.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. Murphy 23.04.2013 09:32

  Odkąd tylko sięgam pamięcią zawsze się mówiło, że w Polsce jest kryzys, choć było nie aż tak źle. Teraz to chyba zbliża się mega kryzys, bo inaczej tego nazwać nie można.

 2. bXXs 23.04.2013 14:41

  Kryzys to dobra sprawa. Wystarczy prześledzić historie kryzysów i szybko zrozumiemy, że na kryzysie się zarabia fortuny. Oczywiście za kryzys zapłacą biedni, może dojdzie do wojny ale definitywnie, wszystko co Kowalscy ciułali i budowali stanie się własnością Mosze Smitha.
  Nawet w gettach biznes kwitł i powstawały nowe fortuny. Umierające z głodu dzieci czy ludzie wykorzystywani do granic możliwości budują dobrobyt i bezpieczeństwo dla 1% populacji.
  Jeżeli masz dobrze prosperujący biznes, piękną wille i dobre znajomości to zdaj sobie sprawę, że jesteś dalej niż daleko do tego 1%.
  Jeżeli masz super pozycje w rządzie, armii, policji to wiedz, że jesteś tam do czasu kiedy ktoś ciebie nie zastąpi.
  Jeżeli masz “informacje”, układy itp to wiedz, że zwariowałeś lub popełnisz samobójstwo albo zginie twoja rodzina.
  Prezydeci giną w katastrofach, zastrzeleni czy odchodzą w skandalach.
  Więc jak to będzie z tobą? Narazie dasz radę …później sprzedasz wszystko i wszystkich a jak to nie wystarczy (a nie wystarczy), spojrzysz w oczy tym, których krzywdziłeś w imie interesów, obowiązków itp. Będzie płacz i zgrzytanie zębami.

 3. matimozg 23.04.2013 15:04

  Niszczą nas celowo te syjonistyczne łby.

 4. ecomeat 23.04.2013 16:28

  Kilka słów prawdy.Do niedawna myślałem ,że coś ze mną jest nie tak.Przez 8 lat było nieźle i myślałem ,że będzie tak zawsze.Od kilku miesięcy wszystko zaczęło się pieprzyć.Nie narzekałem tylko próbowałem coś zmienić.Okazało się to zbyteczne.Nic nie pomogło.Nagle uświadomiłem sobie ,że faktycznie nie mamy na pewne rzeczy wpływu.Rozmawiam z sąsiadem ,który mówi mi ,że firma mu pada.Rozmawiam ze znajomymi mówią ,że takiego marazmu nie było nigdy.Rozmawiam z rodziną ……….lepiej nie mówić.Zwolnienia w pracy ,licytacje,obniżki płac o połowę ,albo do widzenia.Dzwonię do brata na Cypr mówi ,że z 30 pracowników zostało 3…………. Doszedłem do wniosku ,że nie będę się obwiniać za to co się dzieje.Zastanawiam się tylko kto będzie tworzył pkb tego kraju skoro wszyscy mają takie same problemy? Pewnie rzesze urzędników.

 5. egzopolityka 23.04.2013 20:02

  Pewnie to niewielka pociecha ale przynajmniej będziecie wiedzieć, że obecny kryzys był planowany od kilkudziesięciu lat i sztucznie wywołany odpowiednimi decyzjami ekonomicznymi “ludzi” u władzy (niektórzy z nich nie są ludźmi, mają tylko ludzkie ciała), żeby przypadł na okres kilkunastu miesięcy przed końcem Kalendarza Majów (końcem rzeczywistym a nie tym, który został źle przez nich obliczony). Chodzi o to, żeby z powodu biedy i głodu wydzieliło się maksimum negatywnej energii cierpienia ludzi. Tą negatywną energią żywi się cywilizacja która żeruje na ludzkości od tysięcy lat. W następnych miesiącach być może dowiecie się więcej na ten temat z wielu źródeł, które zaczną się gwałtownie ujawniać i pisać na ten temat.

 6. rinoceronte 23.04.2013 22:49

  egzopolityka czy możesz podać więcej informacji na temat tej tej cywilizacji oraz energii ?

 7. sacredl 24.04.2013 00:53

  zapewne kolega egzopolityka wywodzi się z kręgów oświeconych Aśtara, a tajemniczą cywilizacją są reptilianie bądź pochodna. Powyższe – w wersji dla człowieka, który nie wierzy w bajki – można to po prostu przetłumaczyć jako tworzenie sztucznego ucisku, a następnie podanie solucji w postaci Q5, Q6 czy co jeszcze Bernanke i spółka zaproponują w zamian ograniczenie wolności jednostki, która odda swoje przywileje w zamian za stabilizację.

 8. FreeG (korektor i moderator WM) 24.04.2013 15:51

  Użytkownik @egzopolityka nigdy nie odpowiada, ponieważ nie potrafi podać źródła bzdur, jakie wypisuje, chyba że czeka na czasy, kiedy będzie możliwe wklejenie linka do swojego mózgu.

 9. sacredl 24.04.2013 20:42

  akurat z Bilderberg bym sie tak nie smial. Istnienie a tym samym spotkania tej grupy są realne. Co tam omawiają – nie wiemy – a wiemy, że same szychy się tam spotykają (w tym sam szanowany Tyfus Rostowski, ktory zapewne tam wlasnie otrzymal instrukcje roz^$#@% gospodarki w naszym kraju)

 10. zbig45 24.04.2013 21:13

  moderator idź się wypchaj do tapicera za nieumieszczenie mojej wypowiedzi. i tu mamy cenzurę? nie wolno pisać co się myśli?

 11. K’kto 24.04.2013 21:56

  @rinoceronte, @FreeG (korektor i moderator WM)

  Jeżeli macie wolne 7 godzin i znacie język angielski, to rzućcie okiem na wykład Davida Icke z 2010 roku w Brixton Academy.

  http://www.youtube.com/watch?v=2DYhfRXHvdo

  Jego słowa pokrywają się w znacznym stopniu z komentarzem egzopolityki powyżej.

  Dodam, że link m.in. do oficjalnej strony Davida Icke podała również pani Natalia Julia Nowak pod artykułem o kontroli umysłu, gdzie polecała zbiór linków uzupełniających Jej artykuł. Wklejam ten link poniżej:

  http://njnowak.salon24.pl/502327,linki-do-artykulu-kontrola-umyslu-prawda-czy-teoria-spiskowa

 12. pasanger8 25.04.2013 03:56

  Zaczął się? Myślałem ,że trwa.

 13. FreeG (korektor i moderator WM) 25.04.2013 08:52

  @zbig45

  Oświeć mnie, którą to Twoją wypowiedź zablokowałem i uspokój zbędne emocje. Może zwyczajnie masz problemy z kulturalną wypowiedzią? 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.